Сторінка
4
Узагальнюючи сказане, можна зробити висновок про значний фіскальний потенціал української економіки. Існує маса резервів, вміле використання яких дало б змогу наповнити бюджет додатковими коштами і ліквідувати дефіцит. Це, перш за все:
прийняття Податкового кодексу, який би сприяв зниженню податкового навантаження в державі, спрощенню системи адміністрування податків, стабільності нормативно-правової бази;
ліквідація адміністративного тиску на платників податків; побудова нового, стимулюючого податкового механізму на основі пріоритетності принципів соціальної справедливості, рівності, законності;
перегляд системи податкових пільг з одночасним скороченням малоефективних, які не мають інвестиційної спрямованості і не пов’язані із захистом малозабезпечених верств населення;
попередження виникнення у суб’єктів господарювання податкового боргу; ефективна реалізація Закону про протидію відмиванню “брудних” грошей та Державної програми детінізації економіки;
переведення надходжень від приватизації до категорії фінансування бюджету.
Оптимізація державних видатків є набагато складнішим процесом. Цьому питанню особлива увага почала приділятись наприкінці ХХ століття. Причиною цього стали саме значні бюджетні дефіцити.
Однак, резерви скорочення державних видатків в Україні на сьогоднішній день практично відсутні. Як уже зазначалось раніше, у період кардинальних соціально-економічних змін держава зобов’язана проводити стимулюючу економічну політику, збільшуючи капітальні видатки навіть за рахунок дефіцитного фінансування. В Україні же спостерігається доволі нераціональна структура бюджетних витрат.
Найбільша питома вага у державних витратах протягом десяти років належала видаткам соціально-культурного характеру. Просумувавши усі соціальні виплати, фінансування соціально-культурних закладів, установ та заходів, перерахування до Пенсійного фонду, отримаємо, що близько 50% усіх бюджетних витрат носили споживчий характер. Така структура бюджетних витрат не сприяла нарощенню капіталу у державі, розвитку економіки, проведенню ефективних реформ. Оскільки не було серйозних вливань в економічну сферу, не було і віддачі. Фіскальна спроможність економіки залишалась і залишається на низькому рівні. Бюджетне планування є малоефективним, а політика державних витрат уже давно не відповідає вимогам сьогодення. І від цього потерпає сам бюджет, а бюджетний дефіцит є реальним тому підтвердженням.
Діюча система видатків сформувалася в Україні ще за умов максимальної фінансової централізації. Сутність фінансової ідеології соціалізму була досить проста – концентрація переважної частини національного доходу в бюджеті з наступним виділенням коштів тим, у кого існує відповідна потреба. У зв’язку з цим дуже гостро постає проблема реформування видаткової частини бюджету. Саме реформування, а не механічного скорочення, як це часто пропонується. Реформування діючої системи видатків бюджету вимагає значних зусиль і досить тривалого часу. Адже сформувалася розгалужена соціальна сфера, яку необхідно фінансувати. Навіть постійне скорочення рівня фінансового забезпечення бюджетних установ не в змозі вирішити проблему дефіциту, оскільки завжди існують межі, нижче яких фінансування просто неможливе.
Тому можливим вирішенням проблеми може стати:
запровадження жорсткого режиму економії бюджетних коштів;
оптимізація програм фінансування окремих відомств шляхом їх структурної перебудови (запровадження професійної армії, сприяння розвитку страхової медицини, передача у приватний сектор окремих служб комунального господарства, зокрема шляхово-експлуатаційної);
всестороннє скорочення адміністративно-управлінського апарату і, відповідно, зменшення витрат на управління;
поступова децентралізація владних функцій з відповідною передачею фінансових ресурсів і зобов’язань на місця;
посилення відповідальності керівників усіх ланок бюджетної системи за нецільове витрачання бюджетних коштів.
З метою недопущення в майбутньому безконтрольності і неефективності витрачання коштів, залучених в рахунок покриття бюджетного дефіциту, уже сьогодні необхідно провести низку заходів випереджувального і стратегічного характеру. У даному контексті зазначимо, що стаття 10 Бюджетного кодексу України передбачає програмну класифікацію видатків бюджету. Вона застосовується при формуванні основного фінансового документу держави за програмно-цільовим методом. Програмна класифікація передбачає розподіл бюджетних призначень за бюджетними програмами, які є систематизованим переліком заходів, спрямованих на досягнення загальної мети та їх виконання. Планування видатків із застосуванням програмно-цільового методу передбачає розробку, аналіз та відбір програм на стадії стратегічного планування. Виконання цієї роботи покладено на головних розпорядників коштів, які в період формування бюджетного запиту та підготовки пропозицій до проекту бюджету обґрунтовують включення відповідної програми на наступний бюджетний рік. При цьому кожна програма, що включається в бюджет, повинна мати чітко окреслені цілі.
Широкого застосування на практиці програмно-цільовий метод формування державного бюджету в Україні поки що не знайшов. Проте формування бюджету саме у такий спосіб дозволило б більш якісно оцінити ефективність державного фінансування. Особливо важливим і необхідним є програмна класифікація видатків, що здійснюються за рахунок залучених в рамках покриття дефіциту коштів. У цьому випадку усі державні видатки повинні базуватись на конкретних комплексних програмах з чітко визначеними цілями та завданнями, а встановлені критерії дадуть можливість оцінити результативність та ефективність таких програм.
Як свідчить аналіз видатків бюджету України за останні роки, вони переважно спрямовуються на покриття поточних витрат. Видатки на капітальні вкладення становлять лише 3–5% і, крім того, розпорошуються внаслідок відомчого характеру їх виділення. Основний результат – зростання ВВП за таких умов не забезпечується. У зв'язку з цим доцільно запровадити створення в Україні двох відокремлених бюджетів – поточного і розвитку. Фінансування видатків поточного бюджету, який має бути бездефіцитним, повинно здійснюватися за рахунок постійних доходів бюджету – податків. Покриття ж частини видатків бюджету розвитку цілком можливе за рахунок дефіцитного фінансування та неподаткових надходжень. Але при цьому дуже важливо забезпечити високу ефективність та мінімальні терміни окупності інвестиційних проектів, які будуть фінансуватися з бюджету розвитку.
|
Рис. 6. Співвідношення з ВВП бюджетного дефіциту і державних капітальних вкладень(1992–2002 рр. ) |
_ * Розроблено на основі даних Міністерства фінансів України |