Сторінка
5
Такі дидактичні одиниці, як види оперативної пам'яті краще пояснювати з використанням показового методу навчання. Зокрема, у даному випадку оптимальним буде використання плакатів.
Саме плакати дають можливість зацікавити студентів навчальним матеріалом, підвищити інтерес до його сприйняття.
Наукою доведено, що зорове сприйняття інформації є на 80% продуктивнішим за інші методи.
Завдяки використанню плакатів викладач має змогу дати студентам набагато більше матеріалу.
Таким чином, поєднання словесних та наочних методів є просто необхідним у процесі навчання. Як підтвердження цього, можна навести дані ООН, згідно яких відомо, що людина запам'ятовує лише 10% прочитаного, 20% почутого і 30% побаченого. Якщо людина і чує, і бачить, рівень його запам'ятовування збільшується до 50%.
Організація початку навчання
Початок лекційного заняття відбувається за таким сценарієм: викладач одночасно із дзвінком заходить в аудиторію і вітається зі студентами. Студенти в знак поваги до лектора встають та вітаються.
Викладач запрошує студентів сідати і протягом кількох хвилин робить перекличку, відмічаючи у журналі відсутніх студентів. У разі відсутності студента викладач повинен поцікавитись причиною його неявки на заняття. При цьому студенти перестають шуміти, створюють спокійну, тиху, навчальну атмосферу.
На початку заняття викладач може поцікавитись успіхами студентів у самостійному вивченні даної дисципліни.
Далі формується тема лекції, її мета та питання, які будуть розглядатись під час даної лекції.
Методика мотивування навчальної діяльності студентів
Мотивуючий вступ – на цьому занятті ми будемо вивчати організацію основної пам’яті в IBM PC.
Дана тема є важливою, оскільки майбутній інженер з автоматизації та механізації виробничого процесу повинен не лише вміти користуватись комп’ютером, але й знати, про таку архітектуру ПК як IBM PC і організацію основної пам’яті в цій же архітектурі.
Табл. 6 Використання зовнішньої мотивації з теми: “Організації основної пам’яті в IBM PC”
Етапи заняття |
Методичні прийоми мотивування |
Початковий етап включення студентів у навчально–пізнавальну діяльність |
Вступна мотивація активізує навчальну діяльність учнів, сприяє формуванню початкового бажання освоїти навчальний матеріал, викликає інтерес до процесу навчання. Метод формування пізнавальних інтересів - студентам ставиться запитання: “Чи знаєте ви, що таке архітектура комп’ютера?”. |
Мотивація для підтримки необхідного рівня активності студентів під час проведення лекції |
Поточна мотивація забезпечує оптимальне педагогічне спілкування в процесі навчання, сприяє формуванню стійкого інтересу до навчальної діяльності та підтримує цей інтерес на всіх етапах навчання. Метод створення ситуації новизни навчального матеріалу - розповідь про розвиток ЕОМ; - додаткове збудження уваги студентів через викладання матеріалу образною мовою, наприклад порівняння організації основної пам’яті в ЕОМ з різними архітектурами; - застосування плакатів при вивченні даної теми; - використання міжтематичних зв’язків; орієнтація змісту навчального матеріалу на його фізичну сутність (розповідь про те, що сучасні процесори модифіковані, але функціональна організація та ж сама); - підтримка благоприємного емоційного стану студентів шляхом схвалення їхніх дій і відповідей. |
В процесі викладення теми “ Організації основної пам’яті в IBM PC ” буде використана зовнішня мотивація. Для її здійснення скористаємось наступними методами (див. Табл. 6):
1) Роз’яснення значимості уміння.Студенти повинні розуміти значення засвоєння навчального предмету, який наближений до профілю майбутньої спеціальності.
2) Заохочення і осудження в навчанні. Заохочення студентів, що застосовуються з метою підтримки і розвитку пізнавальних засад у їхній поведінці, навальній діяльності буде реалізовуватись різними словами, наприклад «молодець», «дуже добре», «старайтесь так і надалі» і т.д.
У випадку, коли буде порушуватись дисципліна, і ті, що навчаються не будуть реагувати на зауваження буде застосовуватись осудження.
Методи активізації навчальної діяльності
Методи активізації навчальної діяльності – це сукупність прийомів і способів психолого-педагогічного впливу на студентів, що першою чергою спрямовані на розвиток у них творчого, самостійного мислення, активізації пізнавальної діяльності , формування творчих навичок та вмінь розв’язання певних професійних проблем і вдосконалення навичок професійного спілкування.
Суб’єкти учіння повинні не лише зрозуміти, запам’ятати і відтворити отримані знання, але й найголовніше вміти ними оперувати, ефективно застосовувати в професійній діяльності. Досягненню цієї мети сприяють методи активізації навально – пізнавальної діяльності. Можна виокремити імітаційні та не імітаційні методи. Імітаційні поділяються на ігрові та неігрові. До ігрових належать ділові ігри різних модифікацій. Основними різновидами ігрових методів активізації навчально-пізнавальної діяльності є метод інсценування і ділові ігри. До імітаційних неігрових методів навчання відносять аналіз конкретної ситуації, мозкова атака, круглий стіл.
Оскільки форма проведення нашого заняття – лекція то будуть використовуватись в основному не імітаційні методи активізації навчальної діяльності, тому що через об’єктивні та суб’єктивні причини та велику кількість людей не можна організувати заняття в ігровій формі.
Лекція-пояснення є однією із найпоширеніших видів лекцій. Вони вирішують задачу підготовки студентів до вивчення навчального матеріалу по якій-небудь одній або декількох темах. Дана лекція відіграє роль «первинного синтезу».
Будучи одним із проявів дедуктивного методу, такі лекції позитивно впливають на засвоєння матеріалу студентами, на розвиток у них дедуктивного мислення.
На таких заняттях встановлюються зв’язки між новою і попередньою темами, здійснюється знайомство з новими задачами.
З метою полегшення сприйняття структури лекції можна включити в цей процес зорову пам’ять за допомогою візуального пред’явлення значної частини інформації.
Таким чином, ефективність лекції-пояснення зростає при використанні на занятті ілюстрованих матеріалів (схем, таблиць, плакатів, слайдів і т.д.).
При викладі матеріалу лекції на тему «Організація основної пам’яті в IBM PC» будуть використані наступні методи активізації: розповідь, активізуючі запитання, елементи діалогу, звернення до аудиторії, дискусія, демонстрація плакатів та слайді та ін.
Табл. 7. Стимулювання активної діяльності студентів
Дидактичні одиниці |
Методи активізації |
Історія розвитку ЕОМ. Основна пам’ять ПК Організація основної пам’яті в IBM PC |
Проблемне питання: В якому році була створена архітектура IBM PC? Проблемне питання: У сучасних комп'ютерах основна пам'ять переважно представлена |
Порівняння функціонування основної пам’яті в IBM PC і ПК з іншими архітектурами. |
динамічною пам'яттю з довільним доступом DRAM. Яким типом вона представлена в IBM PC? Діалог про відомості, відомі студентам. Активізуюче питання:В кожні й архітектурі ЕОМ є свої особливості організації основної пам’яті. Які її особливості в IBM PC? Дискусія про особливості архітектури IBM PC і про організацію основної пам’яті в ній. Активізуюче питання: Який найбільший недолік недолік в організації основної пам’яті IBM PC на вашу думку? |