Сторінка
5
Принцип доступності залежить:
– від забезпечення добору, групування і вивчення навчального матеріалу з урахуванням вимог навчальної програми та специфіки майбутнього фаху;
– урахування розумових, емоційно-вольових і фізичних можливостей учнів та наукових вимог до організації навчального процесу;
– правил послідовності: від простого до складного, від нижчого до вищого, від відомого до невідомого, від легкого до важкого;
– урахування професійних знань, практичних навичок і вмінь учнів;
– урахування фактора часу;
– поступового нарощування складності теоретичного і практичного матеріалу;
– проведення занять з максимальним напруженням як розумових, так і фізичних сил учнів;
– широкого застосування сучасної комп'ютерної та іншої тренувальної техніки для поглиблення розумових і фізичних здатностей учнів;
– надання індивідуальної допомоги учням, які мають певні проблеми в навчанні;
– широкої організації змагань за досягнення високих результатів у навчальному процесі тощо.
Теорією і практикою сучасного навчання розроблено такі правила принципу доступності:
Не забувайте настанов Я.А. Коменського, усе, що підлягає вивченню, повинно бути розділено відповідно до віку так, щоб пропонувалося для вивчення лише те, що доступне для сприймання.
Зміст і способи навчання повинні дещо випереджати розвиток учнів. Вивчайте й враховуйте досвід своїх вихованців, їхні інтереси, запити, опирайтеся на них у своїй роботі.
У процесі навчання обов’язково враховуйте індивідуальну навчальність учнів, темпи просування кожного вперед, об’єднуйте в диференційовані підгрупи учнів з близькими характеристиками цих якостей, достягайте мети, поступово нарощуючи вимоги.
Стежте за тим, щоб усі причини, що гальмують навчально-виховний процес, вчасно виявлялися, усувалися або зводилися до мінімуму.
Навчання передбачає певну напруженість. Коли її нема, учні відвикають працювати на повну силу. Темпи навчання, що встановлюються учням, як правило, набагато нижчі за доступні для них. Відповідно до конкретних умов встановлюйте оптимальні темпи, за потреби змінюйте їх.
Застосовуйте найновіші досягнення теорій, конкретні завдання, розв’язуйте за допомогою «маленьких кроків» навчання, узагальнені прийоми мислення, формуйте за допомогою «збільшених кроків».
Ширше застосовуйте аналогію, порівняння, зіставлення, протиставлення, дайте поштовх дитячій думці, доведіть, що навіть найскладніші знання доступні для розуміння у шкільному віці.
Вивчайте новий і складний матеріал, залучайте до роботи передусім сильних учнів, а закріплюючи і перевіряючи – середніх і слабких.
Поспішайте повільно! Не форсуйте без потреби навчально-виховний процес, не прагніть швидкого успіху – педагогічні можливості зниження бар’єра доступності не безмежні.
Не сприймайте миттєвого проблиску думки учня за справжній акт пізнання, використовуйте його як початок навчальної праці.
Доступність залежить від мови вчителя, уникайте монотонності, навчайте образно, застосовуйте яскраві факти, приклади з життя, літератури.
Реалізуючи принцип доступності головну увагу приділяйте керуванню пізнавальної діяльності учнів: пересічний учитель повідомляє істину, хороший – навчає її відкривати.
Отже, принцип доступності навчання передбачає вибір та реалізацію змісту і методів навчання з урахуванням вікових і індивідуальних особливостей учнів. Необхідно враховувати вчителям від чого залежить принцип. З кожним роком наша освіта крокує вперед і нам необхідно враховувати і сучасні правила навчання.
Стан проблеми реалізації принципу доступності у початковій школі у сучасних умовах
З метою дослідження стану роботи з реалізації принципу доступності в навчальному процесі початкової школи було проведено вивчення досвіду роботи вчителів початкових класів, узагальненого у фаховій періодичній літературі спостереження та аналіз уроків у початкових класах ЗОШ м. Прилуки та Лісківської ЗОШ І-ІІ ступенів, вивчення документації вчителів (календарного планування); опитування вчителів початкових класів.
Аналіз літератури дозвлив виявити приклади узагальненого досвіду роботи вчителів початкових класів, де представлена система роботи з реалізації принципу доступності в навчанні молодших школярів. Так, заслуговує на увагу досвід вчителя-методиста ЗОШ № 29 м. Чернігова Гоман Любові Василівни, який використовується вчителями початкових класів.
Розглянемо фрагмент уроку природознавства в 3 класі. Тема «Зелене диво планети». Ось як вчитель підводить дітей до вивчення умов життя рослин, пояснює сезонні зміни у природі. Напередодні діти закладали дослід – пророщували кілька квасолин у різних умовах.
«Тільки уявіть, що з маленької зернини виростають високі сосни, стрункі берізки, різнокольорові айстри. Ми з вами закладали дослід – пророщували квасолину. Подивимось на результати, як вона проростала.
- Що з’явилось першим? (Корінь).
- Чому корінь? (Ним рослина бере воду і поживні речовини).
- Яка з насінин проросла? (Та, у якої були вода, тепло, світло).
- Чи виросте у цій склянці повноцінна рослина, зацвіте? Чому ні? (Немає поживних речовин, які є у ґрунті).
- У нас на планеті є тепло, світло, волога, грунт. В яку пору року все це є разом? (Весною і влітку).
Ось тому рослини і ростуть саме в цю пору року.»
Реалізація доступності навчання багато в чому залежить від рівня методичної підготовленості педагога, від його уміння обгрунтовано побудувати вивчення основних понять і категорій з метою їх подальшого поглиблення і категоризації мислення.
Принцип доступності має тісний зв’язок з принципом науковості. На уроках Любові Василівни діти роблять свої маленькі «наукові відкриття». Розглянемо фрагмент уроку математики – 4 клас, тема «Площа».
«У кожного з вас в руках якась фігура. Покладіть її на парту. Вона закрила певне місце. Кажуть, що це площа фігури. Давайте подумаємо, чим би ми могли вимірювати площу.
- Чи можна це зробити сантиметрами? Чому? Так, лінією площу не виміряти.
- Запропонуйте, чим? Так, можна прямокутниками, квадратиками.
- А чим зручніше? (Демонструє). Так, квадратиками.
- А з якими сторонами? Великими чи маленьким? (Діти пояснюють, що все залежить від розміру фігури, площу якої шукаємо).
- Як би ви назвали квадратик зі стороною 1 см? 1 дм? 1 м? 1 км?
Накресліть прямокутник зі сторонами 7 см і 4 см. Як же визначити площу накресленого прямокутника? (Діти пропонують варіанти: накласти палетку, поділити на квадратні сантиметри – вийшло 28 квадратиків, 28 кв.см. Подивіться, а яким чином могло утворитися число 28 із 4 і 7? (Дією множення).
Отже, щоб знайти площу прямокутника, треба його довжину помножити на ширину!»
На уроках Гоман Л.В. часто використовуються її власні твори – вірші, оповідання, загадки, казки. Вони привертають увагу дітей тим, що написані саме про них. Ось приклад використання віршів на уроці української мови в 3 класі при вивченні будови слова.
«Давайте пригадаємо, як лагідно називаємо маму, тата, а вони свого сина чи доньку. (Мати – матінка, матуся.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Технологія формування учнівського колективу
Особливості розвитку самостійності підлітків підліткового віку в навчально-виховному процесі
Становлення релігійного виховання у школи європейських країн
Комплексне використання засобів наочності в процесі формування природничих знань молодших школярів
Емоційна експресивність у невербальній поведінці вчителя