Сторінка
5

Адаптація студентів у ВНЗ

соціальний психологічний студент адаптація

Діаграма 7

На запитання « Як часто Ви звертаєтесь за допомогою до одногрупників?» 50 % студентів першокурсників дали відповідь «часто», і 50% - «інколи». 35% студенів другого курсу часто звертаються за допомогою до одногрупників, 55% - рідко і 10% взагалі не потребують допомоги. 40% студентів третього курсу часто звертаються за допомогою до одногрупників, 60% - рідко. Отже, все ж таки студенти потребують допомоги від своїх одногрупників. (діаграма 8)

Діаграма 8

Для того щоб остаточно визначити який із курсів більш комфортно відчуває себе в університеті, ми задали наступне запитання «Чи відчуваєте Ви себе комфортно в університеті?». На яке студенти відповіли наступним чином: 70% студентів першого курсу відповіли «так, цілком», 25% - «не зовсім» і всього 5% не відчувають себе комфортно в університет. Лише 55% студентів відчувають себе комфортно і 45% не зовсім. Як і очікувалось найбільш комфортно себе відчувають студенти третього курсу (75%), 20 % - не зовсім комфортно і 5%, нажаль, не відчувають себе комфортно в університеті. (діаграма 9)

Діаграма 9

А чи роблять студенти КНУТД щось для того, щоб краще адаптуватися до умов навчального закладу? Для того щоб дати відповідь на це запитання ми поставили наступне запитання нашим студентам: «Що Ви робите (чи вже зробили) для того щоб адаптуватися до навчання у ВНЗ?». У результаті чого отримали наступні відповіді: 65% студентів першокурсників намагаюсь добре вчитись, щоб привертати до себе увагу викладачів та одногрупників, 15% шукають нові знайомства, 15% нічого не роблять і 5% вважають, що вони вже адаптувались і нічого робити не потрібно. Студенти другого курсу також намагаються добре вчитись (50%), 20% - шукають нові знайомства і 30% нічого не роблять. 45 % студентів третьокурсників намагаються добре вчитись, 20% - шукають нові знайомства, 20% - нічого не роблять і 15% вважають, що вони вже адаптувались і нічого не роблять, а просто ходять до університету. (діаграма 10)

Діаграма 10

Отже, в результаті проведеного дослідження було виявлено, що найбільш адаптованими є студенти третього курсу, але саме у їхніх групах спостерігається байдужа атмосфера та часткова товариськість з одногрупниками. Студенти другого курсу не менш адаптовані ніж студенти третьокурсники, але вони ще не зовсім впевненні в своїх діях, вони ще не визначились чи правильним є їх вибір. Досить цікавим є той факт, що студенти першого курсу вважають себе повністю адаптованими, навіть за тих умов, що не з усіма студентами в групі вони встигли налагодити товариські відносини і їм не зовсім комфортно в університеті. Але найбільш цікавим є те, що, нажаль, студентів-першокурсників все влаштовує.

Під час проведення тестування зі студентами також було проведено опитування, під час якого ми дізнались, що саме гальмує процес адаптації студентів у ВНЗ. Переважна кількість опитаних жалілась на малу інформованість про навчальний заклад, а також на недостатню кількість інформації про модульно-рейтингову систему та навчальний процес в цілому. Також студенти відмітили те, що їм би хотілось більше спілкуватись з кураторами, вони не бачать підтримки з боку викладачів та хотіли б мати в університеті можливість відвідувати психолога. Також досить актуальним було питання щодо мотивації студентів. Під час опитування було виявлено, що студентів зовсім не симулюють для подальшого навчання у ВНЗ та майбутньої професії, а лише руйнують їх мрії та плани на майбутнє. Нажаль все це і спричиняє гальмування процесу адаптації студентів у ВНЗ.

Вивчаючи та аналізуючи процес адаптації студентів у ВНЗ ми дійшли наступних висновків:

По-перше: адаптація - пристосування організму до різних умов середовища (як соціальних, так і фізичних) без відчуття внутрішнього дискомфорту та конфлікту з середовищем. А на процес адаптації впливають відповідні фактори, які є сукупністю умов чи обставин, що і визначають рівень, темпи, а також стійкість і результат адаптації.

По-друге: основними психологічними факторами адаптації студентів у ВНЗ є інтелектуальність, тривожність, товариськість і соціальна зрілість. Виділяють три способи адаптації студентів у ВНЗ: 1) успіх в одному з домінуючих напрямків діяльності не залежить від рівня адаптованості в інших напрямках; 2) успіх чи невдача в пізнанні доповнюються відповідно успіхом чи невдачею в спілкуванні; 3) успіх у домінуючому напрямку діяльності супроводжуються неуспіхом у додатковому напрямку. Основними проблемами пристосування до нових форм навчання є: перехід від класно-урочної системи навчання до системи, яка передбачає значну долю самостійної роботи; прогалини в одержаних у школі знаннях; більший об’єм знань, які необхідно засвоїти; відсутність підручників; невміння самостійно працювати з навчальним матеріалом над поглибленням своїх знання та інші.

По-третє: в результаті дослідження та порівняльного аналізу процесу адаптації студентів у КНУТД ми виявили, що найбільш адаптованими є студенти третього курсу, вони впевнені у собі, цілеспрямовані. Студенти другого курсу ще не зовсім впевнені в своїх діях. А студенти-першокурсники, хоч і мають певні проблеми з адаптацію, але намагаються створювати позитив і надіятись на краще,що є досить правильним для високого рівня адаптації у ВНЗ.

Отже, важливим фактором успішної адаптації, зокрема студентів ВНЗ, поряд з оптимізацією умов, в яких відбувається цей процес, є наявність комплексу необхідних особистісних якостей та навичок студента, високий рівень його мотивації, позитивне ставлення до навчання та майбутньої професії, відповідна структура ціннісних орієнтацій.

Основними засобами психологічного забезпечення адаптації у ВНЗ, є психологічна просвіта та тренінгові допомога, навчання студентів засобам само оптимізації, індивідуальне психологічне консультування.

Таким чином, актуальним, на нашу думку, є формування у студентів таки основних рис характеру, як цілеспрямованість, впевненість та рішучість що дасть змогу студентам краще долати труднощі у навчанні, спілкуванні, пошуку нових знайомств, а в подальшому і в професійній діяльності.

Рекомендуємо Київському національному університету технологій та дизайну з метою пришвидшення процесу адаптації студентів створити на базі кафедри Педагогіки та методики професійного навчання посаду психолога-практика.

Рекомендуємо Міністерству освіти і науки України з метою поліпшення адаптації студентів виділити матеріальні ресурси для спеціальної роботи психологів із зазначеної проблеми щодо забезпечення факторів успішної адаптації студентів у ВНЗ.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: