Сторінка
4
Практичні завдання: розробити план та методику проведення найбільш типових табірних днів-свят (День Казки, День Іменинника, Батьківський день); розробити методику проведення днів-свят, що знайомлять вихованців з новими формами економічного життя (День Праці, Місто веселих майстрів, День кооперативів, Ярмарок); розробити методику проведення Дня Здоров'я, Дня Фантастики, Дня "Все навпаки", Дня Театру, Дня Кіно, Дня Гри та Іграшки, Карнавалу; розробити назву, зміст та методику проведення авторського дня-свята, що міг би стати традиційним в роботі даного табору.
8. Організація спортивно-оздоровчої роботи в умовах табору. Зміст, форми, методи роботи.
Спортивно-оздоровча робота в умовах табору як найважливіший напрямок діяльності дитячих та юнацьких колективів. Зміцнення здоров'я дітей, їхньої загартованості, повернення з новими силами до навчально-виховного процесу. Проведення Днів Спорту чи Малих Олімпійських Ігор в умовах літнього табору за місцем проживання вихованців. Допомога шкільних викладачів фізичної культури, керівників спортивних гуртків, секцій. Заняття спортом як гарантія розвитку таких якостей творчої особистості як: сміливість, готовність до ризику, самостійність, енергійність, гордість, почуття власної гідності. Спортивне свято як різновид дитячого театралізованого свята (наприклад, Свято м'яча, резинки та стрибали). Залучення кожного вихованця до різних організаційних форм спортивно-оздоровчої роботи.
Практичні завдання: розробити план проведення Малих Олімпійських ігор; розробити перелік та зміст конкурсів для проведення Веселих стартів для вихованців різного віку; розробити перелік та зміст завдань для проведення туристської естафети; розробити маршрут, план проведення, перелік обладнання для проведення одноденного походу; розробити план проведення спортивного свята.
9. Організація народознавчої та пошуково-краєзнавчої роботи в умовах літнього табору.
Вітчизнознавство як комплекс історичного, етнографічного, географічного, фольклорного, літературного краєзнавства. Можливості краєзнавчої роботи в умовах табору, що працює за місцем проживання школярів. Вивчення історії міста, району, вулиць, де мешкають вихованці. Поєднання пошуково-краєзнавчої роботи з розвідкою корисних справ. Допомога батьків, громадськості, ветеранів у пошуково-краєзнавчої роботі. Проведення заочних та очних мандрівок вулицями району, області. Розвиток почуття національної гідності, гордості за свою Батьківщину. Отримання інформації про традиції, звичаї, свята інших народів.
Практичні завдання: розробити перелік завдань, конкурсів для пошуково-краєзнавчої роботи дитячих колективів; розробити план та зміст конкурсів для проведення фольклорного свята; розробити напрями для створення літопису вулиці чи району; розробити маршрути мандрівок вулицями району, міста.
10. Оволодіння методикою організації гри в дитячих та юнацьких об'єднаннях в умовах табору.
Значення гри в діяльності дитячих та юнацьких колективів в умовах роботи літнього табору. Виховний потенціал гри, вміння його визначити та доцільно застосувати. Класифікація ігор, що доцільні до використання в роботі табору. Ігри організаційного періоду (ігри-знайомства, колективні спортивні ігри, ігри в колі). Масові ігри. Урахування вікових властивостей дітей при проведенні масовок. Ігри з використанням музики, пісень, хореографічних елементів. Рухливі та спортивні ігри. "Тихі" ігри чи ігри в приміщенні. Інтелектуальні ігри. Місце гри в організації та проведенні тематичного святкового дня. Різноманітність ролі педагога-організатора в проведенні гри в залежності від мети змісту гри. Захист моральних прав, гідності кожної дитини під час проведення гри. Розвиваюча, творча гра. Експромтний характер творчої гри. Залучення вихованців до створення сюжету гри, її умов, підведення підсумків, визначення переможців. Корисність ігор, що "підтягують" межі можливостей дитини. Розвиток впевненості у своїх силах та здібностях, емпатійності у відношенні до людей, самовідданості, емоційної активності, почуття прекрасного, чарівного, захоплення від процесу творчості в процесі організації та проведення гри.
Практичні завдання: розробити перелік ігор, доцільних для проведення в організаційний період роботи табору; створити кілька авторських масових ігор для найбільш поширених тематичних днів-свят; скласти та провести ланцюжок інтелектуальних ігор для дітей певного віку; скласти та провести ланцюжок рухливих ігор; скласти та провести ланцюжок "тихих" ігор в приміщенні .
11. Проведення підсумкового періоду роботи табору.
Останні дні табірної зміни - підсумок педагогічної ефективності та доцільності останніх днів зміни яскравими, масовими справами (Карнавал, Ярмарок, Свято прощання тощо). Проведення підсумкових фестивалів, творчих оглядів, концертів. Визначення переможців, вручення винагород, призів, подарунків. Необхідність "емоційного подарунку" для кожної дитини, створення атмосфери, у якій вихованець відчує гордість за свої творчі досягнення. Проведення конкурсів, змагань з метою підсумкової діагностики розвитку якостей творчої особистості. Урахування і фіксація результатів діагностики. Створення традицій літнього оздоровчого табору. Прощання з вихованцями. Підсумкова бесіда з батьками. Проведення педагогічної наради чи підсумкової конференції. Тематичний день-свято в роботі літнього оздоровчого табору є провідною комплексною формою, за допомогою якої вирішується ціла низка педагогічних завдань. В умовах Дня-свята кожен вихованець отримує можливість на емоційне "занурення" до теми, сюжету, до виявлення своїх якостей у різних формах виховної роботи. Головна вимога, якої повинні дотримуватись соціальні педагоги, - забезпечення інтенсивності, наповнення і завдяки цьому - ефективності тематичного дня-свята. Організаційні форми проведення тематичного дня-свята потребують специфічних умов, саме тому їх пропонують для застосування в роботі літнього оздоровчого табору .
Отже, життя табору відзначається своїм темпом і різноманітністю. Тут немає часу на тривалу підготовку. Справи повинні бути організовані так, щоб кожен мав можливість попробувати свої сили і в художній самодіяльності, і в спорті, і в творчій праці, і т.д. Така різностороння діяльність забезпечується різними формами роботи (збори, лінійки, концерти, вишивка). Активний відпочинок дітей передбачає тісний зв'язок роботи табору з оточуючим життям, навколишньою природою. А це сприяє створенню найефективніших умов для професійної орієнтації та самовизначення особистості у професійній діяльності, а також забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та реалізації змістовного дозвілля.
Екологічне виховання школярів в умовах табірного життя
В літньому таборі повинна бути форма екологічного виховання учнів, мета якого розвинути у дітей і підлітків здатність чуйно ставитися до природи, передбачувати наслідки своїх дій, розуміти взаємозвязок різних явищ у природі. Мета екологічного виховання: формувати у дітей відповідальне ставлення до навколишнього середовища, що відбувається за умов його екологічної свідомості.