Сторінка
3
Маючи певний досвід діяльності підліток активно використовує його у розв'язанні практичних завдань, легко переключається з одного виду на інший, більш критично оцінює її, висловлює свою власну думку. Для нього характерним є бажання розширювати сферу своїх знань, умінь, навичок, розширювати досвід.
Саме ці інтереси підлітка спонукають його до поглиблення знань, зростання освітнього рівня, духовності; вони є мотиваційним орієнтиром для подальшого розвитку, збуджуючи активність, самостійність підлітка.
Ростовський О.Я. у своїй програмі «Методика викладання музики в основній школі» зазначає, що концепція музичного виховання школярів базується на українській національній культурі та педагогічних ідеях Кабалевського Д.Б.
Також Ростовський О.Я. зазначає, що підліткова творчість розвивається підчас слухання музики, але зазначає ще те, що глибоке сприймання музичного твору можливе лише за наявності у підлітків вичерпних знань про твір, а також відповідного життєвого і художнього досвіду. Чим більше підготовча інформація відповідає змісту музичного твору, досвіду і знанням дітей, тим активніше вони сприймають музику, глибше осягають її. Не достатня інформація робить враження дітей поверховими, а надмірна інформація, перевантажуючи їх гальмує естетичну реакцію на музику. Тому обсяг інформації, яка спрямовує сприймання, і обсяг самого твору слід дозувати, як за часом сприймання, так і за змістом і складністю музики у залежності від здібностей, підготовки і психічного стану учнів.
Слід враховувати й таку закономірність: чим менша і загальна інформація, що спрямовує сприймання, тим більший простір для творчої фантазії. Дана закономірність спрямовує на те, щоб не тільки повідомляти учням необхідну інформацію, але й прагнути до розвитку їхнього мислення, уяви, творчих здібностей.
Для сприятливого розвитку музичних здібностей учнів на уроці музики за допомогою сприймання музики вчитель використовує такі принципи:
Принцип орієнтації на духовний розвиток особистості засобами музики.
Принцип емоційної захопленості музичною діяльністю.
Принцип опори на вікові особливості учнів, на їх внутрішні сили і можливості в музичній діяльності.
Принцип взаємодії вчителя й учнів у музично-освітньому процесі.
Принцип єдності педагогічних впливів і сподівань учнів.
Принцип єдності індивідуального і колективного впливу на учнів.
Принцип активізації музичного мислення.
Принцип активізації музично-творчої діяльності учнів на уроці музики.
Принцип художньо-творчого спілкування на уроках музики.
Провідною діяльністю підлітка є спілкування, що полягає в побудові стосунків з товаришами на основі певних моральних норм, що опосередковують вчинки підлітків. Важливим моментом у розвитку підлітка є формування самосвідомості, потреба в самооцінці. У зіставленні себе з іншими людьми і, як результат критичного ставлення до себе, активне самовиховання.
У пошуках морально естетичного ідеалу підлітки звертаються перед усім до мистецтва.
Соціологічні дослідження показують, що в структурі художніх інтересів підлітка — музика дедалі більше входить на перше місце.
Але за цією ситуацією виявляються досить складні суперечності побутування музики. Це, насамперед, однобічна орієнтація більшості підлітків на естрадно — розважальну музику. Стрімкий розвиток звукотехніки забезпечує глибоке проникнення цієї музики у сферу учнівського побуту та дозвілля, що сприяє формуванню поверхневого споживацького типу музичної культури особистості.
Програмові завдання для молодших підлітків:
Молодший підлітковий вік охоплює період від 10 до 12 років, тобто співпадає з навчанням у 5- 6 класах.
Ростовский О.Я. у своїй програмі для 5- 6 класу вказує на те що, практика показує, що підлітків потрібно зацікавлювати важливими для них проблемами, частіше чергувати форми роботи на уроці, залучати їх до активної художньо — творчої діяльності. Багатьом учням це подобається те, що дається легко і приносить успіх. Водночас і дедалі більше приваблює зміст, який вимагає інтелектуальної активності самостійної дії, розширює кругозір.
У Програмі та методиці музичного виховання Ростовського О. Я. та Сбітнєвої Л. М. зазначають, що підлітків 5-х — 6-х класів на уроці музики потрібно знайомити з творами, у яких музика і слово знаходяться у різному співвідношенні. Основана роль музики, бо саме вона робить літературний образ яскравішим і виразнішим. Також є рекомендації використовувати музичні приклади, слухання та аналізування творів, продовжувати роботи над розвитком музичної грамотності учнів, розвитком музичних здібностей, вокально — хорової культури, розширювати уявлення учнів про здатність музики яскраво і правдиво втілювати життєві явища.
Для цього Ростовський О.Я. і Сбітнєва Л. М. рекомендують у якості завдань для розвитку музичної творчості у молодшому підлітковому віці розучувати веснянки, старовинні пісні дати учням змогу поімпровізувати на тему веснянок та старовинних пісень і обов'язково аналіз засобів музичної виразності.
За програмою і методикою Ростовського О.Я. і Сбітнєвої Л.М. старший підлітковий вік припадає на 7-8 класи загально освітньої школи. У цей час старші підлітки починають відчувати надмір енергії, тому атмосфера подолання труднощів для них стає бажаною, їм властива підвищена збудливість, нестійкість, нестриманість, надмірна емоційність, імпульсивність поведінки. Тому вчителю потрібно ретельно планувати кожну хвилину уроку, прагнути залучати до роботи якомога більше учнів, мати індивідуальний підхід до учнів бо саме він допоможе вчителю обрати доцільні педагогічні впливи.
З процесом статевого дозрівання пов'язаний ряд нових явищ у психіці й поведінці підлітка. Йдеться насамперед про виникнення інтересу до іншої статі, складання нових стосунків між хлопцями і дівчатами, появу симпатій, закоханості. Особливої сором'язливості. Зароджується інтерес до інтимного світу дорослих і роблять спроби прилучитися до нього. Ці особливості обов'язково мають враховуватися вчителем, адже музика найбільше звернена до почуттів дітей.
Матеріал програм з музики дає широкі можливості для ознайомлення учнів зі світом кохання, стосунків між чоловіками й жінками. Не можна ставитись до підлітка як до якоїсь безстатевої істоти треба делікатно, тактовно й уміло керувати стосунками учнів в класі.
Тому Ростовський О.Я. і Сбітнєва Л.М. у своїй програмі для 5-8 класів та методиці музичного виховання пропонують такі програмові завдання.
Проводити дискусії на уроках. Пояснити учням поняття “сучасна музика”, “легка і серйозна музика”, використання творів живопису, пояснити складність і суперечливість внутрішнього світу людей розкритого в творах минулого і сучасності. Наводити музичні приклади, навчити дітей правильно виражати себе свої почуття через сучасну музику, дати учням змогу творчо проявити себе.
Можливості уроків музики та позакласної роботи для розвитку музичної творчості підлітків
На даному етапі курсового дослідження вирішувалося завдання розкриття можливостей уроків музики та позакласної роботи для розвитку музичної творчості підлітків. Для цього застосовані такі наукові методи дослідження, як теоретичне вивчення та аналіз наукових джерел (дисертаційних робіт) з методики музичного виховання, педагогіки, музичної педагогіки.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розробка двох прикладів ділової гри
Реалізація естетичного виховання шляхом використання методу стимулювання та корекції поведінки
Психолого-дидактичний аналіз помилок студентів при навчанні інформатики
Ідеали особистості підліткового віку
Подолання порушень мовлення у дітей в умовах соціально-реабілітаційного закладу