Сторінка
9
І трапилась якось з ними пригода: поїхали до родичів у село, пішли гуляти в ліс та й заблукали. Як стало вечоріти, відчули, що зголодніли: хотілося хоч крихітку, хоч черствого хліба, аби що-небудь у роті смакувало. Чагарі геть шлях загородили. Сіли вони на пеньок і так засумували! Вони і плакали б, та ще вдень наревілися за мамою, за татом, за хлібом, і сліз уже до
вечора не стало. А таки цілий день ходіння дався взнаки. Посиділи, посиділи, та й позасинали.
І бачиться їм однаковий сон - ніби лежить на столі смачна хлібина, радіє, що скоро людей годуватиме: дорослих - після робочого дня, дітей - щоб росли швидше. А тут раптом діти, схожі на них, беруть шматочки до рота, відкусять і на столі їх лишають, нові беруть і знову надкушеними залишають. Граються так. А як награлися, зібрали всі шматки та й у собачу миску викинули. А хлібина ледь не плаче - так її довго робили. Спочатку в полі зерно сіяли, тоді йому Господь дав ріст і воно проросло і піднялося високим колосом. Під сонечком зерно достигало, а тоді його комбайн викосив і змолотив. Потім його змололи на борошно. А тоді в пекарні розвели водою, вкинули всього потрібного: солі, яєць, дріжджів і місили, щоб сходило. Як зійшло тісто, порозкладали його в форми і в піч пектися поставили. Рум'яні хлібинки з печі виглядають, на світ просяться, вийняли їх з печі і розвезли в магазини.
І ось одну хлібину чиїсь діти поїли з молоком, інша потрапила до бабусі, і вона її з борщем поїла. А ця що потрапила до бешкетників, одразу в собачій мисці опинилася, хоч мала вона батька з роботи дочекатися. Дрімають діти, а самим соромно, аж щічки розчервонілися. Побачили, як хлібина зажурилася, і все зрозуміли. Хліб має людям силу давати, а для ігор є інші речі. І як побули день без хліба, то вже й затямили, для чого Бог хліб сотворив і людей научив його випікати.
Аж тут вигуки залунали поблизу. Стрепенулися діти зі сну, злякалися спочатку, а потім дослухалися: "Агов, Миколко, Олю! Де ви?" Це гукали їм дядько Павло з сусідами. Видно, з поля прийшов, з косовиці, та й замість вечері кинувся шукати племінників. Як закричать Миколка і Оля, як заплачуть: "Ми тут!". Ще якихось декілька хвилин, і із заростів пробрався до них дядько Павло, нагнувся, притис до грудей і аж застиг на хвилинку. А тоді: "Це ж ви, напевно, голодні! А у мене нічого немає, ось лише окраєць хліба в кишені, від обіду. Чи будете?". "Будемо, будемо!" - зраділи діти і порівну розділили шматочок.
Додому йшли всі гуртом, а діти йшли за руку з дядьком і не хотіли пускати оцю велику сильну руку, яка вирощує хліб і гладить дитячі голівки. А хліб уже вони шанували, на все життя запам'ятали, що хліб святий.
Закрийте всі плакати. Поділіть дітей на 3 групи. Кожна група по черзі виходить у центр і кожен її учасник протягом 30 с називає назви рослин, друга група - називає дерева, третя - тварини.
Етюд "Я- сонечко"
Ви читаєте текст, а діти відтворюють пантомімою текст і повторюють разом: "Я - маленьке сонечко. Я подібне до жовтої кулі. В мені багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всім на землі: лісам, полям, річкам, людям. Я перетворююсь на маленький сонячний промінчик і весело стрибаю, як сонячний зайчик".
Етюд "Я-хмарка"
Ви читаєте текст, а діти повторюють його вголос і супроводжують пантомімою: "Я - велика, темна, пухнаста, легка. Мені радісно бути хмаркою я вільно пливу у синьому небі. Мої руки легкі, вони допомагають мені летіти. Я піднімаю вгору очі і наповнююся світлом. Я стаю добрішою, красивішою. Я відчуваю в собі дощ. Я можу подарувати свій дощ землі. Я видихаю дощ і прозорими крапельками падаю на землю".
Етюд "Я- листочок"
"Я - маленький листочок, позолочений осінню. Мене весело гойдає вітерець і ніби кличе за собою. І ось я відриваюся від гілочки, злітаю. Як хороше кружляти над землею! А коли я втомлююся - спущуся на неї відпочити ."
Мозковий штурм
Ви запитуєте в дітей, що таке природа. Слово природа пишете на дошці. Всі відповіді дітей записуєте на дошці поряд з центральними словами.
Узагальнюєте всі відповіді, говорячи, що всі вони правильні.
Завдання "Я-рослина"
Заплющте очі і уявіть себе рослиною. Намалюйте цю рослину. А тепер розкажіть, що спільного у вас і цієї рослини. Опишіть цю рослину. Кожна дитина розповідає про себе.
Завдання "Я- тварина"
Заплющте очі і уявіть себе твариною. Намалюйте цю тварину. А тепер розкажіть, що спільного у вас і цієї твариною. Опишіть цю рослину. Кожна дитина розповідає про себе.
Завершуємо заняття "чайною церемонією".
Пропонується заварити чай з будь - яких трав і розказати дітям про ці дари природи - смачні і корисні. Пийте чай і запропонуйте дітям обмінятися враженнями від смакових відчуттів та загальним емоційним станом.
Під час прощання ми наголошуємо, що в нас усе добре або буде все добре і ми збережемо нашу природу, щоб і наші діти могли пити такі смачні натуральні чаї.
Робота з уявою
Вступне слово вожатого.
Увесь світ навколо нас - природа. Все, що ми чуємо, бачимо, відчуваємо, все, що використовуємо в житті, - природа.
Наш спільний дім - прекрасна планета земля з її високими горами, широкими річками, синіми морями, зеленими лісами. На землі живуть тварини і птахи, ростуть дерева, квіти. Та найбільше багатство Землі - люди. Ми - частинка природи. Без нас світ не був би, можливо, таким гарним, неповторним та гармонійним.
Музикотерапія
Релаксаційний комплекс (робота з уявою). (Демонструється картина з лісом.)
- Уважно подивіться на картину, уявіть, що ви зараз там (у тому місці). Заплющте очі і відчуйте себе у красі природи. Вдихайте свіже повітря повними грудьми. Відчуйте вітерець, який лагідно пестить ваше обличчя, волосся, вушка, руки, тіло (відчиняємо вікно, вмикаємо вентилятор).
- Прислухайтесь, що ви чуєте (вмикаємо касету, спів птахів). Як гарно співають птахи! їх багато і в кожного свій голос. Насолоджуйтесь, отримайте задоволення (до 1-2 хв). Ви насолоджуєтесь і біля вас ще хтось задовольняється красою. Він заховався під кущиком. Хто це? Зверніть увагу, який у нього вигляд, чи хоче, щоб його ви помітили, поспілкувались з ним?
Відслідкуйте свої відчуття. Відкриваємо очі на рахунок 3.
Обговорення:
- Чи змогли ви побувати в куточку?
- Як ви себе почуваєте?
- Що відчували, коли чули спів птахів, вітер. Поділіться враженнями.
Психогімнастика "Хто заховався під кущем?"
Діти по черзі зображують, кого вони бачили в своїй уяві під кущиком. Передають поведінку тваринки пантомімікою, рухами. Інші відгадують. Якщо ж не вдається відгадати, дитина називає.
Обговорення: (Діляться враженнями від спілкування з тваринкою.)
- Чи були в когось тваринки, які не хотіли себе показувати? Втікали?
- Чому тваринки боялись?
- Кого з тваринок легше було показати?
Екологічна гра "Павутинка"
Інструкція: дітям прикріплюють малюнки з назвами: липа, сонце, повітря, білочка, горішки ліщини, комаха, лелека, людина. Діти стають у коло, 1 (липа) - тримає клубок ниток та каже:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Підготовка соціально компетентних вчителів в вищих закладах освіти
Педагогічна техніка як складова навчальної технології
Фольклорні свята як засіб прилучення молодших школярів до народної культури
Педагогічний аспект формування інформаційної компетентності майбутніх учителів
Особливості дитячої творчості на уроках трудового навчання в початкових класах