Сторінка
4
Основними інструментами, які здатні забезпечити як внутрішнє, так і зовнішнє оцінювання на національному та міжнародному рівнях, зберігаючи при цьому повагу до автономії навчального закладу та його академічних свобод, є механізм ліцензування та акредитації освітньої діяльності як самого навчального закладу, так і його окремих спеціальностей та програм підготовки.
Враховуючи широке обговорення серед освітянської громадськості шляхів вирішення поставлених завдань, пропозиції вищих навчальних закладів та сучасний міжнародний досвід в організації ліцензування та акредитації, Міністерством освіти і науки України розроблені відповідні акти, які і знайшли своє відображення в постановах Кабінету Міністрів України № 978 "Про акредитацію навчальних закладів та спеціальностей у вищих навчальних закладах та професійних училищах" (серпень 2001 р.) та № 1380 "Про ліцензування освітніх послуг" (серпень 2003 р.). Розроблені Міністерством освіти і науки та зареєстровані у Міністерстві юстиції України в січні 2004 р. положення "Про ліцензійні умови надання освітніх послуг", "Порядок контролю за виконанням умов ліцензування" та "Про експертну комісію та порядок проведення ліцензійної експертизи" повністю сформували нормативно-правовий простір.
Політика держави у сфері якості вищої освіти, професійної підготовки і сертифікації фахівців спрямовується на досягнення оптимального рівня упорядкування педагогічної діяльності з обліку особистісних, соціальних, економічних, державних потреб та інтересів суб'єктів освіти.
У системі вищої освіти ведеться робота з упровадження систематичних, об'єктивних і мотивуючих методів контролю й оцінювання знань та умінь студентів, а також психодіагностичних методик визначення професійно важливих якостей майбутнього фахівця. Створюються засоби діагностики якості професійної підготовки фахівців. Наказом Міністерства освіти і науки України від 31 липня 1998 р. № 285 "Про порядок розробки складових нормативного та навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців з вищою освітою" визначені вимоги до засобів діагностики якості вищої освіти — стандартизованих методик оцінювання досягнутих результатів в навчанні та професійній підготовці, що є принциповим нововведенням в українській моделі системи стандартів вищої освіти.
Навчальні заклади здійснюють власне, на умовах самоаналізу внутрішнє оцінювання рівня і якості підготовки поряд з оцінюванням зовнішнім.
Ліцензування освітньої діяльності
Відповідно до Закону України "Про вищу освіту" освітня діяльність — це діяльність, пов'язана з наданням послуг для здобуття вищої освіти, з видачею відповідного документа. Освітня діяльність на території України здійснюється вищими навчальними закладами виключно на підставі ліцензій, які видаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Акредитація напрямів та спеціальностей вищої освіти
Акредитація напряму або спеціальності з певного напряму — це державне визнання відповідності рівня підготовки (перепідготовки) фахівців за цим напрямом або за цією спеціальністю державним вимогам.
Лише акредитовані вищі навчальні заклади мають право видавати документи про вищу освіту, що визнаються державою.
Акредитація напрямів або спеціальностей здійснюється Міністерством освіти і науки України шляхом проведення акредитаційної експертизи після (або в період) завершення терміну навчання майбутніх фахівців у вищому навчальному закладі за певним напрямом або спеціальністю. Акредитація здійснюється згідно з "Положенням про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах".
Акредитація інституцій вищої освіти
Інституціональна акредитація (акредитація навчального закладу в цілому) — це державне визнання його статусу.
Вищий навчальний заклад може бути акредитованим за певним рівнем акредитації, якщо не менше двох третин спеціальностей, за якими він проводить освітню діяльність, є акредитованими за цим рівнем.
Рівень спроможності вищого навчального закладу певного типу провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, визначається рівнем акредитації. Закон "Про вищу освіту" встановлює чотири рівні акредитації вищих навчальних закладів.
Размещено на Allbest.ru
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Квадратні рівняння. Теорема Вієта. Розв’язування задач за допомогою складання рівнянь, що зводяться до квадратних
Система початкової освіти Англії
Аналіз існуючих систем автоматизованого проектування та моделювання одягу в системі професійної підготовки вчителів
Дидактичні ігри як засіб ознайомлення дітей з правилами безпеки в побуті
Структура науково-дослідницької діяльності студентів у вищому навчальному закладі