Сторінка
19
Міміка: усмішка. (Лід час цього етюду лунає музика.)
Вправа «Прогуляємося»
Діти, подивіться, до нас у гості прийшли іграшки і запрошують нас з ними прогулятися. (Дорослий роздає іграшки 4 дітям.)
Діти, які отримали іграшки, підійдіть до інших дітей і запросіть їх в вами прогулятися. (Потім за сигналом дорослого діти обмінюються іграшками.)
Дорослий слідкує, щоб всі діти пограли всіма іграшками; іграшки не виривали один в одного, а ввічливо пропонували обмінятися.
Дитяча гра «Ляльки танцюють»
Дорослий пропонує дітям сісти на стільці.
—Дивіться, які ляльки прийшли сьогодні погратися з нами! Такі гарні ляльки, напевно, хочуть потанцювати, але самі вони цього не вміють робити. Давайте візьмемо їх на руки і під музику затанцюємо з ними.
Взявши ляльку, дорослий показує, як ляльки можуть танцювати. Потім, підкликає чотирьох дітей і пропонує їм вибрати собі ляльку. Діти з ляльками стають навколо дорослого і разом з ним виконують танцювальні рухи. Наприклад, повертають ляльку в руках, підстрибують з нею, кружляють то вправо, то вліво, плескають руками ляльки і т.д. Під кінець ляльки роблять уклін в руках дітей. Коли ляльки танцюють, інші діти виконують роль музикантів: грають на своїх кулачках, як на дудочці, або зображують гру на гармошці чи сопілці.
—А тепер подумайте, кому з музикантів ви бажаєте передати свою ляльку.
Діти передають своїх ляльок, а самі зображають музикантів.
Гра триває доти, доки всі діти не потанцюють з ляльками.
Мовні звертання:
—Дай (те) будь ласка.
— Передай (те) будь ласка .
—Я хочу попросити вас (тебе) .
Заняття 11
Мета: прищеплювати вміння радіти загальній справі, успіхові кожної дитини.
Матеріал: обруч (каструля), матеріал до дитячої гри «Знайди свою половину»
Етюд «Ласка»
Дитина з усмішкою гладить і притуляє до себе кошеня (іншу дитину). «Кошеня» закриває очі від задоволення, мурчить і треться головою об руки «господаря».
Бесіда. Як краще грати: самому чи разом? Чому?
Гра «Кухарята»
Діти в колі — це каструля. Зараз будемо готувати (узвар, суп, борщ .). Кожен придумує, ким він буде, яким компонентом. Ведучий називає, що кластиме в каструлю, хто себе почув, стрибає в «каструлю» —коло. Коли всі компоненти в колі — діти обіймаються і повільно погойдуються.
Узвар в каструлі повільно, а потім все швидше і швидше закипає. Закипів і зупинився.
Прийшла дитина і попросила налити їй узвару. Мама взяла чашку і черпаком налила узвар, куди потрапили: (називає по черзі всі компоненти компоту).
Діти, почувши свою назву, вистрибують з каструлі, повертаючись на своє місце.
Гра «Знайди свою половину»
Дітям роздають частини цілої невеличкої картинки, де намальовані кульки.
Завдання: необхідно знайти свою половину, взявшись за руки, підійти до столу і скласти цілу картинку, по черзі порахувати кількість намальованих на ній кульок.
Мовні звертання:
—Будь ласка.
—Оксанко, давай разом .
—Прошу тебе .
Заняття 12
Мета: подальше зближення дітей; виховання дружніх, доброзичливих взаємин у групі між дітьми.,
Матеріал: машина і кубики, лялька і візочок, плитка, каструля, сковорідка, кеглі і кульки; ліки і лялька.
Гра «Знайди свою пару»
Розглянути всі іграшки. Згадати, як ними можна грати. Поділити дітей на дві групи. Роздати їм іграшки і запропонувати знайти собі партнера по грі, звернутися до нього з пропозицією: «Давай пограємо разом».
Діти самостійно домовляються про послідовність дій з іграшками у спільній грі. Дорослий тільки у крайньому випадку допомагає їм.
Гра «Подарунки»
Ви любите, коли вам дарують іграшки? Ось ми зараз і будемо дарувати один одному іграшки.
Діти стають у велике коло, обирають дитину, яка першою вибиратиме подарунок. Дитина виходить на середину кола, а дорослий з дітьми водить хоровод під слова:
Принесли ми подарунки,
Хто захоче, той візьме.
Ось вам лялька-неваляйка,
Кінь, вовчок і літачок.
Називати іграшки треба повільно, виразно, щоб діти встигли уявити собі кожний предмет. Після закінчення слів діти зупиняються. Дорослий звертається до дитини, яка стоїть в колі, із запитанням, який з названих подарунків він хоче отримати. Якщо дитина вибирає коня, діти зображують, як стрибає кінь. Якщо вибирає ляльку, всі танцюють, як лялька, якщо вовчок — всі кружляють, а якщо вибирає літак — імітують його політ і приземлення літака.
Наведемо слова і ритмічні рухи, які діти виконують в хороводі.
Кінь
Ходить коник по лужку,
По зеленім бережку,
Коник сам себе пасе.
Коник гривою трясе.
Золота вуздечка—брень,
Золота підківка—день.
Діти бігають по колу, високо піднімаючи коліна, як конячки. Руки протягнуті вперед, а корпус злегка нахилений назад. «Кінь» зупиняється.
Звертаючись до дитини всередині кола, дорослий пропонує його роздивитись: «Які гарні у нас коні!» і вибрати того, який йому більше подобається. Вибравши собі подарунок, дитина займає місце в хороводі, а той, кого він вибрав, виходить на середину кола. Діти знову беруться за руки і повторюють слова: «Принесли всім подарунки .».
Лялька
Ой чуки-чуки-на,
Наша лялька чепурна.
Вільно танцюють на місці обличчям до центру, під мелодію, зображаючи ляльку.
Вовчок
Ой, як крутиться вовчок
Продзижчав—і на бочок
(Повторюється два рази.)
Кружляють на місці, потім присідають, легко вклонивши голову на бік.
Літак
Дитина «заводить мотор» — під звук «р-р-р» робить кругові рухи руками перед собою, потім широко розводить руки і «летить» по колу зі звуком «ж-ж-ж». Зробивши повне коло, літак уповільнює рух і повільно приземляється, дитина присідає навшпиньки.
Мовні звертання:
—Я хочу подарувати тобі .
—Прийміть мій (наш) скромний подарунок.
—Ось тобі (наш, мій) подарунок.
Заняття 13
Мета: продовжувати вчити ділового спілкування, закріплювати вміння самостійно домовлятися про послідовність виконання дій з іграшками у спільній грі. Розвивати ігрове партнерство і співпрацю.
Матеріал: іграшки.
Дорослий пропонує пограти в «Магазин іграшок».
Гра «Магазин іграшок»
Діти діляться на дві групи: «іграшки» та «покупці». А дорослий —продавець.
Діти-покупці відходять убік і чекають відкриття магазину.
Діти-іграшки сідають в ряд на лаву, зображаючи товар, розставлений на вітрині в магазині іграшок. Продавець (дорослий) підходить до дитини і питає, якою іграшкою вона буде; домовляється про те, як її можна зобразити. Наприклад, якщо ти зайчик, можна пострибати, вовчок — покрутитися, лялька — потанцювати і т.д. (Перед початком гри можна роздивитися іграшки і обговорити, всі разом, які іграшки будуть продаватися в магазині і як їх можна зобразити.)
Коли все буде готово, дорослий оголошує: «Магазин відкритий!» Покупці по черзі вітаються і просять показати іграшки. Продавець «бере з полиці» будь-яку іграшку і «заводить» її (виводить дитину, рухаючи рукою за її спиною, «заводячи» її ключем). Покупець повинен відгадати, що це за іграшка. Якщо відгадає, то забирає іграшку із собою (відводить на вільне місце). Коли всі іграшки будуть розпродані, діти міняються ролями. Якщо іграшок багато (більше, ніж покупців), можна запропонувати дітям вдвох зображати одну іграшку. Хто з дітей не відгадає іграшку, йде з магазина без покупки.