Сторінка
5
Однак виписки часом не претендують на скільки-небудь повне відображення змісту всієї книги, і цим вони відрізняються від конспектів, тез і докладних планів.
Для того щоб зберегти загальне уявлення про книжку чи статтю, доцільно написати на неї анотацію, де б стисло було викладено зміст. В разі потреби вона допоможе повернутися до цього твору.
Тези – (положення) це стислий виклад основних думок чи принципово важливих положень, які розкриті у творі або, які ви маєте захищати у своєму виступі. Складання тез розвиває мислення, вчить робити узагальнення, стисло формувати висновки, сприяє глибшому проникненню в зміст прочитаного.
Вивчивши методику організації і проведення семінарського заняття у вищій школі ми прийшли до висновку про те, що:
Слово «семінар» походить від латинського «seminarium» - розсадник і пов'язано з функціями «посіву» знань, що передаються від вчителя до учнів і «проростають» у свідомості учнів.
Семінар - це така форма організації навчання, при якій на етапі підготовки домінує самостійна робота учнів з навчальною літературою та іншими дидактичними засобами над серією питань, проблем і завдань, а в процесі семінару йдуть активне обговорення, дискусії та виступи учнів, де вони під керівництвом вчителя роблять узагальнюючі висновки і висновки.
Існує ряд форм семінарського заняття, такі як: розгорнута бесіда, обговорення доповідей і рефератів, семінар-диспут, семінар - прес-конференція, коментоване читання, вправи на самостійність мислення, письмова (контрольна) робота, семінар-колоквіум та інші.
Семінар у порівнянні з іншими формами навчання вимагає від учнів досить високого рівня самостійності в роботі з літературою.
В організації семінарських занять реалізується принцип спільної діяльності, співтворчості. Семінар так само є найважливішою формою засвоєння знань.
У процесі підготовки до семінару закріплюються і уточнюються вже відомі і освоюються нові категорії. Семінар як розвиваюча, активна форма навчального процесу сприяє виробленню самостійного мислення студента, формуванню інформаційної культури.
З точки зору методики проведення семінар представляє собою комбіновану, інтегративну форму навчального заняття.
Для підготовки і точного і повної відповіді на семінарському занятті студенту необхідно серйозно і ґрунтовно підготується. Для цього він повинен вміти працювати з навчальною і додатковою літературою, а також знати основні критерії для написання реферату або доповіді, якщо семінар проходить у цій формі.
Програма «А» орієнтує учня на усвідомлене, творче застосування знань і способів діяльності в різних ситуаціях. Вона розрахована на те, що студент вільно володіє фактичним матеріалом, а також прийомами навчальної роботи, розумовими діями. Програма вводить його в сутність проблем, які вирішуються на основі вже наявних знань, а завдання учням характеризуються тим, що в завданні відома лише в загальній формі мета діяльності.
Програма «В» по своїй складності знаходиться на сходинці нижче програми «А» і передбачає осмислення і усвідомлення учнями конкретного навчального матеріалу з предмета, а також використання, застосування прийомів конкретних навчальних і розумових дій на репродуктивному рівні, якими треба оволодіти в ситуації творчого застосування знань . Робота студента в рамках цієї програми забезпечує йому оволодіння фактичним матеріалом і тими загальними і специфічними прийомами навчальної і розумової діяльності пошукового характеру, які необхідні для вирішення питань-завдань програми »А». Тому крім завдань, в задачі яких дана мета, але не зрозуміла ситуація, в якій мета може бути досягнута, а від учнів потрібно доповнити (уточнити) ситуацію і застосувати раніше засвоєні і знову відпрацьовуються дії для вирішення даної нетипової завдання, учням дається інструкція по методиці виконання цих дій. Це вже евристична діяльність і виконується вона не по готовому зразку або алгоритмом, правилом, а по створеному самим учнем або перетвореному ним у ході самої дії.
Програма «С» Вона призначена для того, щоб працюючий по ній студент міг опанувати конкретним матеріалом з предмету на рівні його відтворення. Завдання цього рівня складності відрізняються тим, що в завданнях, які належить учням вирішувати, вже задані і мета, і ситуація, в якій треба реалізувати цю мету, і дії щодо вирішення завдання. Від учня потрібно дати тільки висновок про відповідність всіх трьох компонентів у структурі завдання. Навчально-пізнавальна діяльність учнів під час роботи за цією програмою знаходиться на рівні впізнавання. Причому вона вимагає від учня багаторазового повторення засвоюваного навчального матеріалу, вміння виділяти в ньому головне, а також знання прийомів запам'ятовування. Це алгоритмічна діяльність. У зв'язку з цим у зміст програми «С» вводиться інструктаж про те, як учити, на що звернути увагу, який з цього випливає висновок і т.д. Це дозволяє включити всіх учнів групи в активну самостійну, під керівництвом вчителя, опрацювання навчального матеріалу. Причому диференційовані знання дають можливість кожному студенту повністю проявити себе в самостійній роботі.
Конспект семінарського заняття з використанням активного методу «Мозковий штурм»
Вступна частина (5-7 хвилин)
Тема семінарського заняття: «Безробіття в Росії».
Семінарське заняття буде проходити у вигляді мозкового штурму, де студентам необхідно буде знайти раціональні і новітні шляхи виходу з поставленої перед ними проблеми.
Перевірка присутніх по журналу.
Основна частина (60 хвилин)
Семінарське заняття буде проходити з використанням активного методу навчання «Мозковий штурм», де студентам належить знайти вихід з стоїть перед ними проблеми.
План мозкового штурму на тему «Безробіття в Росії»
1. Організаційний етап (10 хв.)
Музика: «Relaxation» Track 3
Тема: «Безробіття в Росії»
Форма заняття: Семінарське заняття
Проблема: Виробити нові шляхи зниження безробіття в с / г на регіональному рівні.
Завдання: Навчити студентів швидко й вчасно знаходити шляхи виходу з стоять перед ними проблем. Шукати нові й неординарні шляхи виходу (інноваційні).
Умови: група самостійно розбивається за бажанням на підгрупи по 3-5 чоловік, кожна група вибирає експерта, в даному випадку їх назвали члени комісії з прийняття рішень, інші учасники виступають в ролі винахідників. Експерти повинні фіксувати ідеї, вибирати найбільш перспективні і стежити за тим, щоб група не пішла неправильним шляхом.
2. Розминка (15-20 хв.)
• Що таке безробіття?
• Як називається безробіття, коли людина не шукає роботу за власним бажанням, а робочі місця є?
• Які бувають типи безробіття?
• Назвіть види безробіття.
• Чим обумовлена безробіття?
• Що було властиве для первісного суспільства?
• Хто першим зробив спробу з'ясувати причини безробіття?
• Чи визначено різниця між структурним і фрикційним безробіття?
• Які існують показники безробіття?
• З яких компонентів складається рівень безробіття?
• Назвіть випробувальні методи по боротьбі з безробіттям.