Сторінка
5
Для реалізації даної програми необхідна матеріально-технічна база:
Навчальні наочні посібники: плакати, карта міста та країни, символи держави та міста Луганськ, фотографії міських вулиць.
Устаткування для демонстрації мультимедійних презентацій.
Якості особистості, які можуть бути розвинені у навчанні в результаті реалізації програми:
Виховання - це процес прийняття людиною важливих правил та ідей (цінностей), які визначають поведінку людини в суспільстві на різних ступенях його розвитку. У педагогічному сенсі виховання - цілеспрямоване управління розвитком особистості.
Отже, виховна мета - розвиток певних людських якостей особистості, що відображають своєрідний моральний портрет школяра.
- Моральний портрет ідеально вихованого молодшого школяра
- Люблячий свій народ, свій край і свою Батьківщину;
- Поважати і приймати цінності сім'ї і суспільства;
- Допитливий, активно і зацікавлено пізнає світ;
- Володіє основами вміння вчитися, здатний до організації власної діяльності;
- Готовий самостійно діяти і відповідати за свої вчинки перед сім'єю і суспільством;
- Доброзичливий, що вміє чути і слухати співрозмовника, обґрунтовувати свою позицію, висловлювати свою думку;
- Виконуючий правила здорового і безпечного для себе і оточуючих способу життя.
Форми підведення підсумків реалізації даної програми є:
- Участь у конкурсах різного рівня (шкільного, муніципального, регіонального, Всеукраїнського);
- Участь у соціальних акціях;
Створення та реалізація соціальних проектів.
Громадянське виховання школярів у процесі навчання інших видів діяльності (спілкування, ігри, праці, гурткової роботи тощо) здійснюється через різноманітність методів виховання і навчання.
Великі виховні можливості для формування громадянськості молодших школярів укладені в словесних методах навчання. В оповіданнях, бесідах, поясненні діти отримують можливість побачити не тільки звернений до них факт, а й сприйняти дух відносин, прийнятих у суспільстві.
Найбільш ефективним з наочних методів є метод спостереження, при застосуванні якого учень більше вчиться сам, ніж його вчать, розвиваються терпіння, наполегливість - якості, необхідні для формування громадянської самостійності та активності.
З практичних методів найбільш ефективними для вирішення завдань громадянського виховання є практичні роботи, що проводяться в класі або на пришкільній ділянці. Цінність практичних робіт полягає в тому, що вони забезпечують включення учнів у реальну, пов'язану з життям діяльність.
Для того щоб сформувати людини-громадянина, необхідно в процесі навчання і виховання створювати проблемні ситуації, що вимагають від школярів аналізу складних явищ, визначення, захисту своїх позицій, вміння конструктивно взаємодіяти з іншими позиціями
Тому для вирішення завдань громадянського виховання найбільш ефективними по логіко - розумовій діяльності є проблемні і дослідницькі методи навчання.
Ефективні в громадянському вихованні молодших школярів гра і метод створення виховують ситуацій, що забезпечують самовиховання у створених педагогом виховних ситуаціях і в іграх, які мають виховний ефект. Педагогічна цінність гри обумовлена тим, що вона сприяє вільному прояву та розвитку самодіяльності учнів і їхніх громадянських якостей.
У цивільному вихованні молодших школярів велике значення мають методи формування свідомості. Розглянемо найбільш ефективні з них. Багаті виховні можливості укладені в методах переконання. До них відносяться: бесіда, розповідь істоти справи з поясненнями його важливості і корисності. Велику значимість на цьому віковому етапі має приклад.
Суть методу полягає у формуванні певного ставлення до явищ дійсності на основі якого-небудь зразка. Як зразок можуть використовуватися приклади батьків, близьких людей, великих учених і громадських діячів, героїв художньої літератури, кіно, а також особистий приклад вчителя.
Для досягнення найбільшої ефективності громадянського виховання молодших школярів, крім основних методів використовуються додаткові методи стимулювання, спрямовані на стимулювання діяльності вихованців за допомогою позитивної оцінки їх поведінки - заохочення, або корекцію неправильної поведінки за допомогою негативної оцінки їх дій - покарання.
В якості заохочень використовуються схвалення, похвала, подяка, нагорода, як покарань - осуд, попередження, обмеження в правах, позбавлення почесних обов'язків. Покарання можуть придумуватися самими порушниками норм, на які дає згоду група. Важливо вибирати покарання, які б не принижували гідності учнів.
Таким чином, ефективність форм і методів громадянського виховання молодших школярів досягається за рахунок розумного їх поєднання; врахування вікових особливостей учнів, рівня їх розвитку та вихованості.
В останнє десятиліття в Росії відбулися економічні та політичні зміни, які призвели до значної соціальної диференціації населення і втрати духовних цінностей. Ці зміни знизили виховний вплив російської культури і освіти як найважливіших факторів формування почуття патріотизму. Стала все більш помітною поступова втрата нашим суспільством традиційно російського патріотичної свідомості, що призвело до деформації у вихованні підростаючого покоління.
У вихованні росіянина - громадянина і патріота - особливо важлива роль належить загальноосвітній школі. Саме школа покликана виховувати громадянина і патріота, розкривати здібності і таланти молодих росіян, готувати їх до життя у високотехнологічному конкурентному світі
Багато чого пов'язує людину з тим місцем, де він народився і виріс. Рідний край, його люди, природа - все це стає частиною його долі. Усвідомлення малої батьківщини - головний методологічний принцип духовно- морального виховання учнів. У програмі значне місце приділяється вивченню рідного краю.
Школа дає учневі систематизовані знання і саме в ній повинні даватися знання про свій край, щепитися відповідне ставлення до того, що оточує школяра, дбайливе ставлення до природи, історії, культури свого народу.
" Патріотизм - любов до Батьківщини, що складається не тільки в прихильності до країни та народу, до якого людина належить за народженням, але і в загальному образі думок і почуттів, які змушують окремі особи жертвувати своїми особистими інтересами на користь своєї Батьківщини, " свого народу ". героїко -патріотичне виховання - це основна частина патріотичного виховання, орієнтована на пропаганду героїчних професій і знаменних героїчних та історичних дат нашої історії, виховання гордості за збереження до діянь предків і їх традиціям. А також даний напрямок є частиною громадянського виховання, що базується, перш за все, на сформованій правовій базі між громадянином і державою. Патріотичне почуття не виникає у людей мимовільно. середу, спосіб життя в сім'ї, відносини в шкільному колективі - все це формує патріотизм.
Правовою базою для складання програми є:
• Конвенція ООН про права дитини
• Державна програма «Патріотичне виховання громадян Російської Федерації на 2006-2010 роки»
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток пізнавального інтересу молодших школярів у процесі вивчення курсу "Я і Україна" в 3-4 класах
Реалізація дидактичних принципів у навчанні гімнастичних вправ учнів старших класів
Організація самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів в умовах застосування інформаційно-комунікаційних технологій
Організація спостережень за природою в початковій школі
Формування мотивів природоохоронної діяльності у молодших школярів