Сторінка
9
Висновки
Розглянувши інтерактивні вправи, ділові ігри та ситуативне спілкування тощо підкреслимо, що "для молодших школярів найбільші можливості групової навчальної діяльності виявляються на етапах закріплення, поглиблення, систематизації знань". На заключному етапі уроку, доцільно використовувати наступні форми діяльності: на етапі закріплення і вдосконалення знань – ланкову, парну, диференційовано-групову та індивідуально-групову тощо, а на етапі повторення і застосування знань – парну, ланкову і кооперативно-групову.
Групова навчальна діяльність сприяє активізації й результативності навчання школярів, вихованню гуманних стосунків між ними, самостійності, умінню доводити і відстоювати свою точку зору, а також прислуховуватися до думки товаришів, культурі ведення діалогу, відповідальності за результатами своєї праці, чітко усвідомлювати важливість ділового партнерства, творчої співдружності тощо.
На заключному етапі уроку ефективним є застосування інтерактивних вправ, проведення ділових ігор та моделювання ситуативного спілкування. Інтерактивні технології, що застосовуються на сучасних уроках, сприймаються скоріше як гра, аніж серйозне навчання. Маємо наприкінці уроку рольову гру, дискусію, дебати, обговорення у групах, парну роботу, аналіз ситуації – основні види інтерактивних технологій. Доцільно систематично застосовувати елементи гри. Найоптимальнішою груповою формою, яка дозволяє чітко усвідомлювати важливість ділового партнерства, є дуже ефективна форма - ситуативне спілкування, яке може бути двох видів: імітаційним та симуляційним тощо.
Обумовлює актуальність теми "Форми групової навчальної діяльності на різних етапах уроку іноземної мови" те, що в умовах розбудови сучасної української держави школа повинна підготувати кожного випускника середньої школи до життя, яке вимагає творчого ставлення до праці, високої комунікативності та знання іноземних мов, зокрема англійської як мови міжнародного спілкування. При застосуванні ж групових форм навчальної діяльності учні вчаться бути демократичними, спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати обґрунтовані рішення", тому що вчаться мислити, розуміти суть речей, осмислювати ідеї і концепції, шукати потрібну інформацію. Ще в двадцяті роки минулого сторіччя в освіті України використовувалися групові форми навчання: бригадно – лабораторний і проектний методи, робота в парах змінного складу, виробничі та трудові екскурсії, практики тощо, які, до речі, стали передовим словом у радянській і світовій педагогіці того часу, а в п’ятдесяті - семидесяті роки двадцятого століття В. Сухомлинський, Ш. Амонашвілі, В. Шаталов, Є. Ільїн,С. Лисенкова створили розвивальне навчання. Подальшою розробкою форм групового навчання активно займалися педагоги Західної Європи та США. При підготовці до написання курсової роботи було опрацьовано наступні документи: Державно – національна програма "Освіта". Україна ХХ1 століття, Державний стандарт з іноземної мови (загальна середня освіта), Національна доктрина розвитку освіти України у ХХ1столітті, Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Іноземні мови, а також посібники:"Освітні технології" за редакцією О.Пєхоти, "Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання" за загальною редакцією О.Пометун, "Азбука уроку", дві частини російського підручнику "Современный урок" С. Кульневича та Т. Лакоценіна, "Методика викладання іноземної мови", "English Land" авторів Н.Бизової та Л.Комарової ,"Как организовать групповую учебную работу младших школьников" И.Витковской, "Групповая работа на уроке" Х.Лейметис, "Психология обучения младшего школьника" Д.Элькони, "Психология обучения иностранному языку в школе" И. Зимней та "Групова навчальна діяльність школярів: теорія і методика" О.Ярошенко, журнали: "Початкова освіта", "Іноземні мови", "Розкажіть онуку", "Начальная школа", "Иностранный язык в школе".
Робота складається з трьох розділів. В першому розглядаються шляхи формування пізнавальної активності учнів під час етапу актуалізації опорних знань, тобто на початку уроку, коли доцільно застосовувати парну і ланкову форми групової навчальної діяльності, як потребу самовираження учнів ,
засіб виявлення творчих здібностей дитини, що висвітлено в перших двох параграфах. В третьому - підкреслено значення пізнавально – творчих вправ для розвитку здібностей дитини. Групова робота – форма організації навчально-пізнавальної діяльності, за якої учні з різним рівнем навчальних можливостей, об’єднані в малі групи, виконують як спільні, так і інші завдання. При створенні груп вчителеві потрібно брати до уваги психологічну єдність дітей, бажання учнів, потенціал можливостей для їх успішної спільної діяльності. В другому розділі схарактеризовано диференціацію навчання, ігрову діяльність учнів на етапі вивчення нового матеріалу, де оптимальними є саме диференційно – групові навчальні форми. Найоптимальнішою формою діяльності є диференційно – групова, яка передбачає організацію роботи учнівських груп з різними навчальними можливостями, при цьому завдання підбираються за рівнем складності. Молодших школярів необхідно навчати прийомів ділової співпраці, а на уроці слід поєднувати всі форми навчальної діяльності. В початкових класах раціональною є група з чотирьох – п’яти учнів в групі. Безпосереднє керівництво здійснює вчитель. У третьому розділі на яскравих прикладах висвітлено інтерактивні вправи, ділові ігри та "домашні групи" ситуативного спілкування наприкінці уроку на етапах закріплення і вдосконалення (ланкова, парна, диференційно-групова,індивідуально-групова форми) та повторення і застосування знань (парна, ланкова,кооперативно-групова форми ) тощо. В режимі інтерактивної технології існує п’ять основних вимог до успішного навчання , а саме позитивний взаємозв’язок, безпосередня взаємодія, індивідуальна відповідальність, розвиток навичок спільної роботи, оцінка роботи. В роботі наведено яскраві приклади застосування різних форм групової навчальної діяльності на кожному конкретному етапі уроку.
Мета курсової роботи - довести доцільність найширшого застосування у повсякденній праці вчителів іноземної мови саме у початкових класах групових форм навчальної діяльності досягнута.
Завдання (на конкретних прикладах показати шляхи формування пізнавальної активності молодших школярів, доцільність застосування групових форм навчальної діяльності, охарактеризувати інтерактивні, нетрадиційні форми і довести доцільність ігрової діяльності молодших школярів під час ситуативного спілкування на уроках іноземної мови) виконані.