Сторінка
1
Ефективність процесу пізнання залежить не тільки від навичок розуміння і запам'ятовування, але і значною мірою від організації процесу вивчення в часі і просторі.
Навички такого планування тим більше важливі, що велика частина навчання здійснюється індивідуально, іноді як частина вашої особистої програми саморозвитку.
Планування й організація навчання. Ви повинні розуміти, що для успішного навчання необхідно пожертвувати частиною вашого вільного часу. Зробіть цей час продуктивним. Для цього ретельно сплануйте процес навчання.
Безсумнівно, у вас будуть і інші заняття, зв'язані з родиною, друзями, хобі і т. п. Не варто відмовлятися від усього цього. Однак ви повинні знаходити час і для навчання.
Суть полягає в тому, щоб підтримувати баланс тим часом і іншим у своєму особистому часі. Ви не повинні присвячувати увесь свій час і енергію навчанню на шкоду іншим інтересам і устремлінням. Інакше ви не можна буде назвати «усебічно розвитою людиною», ви будуть вважати людиною, що нічим не цікавиться, крім своєї роботи.
Час навчання, однак, є найважливішим. Вирішите, яке час протягом дня для вас найбільше ефективно для навчання і потім складіть розклад ваших інших занять з обліком цього.
Спробуйте раціонально використовувати час, затрачуваний на рутинні роботи (ранковий туалет, готування їжі, поїздка в суспільному транспорті) – його можна також використовувати в навчальних цілях. Але помнете, що ключ до успіху будь-якого плану – самодисципліна
Не забувайте про мотивації. Ви повинні чітко визначити, які цілі ви досягнете і яку вигоду одержите, цілком завершивши програму навчання.
Навчання завжди зв'язане з навичками й уміннями, що ви можете розвивати і поліпшувати. Деякі індивідууми від природи є старанними. Вони з задоволенням годинник учаться. У той же час тільки за витраченим часом не можна судити про ефективність процесу навчання, насамперед важливий результат.
Для інших навчання вимагає зусиль – необхідно пожертвувати іншими інтересами і розвагами для концентрації на процесі навчання. Допомогти в цьому вам може розклад навчання. Воно включає наступні кроки.
Поставте персональну мету, що ви хочете досягти в результаті виконання програми навчання. Це може мати відношення до ученого ступеня, що ви хочете одержати або навичкам, що ви хочете придбати.
Потім вирішите, скільки годин у тиждень вам необхідно для досягнення цілі. Визначите, скільки може вимагатися часу для навчання. Для цього будуть необхідні консультації з іншими учнями, що мають досвід навчання по такій програмі, або з викладачем.
Розподілите цього годинник навчання по різних днях не діли, забезпечивши досягнення рівноваги протягом тижня з іншими інтересами.
Складіть розклад роботи з темами, що ви будете вивчати в тижневі періоди, будучи упевненими, що ви дійсно зможете це вивчити під час.
Підготуйте формальний графік навчання протягом усієї програми навчання. У графіку вкажіть конкретно дні завершення визначених тим або завдань.
Переконаєтеся, що розклад передбачає періоди відпочинку під час і після закінчення періодів навчання. Залишіть вільним від занять 1 день кожного тижня, а також передбачите трохи більш довгих перерв протягом дня або тижня під час навчання.
Намагайтеся дотримувати розклад і не відставати від нього. Якщо це случилося, то можна пожертвувати чим-небудь зі сфери ваших інтересів, наприклад, відкласти похід у кіно.
Якщо з'являються утруднення в навчанні, не удавайтеся до паніки – це неминуче. Обговорите утруднення з іншими учнями або викладачами. Заспокойтеся й об'єктивно гляньте на ту роботу, що ви робите і наявне у вашому розпорядженні час. 3
Скорегуйте розклад, але дайте собі серйозне зобов'язання закінчити програму навчання. Пам'ятайте, ніколи не дозволяйте вашому навчанню «одержати перевагу над вами», а завжди «зберігайте перевагу над ним».
Характерна риса навчання – це нагромадження письмового матеріалу під час програми навчання – книги, довідники, ксерокопії статей, вирізки з газет і журналів, конспекти.
Якщо ви не будете акуратні, то вся ця інформація буде марної або навіть дезорганізуючою. Важливо створити систему для збереження і систематизації всіх матеріалів таким чином, щоб ви могли швидко знайти стосовні до справи запису.
Можна дати деякі ради для організації збору і збереження матеріалу.
Детально і систематично переглядайте відомі вам джерела інформації з цікавлячої вас проблеми.
Зберігайте всі матеріали, що переглянули, у архівних папках або записних книжках. Маркіруйте всі папки або використовуйте різні кольори папок для різних тем або предметів. Як тільки ви переглянули новий матеріал, негайно покладіть його в папку для надійного збереження.
Нумеруйте і позначайте весь матеріал, що ви переглядаєте. Простий метод складається у використанні картотеки, коли на кожен матеріал оформляється окрема картка, на якій написана назва матеріалу, короткий запис його змісту, кількість сторінок, автор, де це було отримано і дата публікації. Окремі картки потім зберігаються в шухляді в алфавітному або цифровому порядку, зручному для вас.
Якщо ви маєте доступ до персонального комп'ютера, то ви можете його використовувати. Це найпростіший шлях для збереження і повторного використання інформації.
Не шкодуйте часу на обробку нової інформації, але будьте вимогливі при виборі її. У противному випадку ваш архів виявиться дуже громіздкої і незручним у роботі. Регулярно переглядайте свій архів і вилучайте з нього застарілі і непотрібні матеріали.
Ще одним важливим фактором ефективного навчання є організація робочого місця. Деякі процеси вивчення, наприклад, запам'ятовування, вимагають, щоб навколишнє оточення було зовсім вільне від відволікаючих факторів.
Безсумнівно, вам доведеться працювати в аудиторіях, читальних залах, бібліотеках, але для більшості Л1одей робочих місць будинку є найкращим місцем навчання.
Організуйте своє робоче місце, виберіть місце в квартирі, де можна поставити робочий стіл, виділити місце для книг і необхідного устаткування, звести до мінімуму перешкоди з боку інших членів родини. Спробуйте також мінімізувати шум і відволікаючі фактори, не включайте радіо, телевізор, магнітофон. Такі відволікання послабляють зосередженість і перешкоджають навчальному процесові.
Навички читання і конспектування
Читання. Навчальний процес найчастіше змушує вас читати велика кількість друкованих матеріалів. Багато учнів сумніваються, що вони зможуть прочитати всі те, що їм рекомендував викладач. Ви зможете усунути такі сумніви шляхом розвитку навичок читання.
Спробуйте зробити процес читання більш швидкому й ефективним, розвиваючи технікові інтенсивного читання. Це не виходить, що зміст тексту може бути зігнорований.
Якщо мова йде про читання з метою вивчення, то воно полягає в необхідності уловити зміст матеріалу, у розумінні тих ідей, що у ньому виражені. Ви не повинні жертвувати розумінням заради того, щоб просто швидко добратися до кінця абзацу. Разом з цим, цілком можливо підвищити і швидкість вашого читання, і його ефективність.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Психолого-педагогічний супровід учня з особливими потребами. Використання моделі інклюзивної освіти
Методична розробка системи уроків з розділу "Електротехнічні роботи"
Роль студентської соціально-психологічної служби у підготовці фахівців соціальної сфери
Контроль за результатами самостійної роботи студентів в умовах кредитно-модульної системи
Методика викладання математики у початковій школі