Сторінка
10
наявність багатьох спеціалістів вищої кваліфікації;
постійне відстеження останніх досягнень науки та техніки;
слабкі сторони:
низький рівень оплати праці;
дефіцит матеріально-фінансових ресурсів;
вертикальна організаційна структура;
недостатність економічних та інших прав у факультетів та кафедр;
домінування адміністративної системи цінностей;
недостатня матеріальна база.
SWОТ - аналіз та управління за ним
SWОТ - аналіз дає змогу формувати загальний перелік стратегій підприємства з урахуванням їхніх особливостей: адаптації або формування впливу на середовище.
сильні, слабкі сторони є внутрішніми факторами, можливості і загрози-зовнішніми;
застосування різних статистичних методів аналізу даних;
констатація факторів середовища та прогнозування тенденцій розвитку можливостей та загроз;
прогнозування тенденцій розвитку для кожного зовнішнього фактора;
розробка вимог до рекомендацій, що посилюють переваги і усувають недоліки кожного з внутрішніх факторів;
формулювання стратегії для кожного напрямку діяльності навчального закладу.
Професійна репутація підприємця створюється роками, її нелегко набути, але втратити можна миттєво.
Підприємець з високим рівнем культури має пам'ятати і виконувати певні "заповіти":
перше - у своїй діяльності керуватись насамперед інтересами клієнтів; друге - постійно працювати над власним бізнесом, а не в ньому! третє - використовувати дійову рекламу безпосереднього реагування;
четверте - гарантувати клієнту повне задоволення його потреб: п'яте - щотижня мати звіт про прибуток і збитки, ніколи не лишатись без готівкових коштів;
шосте - заохочувати дії, що відповідають інтересам власного бізнесу; сьоме - організовувати власний бізнес, виходячи з виконуваних ним функцій, а не "припасовуючи" його до окремих особистостей;
восьме - не ототожнювати фінансове благополуччя і власні успіхи, пам'ятаючи, що благополуччя й успіх - не те саме.
Отже, при роботі над створенням стійкого позитивного іміджу школи необхідно першочергове значення надавати насамперед незмінним і постійним компонентам. На наш погляд, з позиції управління освітньою установою виявлені складові умовно можна згрупувати в наступні блоки:
комфортність шкільного середовища (оптимізм і доброзичливість у колективі, своєчасна психологічна допомога окремим учасникам освітнього процесу й ін):
якість освітніх послуг (внесок навчального закладу в розвиток освітньої підготовки учнів, їх вихованості, психічних функцій, творчих здатностей, формування здорового способу життя; ясне бачення цілей утворення й виховання, сформульоване в місії освітньої установи; зв'язку школи з різними соціальними інститутами й т. ін);
позитивно сприйманий стиль школи;
позитивний образ керівника й персоналу освітньої установи (педагогічна, соціальна й управлінська компетентність співробітників): яскрава зовнішня атрибутика (наявність зовнішньої символіки, ритуалів й ін).
Фактори, що формують імідж наших освітніх закладів. Згідно опитування студентів, працівників освітніх структур, потенційних клієнтів і роботодавців, можна виділити головні з них:
стаж і досвід роботи в сфері освіти;
популярність у професійних колах і серед громадськості;
репутація керівника організації, професіоналізм керівництва;
перспективи професійного розвитку освітньої установи;
затребуваність випускників на ринку праці, рівень їхньої зарплати й кар'єрного просування;
відношення співробітників організації до що навчаються;
рівень професіоналізму, популярності викладачів, їхня вимогливість;
думка студентів про організації навчального процесу, рівні викладання;
територіальне місцезнаходження, зовнішнє й внутрішньо оформлення закладу;
професіоналізм роботи керівництва із засобами масової інформації в просуванні своїх послуг;
відкритість й інтегрованість навчального закладу.
Для керівника школи при оцінюванні ефективності позитивного іміджу школи доцільно звернутися до сучасної теорії керування освітньою системою за кінцевими результатами. Керування за результатами - це теорія фінських керівників, де ціль - це результат. При аналізі діяльності на кожному етапі досліджуються кінцеві результати, потім ставляться нові цілі на новому рівні. В основі лежить принцип європейського менеджменту: для результативності роботи будь-якого підприємства необхідні людські, матеріальні й фінансові ресурси, ефективне сполучення яких приводить в остаточному підсумку до успіху Успіх - це реалізована мета. У нашому випадку результат - це збереження й навіть збільшення контингенту учнів. Створення позитивного іміджу школи - складний і тривалий процес формування міцної й високої репутації, привабливості, створення ситуації успіху на всіх рівнях роботи школи: Тут важко не погодитися з К.М. Ушаковим щодо того, що "пошуки єдиного рецепта вдалого керування, на жаль, приречені на провал. Але рецепт усе ж таки є - це сам пошук".
Дана робота містить дослідження сутності проблеми формування іміджу сучасного навчального закладу. Практика сучасного підприємництва, у тому числі й управління навчальними закладами, з усією очевидністю свідчить, що творчі та ділові якості колективу дають найбільшу віддачу лише при наявності в нього (колективу, установи) позитивного ділового іміджу, тобто позитивного представлення, що дана установа (школа, НВК, ліцей, академія тощо) в діловому світі створює сама про себе та яке виступає як зовнішнє відображення внутрішнього змісту і показних ділових, творчих і людських якостей членів, що складають колектив даної установи.
Сучасній системі освіти притаманні деякі ринкові відносин. Тому, використовуючи тільки багаж цінностей, знань та досвіду складу старої школи, неможливо створити Нову Школу. Для створення іміджу школи повинні бути якісь відмінні риси, привабливі моменти.
Школа - заклад, діяльність якого спрямована на розвиток освіти й культури шляхом навчання й додаткового удосконалювання особистості учня в широкому спектрі гуманітарних, технічних та ін. наук. Психологічна цінність іміджу припускає, що його розроблення не можливе без урахування психології сприйняття, оцінювання та прийняття рішень.
Розглянемо фактори, що впливають на позитивний імідж навчальної установи. Ці фактори можна розділити на дві групи:
1. Зовнішні фактори. Фактори, що впливають на імідж ззовні.
2, Внутрішні фактори. Формування іміджу усередині організації, колективу.
Досліджуючи цю проблему ми встановили, що факторами формування іміджу навчального закладу є:
рух до мети через формування відмінностей, що відрізняють дану установу від інших (спеціалізація, спрямованість навчального закладу та ін);
виділення найбільш привабливих характеристик навчального закладу;
активне використання символів у процесі створення візуальних характеристик (емблема школи, прапор, гімн);
активне управління процесами масової комунікації (рекламування через виступ на телебаченні, газетні статті, випуск шкільної друкованої газети);
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особистість як предмет дослідження педагогіки і психології
Вплив розвиваючих ігор на розвиток уяви дітей дошкільного віку
Спілкування і конфлікти в педагогічній діяльності
Методика вивчення фонетики і графіки
Особливості освітньо-виховної практики та педагогічної думки в епоху середньовіччя. Виникнення університетів