Сторінка
8
Саме екологічна освіта і виховання ставлять за мету докорінну зміну психологічних особливостей дитини щодо її стосунків з природою, перетворення їх зі споживацьких на екологічно відповідальні, особисто значимі.
Таким чином, в екологічному вихованні дітей необхідно відмовитися від багатьох стереотипів, які були сформовані в попередні роки. Перш за все, їм необхідно показати її унікальність, красу і універсальність (природа - середовище життя всіх істот, включаючи людину; об'єкт пізнання, задоволення її етичних і естетичних потреб; і лише потім - об'єкт людського споживання). Ми повинні навчити себе і дітей охороняти природу не лише тому, що вона нам щось дає, а й тому, що вона самоцінна. Тобто девізом в роботі з учнями повинно стати: «Не зламай - якщо можна, не рубай – якщо можна, пожалій - ти це можеш»
Сьогодні можна стверджувати: екологічне світорозуміння формується в процесі засвоєння екологічної культури суспільства, яка відображує досвід взаємодії дитини і природи. Засвоюючи елементи екологічної культури, особистість стає екологічно вихованою.
Настав час, коли основну мету екологічної освіти слід вбачати у сприянні формуванню доцільної культури поведінки в довкіллі і громадської відповідальності за його збереження, а також уміння приймати правильні рішення і вирішувати екологічні проблеми. Для кращого формування такої поведінки можна використовувати та проводити безліч ігор, вікторин, конкурсів, походів, вечорів на тему екології та природо охорони.
Отже, формування екологічної відповідальності у дошкільників це передусім навчання екологічній культурі, яку я визначаю як форму адаптації етносу до природних умов творення свого довкілля. Таким чином, літній табір та організація природоохоронної роботи та екологічне виховання — це безперервний процес засвоєння цінностей і понять, що спрямовані на формування умінь, які необхідні для усвідомлення і оцінки взаємозв'язків між дітьми, їхньою культурою і довкіллям. Вони передбачають формування умінь приймати екологічно відповідальні рішення, любити та оберігати два світи: флору та фауну. Адже природа - це наше життя.
Дорогі діти! Чи знаєте ви, який чудовий світ живої природи і яке добре життя в людини, яка живе в гармонії з нею (природою). Від нас із нами залежить те, щоб вода, повітря, ліс і земля залишилися чистими, справжніми джерелами існування. Ми отримуємо задоволення, коли дивимося по телевізору чудові екологічні фільми (наприклад, "Одіссеї" Ж. І. Кусто) або передачі про живу природу (наприклад, на каналі "Дискавері"). Ще більше задоволення ми отримуємо від спілкування з природою: від взаємодії з рослинами, тваринами, природними стихіями і явищами (водою, сонцем, повітрям, землею) і обов'язково з іншими людьми і самим собою, тому що ми- теж частина природи. Вчитися екологічній грамотності - це значить знати середовище свого існування, співчувати, розуміти і діяти так, щоб не зашкодити нічому і нікому в царстві природи, берегти і збагачувати її.
Один з найголовніших законів природи: "Все взаємопов'язане". Для того, щоб ми з вами досягли успіху в нашій справі, слід домовитися про правила поведінки на заняттях, яких будуть дотримуватися всі.
Правила поведінки на заняттях
щирість і довіра в спілкуванні;
активна участь всіх учасників;
говорити по черзі й тільки про себе, про свої почуття;
якщо щось незрозуміло, запитувати тренера;
поважати того, хто говорить, не перебивати.
Розминка-гра "30 секунд"
Гра"Асоціації"
Ви пропонуєте слово - стимул і демонструєте його наочний зразок. Наприклад, слова: дерево, море, річка, ліс, повітря, людина, повінь і т.д.
Називаючи слово "дерево" - показуєте його на малюнку, малюєте на дошці, чи демонструєте на відео матеріалі і просите дітей по черзі говорити все, що спаде на думку, доки вона дивиться на дерево.
Етюд"Квітка"
Всі діти присідають на носочки, опускають голови і уявляють себе насінинкою, з якої може вирости квітка. Отож, дітки уважно слухають та імітують пантомімою всі слова. "Теплий промінчик упав на землю й зігрів у ній зернятко. З насіннячка виріс паросток. А з паростка виросла чудова квітка. Ніжиться квітка на сонці, підставляє теплу і світлу кожну свою пелюстку, повертаючи свою голівку слідом за сонцем".
Гра"4стихії"
Чотири стихії - це земля, вода, повітря, вогонь. Землю ми будемо показувати так: присідаємо, опускаємо руки вниз і торкаємося підлоги (землі). Воду ми будемо показувати так: простягаємо руки вперед і плавно їх опускаємо і піднімаємо перед собою. Повітря ми будемо показувати так: виконуємо кругові рухи руками перед собою. Вихователь називає стихію, а дітки її відтворюють.
природоохоронний екологічний виховання позашкільний
Інформаційний блок
Природа надихає багатьох людей на творчість. Справжня людина береже її - не ламати гілочки на деревах і кущах, не рвати свіжі квіти, не руйнувати домівки тваринок і комах (мурашники, нірки, гнізда), не смітити у лісі, на полі, у горах, не вживати шкідливих рослин.
Завдання "Намалювати музику"
Прослухайте музичний твір П.Чайковського "Пори року" (або інший твір) із заплющеними очима. Зафіксуйте кольори і образи, які виникли у вас в уяві. Відкрийте очі і намалюйте все, що бачили на папері.
Вправа – натуралізація
Натуралізація - це схильність до зіставлення, порівняння, ідентифікації соціального і духовного життя з явищами природи, наприклад, наші мами і тата часто нас називають: "ясне сонечко"; "гарна, як квіточка"; "швидкий, як вітер".
Такі алегорії підтверджують, що люди і явища природи поєднані між собою і залежать один від одного. Наші батьки, діди і прадіди завжди з великою повагою ставилися до природи, поважали її і описували у народній творчості у вигляді приказок, прислів'їв, повірок.
- Як вас називають ваші близькі?
- Згадайте ласкаві слова-порівняння вас з природою.
Вправа "Поясни приказку"
Напишіть приказки на великому аркуші паперу. Прочитайте їх і зверніться до дітей, щоб вони розказали, як вони розуміють приказки. Виберіть найцікавіші для вас приказки.
1. Люди раді літу, а бджоли - цвіту.
2. Не нагодує земля - нагодує вода.
3. Учителя і дерево пізнають плодами.
4. Забув віл, як телям був.
5.1 пастух б'є, що не туди йде.
6. З великої хмари малий дощ буває.
7. Як корова язиком злизала.
8. Зник, як камінь у воду.
9. Вперся, як бик (цап).
10. На сонці тепло, біля матері добре.
11. Сестра з сестрою - як риба з водою.
12. Під лежачий камінь вода не тече.
13. Тоді це буде, як у полі рак свисне.
14. Сила воляча, а розум курячий.
Пропонується розказати про найвідоміші рослини, дерева, тварини. Бажано підготувати відповідні плакати з малюнками та їх назвами. Також читаємо казку.
"Вже не гратимемося хлібом!"
Жили собі братик і сестричка, добрі діти - і слухняні, і уважні, а от шанувати хліб не вміли. Батько їх научав, мати робила зауваження, а вони все по - старому. То крихти на підлогу зметуть, то окраєць хліба після обіду залишать на столі, то у школі недоїдений бутерброд викинуть.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Дидактичне проектування підготовки фахівця і технологій навчання по одній із тем спеціального теоретичного або практичного курсу
Організація пошукової навчально-пізнавальної діяльності молодших школярів у сучасній школі
Технологія дидактичної гри
Індивідуальний підхід до навчання молодших школярів
Музичне виховання в дитячому садку