Сторінка
1
У джерела народної творчості, зокрема у писанкове мистецтво, його творці вкладали життєву мудрість, народне розуміння краси, щедрість художнього обдарування, безпосередність сприйняття оточуючого світу. Це той багаж, творче засвоєння якого забезпечує успішний розвиток народного мистецтва - справді здорового, розрахованого на довговічність життя.
Правдивість старої легенди доводить: наш народ доти буде процвітати, допоки українські жінки писатимуть писанки. Мистецтву писанки, як і вишивки вчаться з дитинства. Саме тому заняття з писанкарства можуть бути впроваджені в практику школи з початкових класів.
Ознайомлення з таким видом народних художніх ремесел, як писанкарство починається з порівняння і зіставлення його з іншими видами ( вишивання, ткацтво, килимарство, різьба по дереву, гончарство) які сягають своїм корінням у глибину віків і характеризують духовний світ стародавнього й сучасного населення України. Наприклад, специфіка орнаментальних композицій на писанці та у вишивці зумовлена, насамперед, характером предмета, матеріалу, форми, техніки та способу виконання.
За допомогою зіставлення і порівняння визначено місце писанки в системі інших видів мистецтва і зроблено висновок, що вона є виявом мініатюрного живопису.
Сьогодні відновлення і збереження місцевих традицій народних художніх ремесел являє собою велику проблему, яку необхідно розв'язувати в комплексі , підключивши в першу чергу заклади народної освіти. Тому надзвичайно важливо використовувати уроки трудового навчання у початкових класах для опанування учнями різних традиційних видів художньої обробки матеріалів, виготовлення ними суспільне корисних художньо-ужиткових виробів.
Дослідження з педагогічної психології тісно взаємопов'язані з загальною й дитячою психологією, що представляє собою важливі умови для побудови науково обґрунтованої системи навчання, особливого виду народного мистецтва - писанкарства. Розробка цілей, змісту, принципів, методів і організації навчання та виховання відбувається з опорою на навчання - дидактику ( від неудосконалених форм до більш удосконалених, від простих вправ до більш складних завдань) і теорію виховання.
КОНСПЕКТ УРОКУ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
Тема. Оздоблення яйця мозаїкою з бісеру.
Мета. Ознайомити учнів з поняттям “мозаїка”. Розповісти про звичаї та обряди святкування Великодня, навчити оздоблювати яйце мозаїкою з бісеру, гармонійно підбирати кольори, розвивати уяву, фантазію, виховувати старанність, акуратність, любов і повагу до праці, до народних традицій.
Обладнання: дерев’яне яйце, бісер, олівець, мисочки для бісеру, пластилін, рушник, кошик з писанками.
Хід уроку
І.Організаційна частина
а) підготовка робочих місць учнів (на перерві)
б) організація учнів до роботи.
- Добрий день! В добрий час.
Рада, діти, бачить вас.
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними – і хлоп’ята.
- Сядьте всі рівненько і дуже уважно мене слухайте.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Великий день нас на гостини просить,
Малює сонце полотно небес,
І крашанку, як усмішку підносить
Христос воскрес!
- Діти, чи знаєте ви, про який великий день це віршик?
- А чому цей день так називають?
- Як у нас святкують Великдень?
- А хто найголовніший у великодньому кошику? (писанка).
- А чи знаєте ви, як роблять писанки?
(Вчитель кладе на застелений вишитим рушником стіл кошик з писанками, крашанками, яйцями, оздобленими бісером).
- Сьогодні ми навчимося оздоблювати яйце дуже цікавим способом – мозаїкою з бісеру.
(на дошці – “Словничок-помічничок”)
- Прочитаємо всі разом
Мозаїка – викладання зображення дрібними частинками матеріалу: кусочками скла, керамічної плитки, пластмаси, камінцями, кусочками паперу. Насінням, соломкою, бісером.
ІІІ. Виклад нового матеріалу
1. Розповідь учителя.
Без писанки не обходиться жоден Великдень. Як символ христового Воскресіння. Її освячують в церкві разом із Паскою. Ставлять на святковому столі. Як найдорожчу пам’ятку брали з собою писанку українці, вирушаючи в далекі краї. Так наша писанка стала відома в цьому світі. В Канаді навіть є пам’ятник писанці, а в нашому місті Коломиї – музей писанки.
Писанка – найкращий подарунок рідним до Великодніх свят. Ось вирішила своїми руками зробити писанки для рідних.
2.Слухання вірша.
Гарна писанка у мене
Мабуть, кращої нема
Мама тільки помагала,
Малювала я сама.
Змалювала диво-пташку,
Вісім хрестиків дрібних,
І малесенькі ялинки,
Й поясочок поміж них.
Хоч не зразу змалювала –
Зіпсувала 5 яєць
Та як шосте закінчила
Тато мовив: “Молодець!”
Я цю писанку, напевно,
Для Іванка залишу
А для мами і для тата
Дві ще кращі напишу.
Звичай фарбувати яйця – дуже давній, спочатку яйце фарбували в один колір (тепер їх називають галунками, крашанками) і потім люди навчилися малювати на них різний орнамент. Так виникла писанка.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Аналіз ідей батьківської педагогіки В. Сухомлинського
Методика трудового навчання як навчальна дисципліна
Особливості підтримки обдарованої дитини в європейських країнах
Самостійна робота учнів професійно-технічних навчальних закладів
Розвиток професійної ідентичності у студентів-вчителів початкових класів під час навчання у ВНЗ