Сторінка
1
Музичне виховання — це процес розвитку музичних здібностей дітей будь якого віку формування здатності розуміти й глибоко переживати музику, творити і виконувати її. Цей процес, вважає Якимчук Світлана Никанорівна можна розглядати у широкому й більш вузькому значеннях. У широкому значенні музичне виховання — це формування духовності людини, її морально — естетичних уявлень, здатності розуміти й оцінювати крізь призму мистецтва життєві явища. У такому розумінні музичне виховання це виховання — це виховання людини. У більш вузькому значенні музичне виховання — це формування музичного сприймання, яке здійснюється у різних видах музичної діяльності та спрямоване на розвиток музичних здібностей людини, здатності до емоційного й осмисленного виховання — це формування музичної культури людини.
Музичне виховання — це спеціально оргнізованний процес, що передбачає формування особистісних яксотей учня та розвиток його здібностей засобами музичного мистецтва вважає Ольга Миколаївна Олексюк.
У сучасних наукових дослідженнях підкреслюється, що творчість як самореалізація і рефлексія самопізнання дає змогу визнати особистісно — орієнтований підхід до музичної педагогіки, що зміщує акценти із змісту освіти на особистість учня, студента в процесі навчання, забезпечує право і можливість ціннісно - смислового вибору, присвоєння “особистісного знання”, пише Е.П. Печерська.
Стан розробки проблеми. Проблему формування музичної творчості досліджували різні вітчизняні та зарубіжні вчені. Сучасні погляди на проблему висвітлені у фундаментальному дослідженні О.М. Олексюк. “Музична педагогікa”. , «Музично-педагогічний процес у вищій школі» ; в інших працях, статтях автора Е.П. Печерської Науковий вісник “ Роль курсу “Методика музичного виховання” у професійній освіті майбутнього вчителя музики”. , Якимчук С.Н. « Методика музичного виховання».
Окремим питанням формування творчості, зокрема і музичної творчості присвячено ряд психолого — педагогічних праць вчених. Серед них О.М. Олексюк «Музична педагогіка», В.А. Роменець «Психологія творчості».
Холоденко В.О.«Розвиток творчої активності молодших школярів у процесі інтеграції різних видів музичної діяльності.»
Матійчак О.В. «Формування у школярів естетичного сприймання дійсності в музично творчій діяльності.»
Панченко Г.П. «Методика розвитку творчих здібностей майбутнього вчителя музики в процесі вокальної підготовки.»
Теоретичні засади проблеми формування музичної творчості учнів вивчали такі вітчизняні вчені: О.Я. Ростовський «Методика викладання музики в основній школі», «Музична Педагогіка».
Творчий потенціал музичного мистецтва педагогічні умови його використання у навчанні школярів стали предметом розгляду вітчизняних і зарубіжних вчених у таких працях: О.Я. Ростовський «Методика викладання музики в основній школі», «Музична Педагогіка», Д.Б. Кабалевський «Про трьох китів та про інші цікаві речі».
Використання вчителем потенціалу музичного мистецтва задля формування музичної творчості підлітків висвітлювалися у працях таких науковців: Масол Л. М. «Музичне мистецтво», Сбітнєва Л.М. «Методика музичного виховання», О.М. Олексюк. “Музична педагогікa”.
Отже, актуальність проблеми обумовлена державними пріоритетами до формування і розвитку музичної творчості підлітків в шкільні роки, а також наявністю протиріччя між потребами шкільної освіти в ефективному використанні потенціалу музичного мистецтва та наявністю значного попиту на методичне забезпечення навчального процесу на сучасній основі. Це і визначило вибір теми курсового дослідження «Розвиток музичної творчості підліткова на уроці музики і позакласній роботі.»
Мета курсового дослідження: Теоретично виявити умови розвитку музичної освіти підлітків на уроках музичної творчості підлітків на уроках музики і позакласній роботі.
Мета і предмет курсового дослідження зумовили постановку таких основних завдань:
розкрити сутність проблеми музичної творчості підлітків, визначити фактори її формування;
охарактеризувати потенціал музичного мистецтва і наявні педагогічні умови його використання у навчанні школярів;
теоретично обґрунтувати та розробити необхідні педагогічні умови (засоби, методи, прийоми) ефективного використання вчителем потенціалу музичного мистецтва у навчанні дітей задля розвитку музичної творчості підлітків.
Об'єкт курсового дослідження: Процес розвитку музичної творчості підлітків.
Предмет курсового дослідження: Розвиток музичної творчості підлітків на уроках музики і позакласній роботі.
Для вирішення завдань використаний комплекс наукових методів.
Теоретичне Вивчення та аналіз наукових джерел з музичної педагогіки, методики музичного виховання, психології дали змогу визначити та охарактеризувати основні науково — теоретичні положення дослідження. Аналіз, синтез, узагальнення застосовані при визначені предмета, мети, завдань, педагогічних умов впливу на дітей , результатів дослідження. Педагогічний експеримент використаний для проектування формальної частини дослідження.
Теоретичне і практичне значення результатів дослідження: розкрита сутність і конкретизовано поняття процесу розвитку музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі; розроблені педагогічні умови (засоби, методи, прийоми) ефективного розвитку музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі.
Мистецтвознавча і педагогічна сутність поняття “музична творчість”
На даному теоретичному етапі дослідження вирішувалося завдання розкриття сутності проблеми розвитку музичної творчості підлітків на уроці музики та позакласній роботі. Для цього застосовані такі наукові методи дослідження, як теоретичне вивчення та аналіз наукових джерел з музичної педагогіки, методики музичного виховання, психології.
У праці «Психологія творчості» Роменець В.А. пише, що творчість людини — від підліткового віку до шедеврів зрілого генія — це вияв духовних можливостей особистості, демонстрація безмежних людських якостей.
Саме такий підхід робить теоретично переконливим і практично необхідним розмежування стереотипного і творчого мислення.
З поміж проблем філософських та психологічних в усі віки вирізняли такі, що заслуговують на статус вершинних, еталонних, взірцевих. Проблема творчості, проблема людини як творця, проблема людського життя, як творчого сходження до власного « Я » - безумовно серед них.
Галина Панченко у праці «Методика розвитку творчих здібностей майбутнього вчителя музики в процесі вокальної підготовки» зазначає, що попри відсутність чіткого визначення поняття “творчі здібності”, що пояснюється насамперед труднощами уніфікації міждисциплінарних напрацювань та об’єктивною складністю феномену, сам факт системної уваги розгалуженого корпусу гуманітарних наук до креативних аспектів самореалізації особистості у різних дослідницьких контекстах засвідчує доречність застосування такого підходу до вивчення особливостей процесу підготовки фахівців музично-педагогічного профілю.
У праці «Музична педагогіка» Олексюк О.М. вважає що ознайомлення учнів з кращими зразками музичної творчості — основа ідейного та морального виховання, формування музичного смаку; емоційний відгук на музику формується разом із розвитком спеціальних музичних здібностей; першою умовою розвитку цих здібностей.