Сторінка
8
У зв'язку з широким впровадженням в учбовий процес кінофрагментів істотно змінилися функції учбових фільмів. Вони служать в першу чергу для систематизації і узагальнення знань. Можуть застосовуватися фільми і безпосередньо при вивченні нових тим програм. В цьому випадку доцільне використання фільмів, які освітлюють окремі питання теми і містять фактичний матеріал, корисний для формування вистав. Такий фільм даватиме необхідний учбовий матеріал для побудови бесіди і розповіді вчителя.
Учбовий фільм може демонструватися на початку, середині і в кінці уроку залежно від мети включення його в урок, дидактичного призначення. Готуючись до уроку з використанням учбового кінофільму, вчитель обов'язково переглядає його і знайомиться з монтажним аркушем, що дозволяє продумати мета і місце даного засобу вчення в уроці, питання і завдання по фільму до учнів. Перед будь-яким переглядом необхідно сформулювати таким, що вчиться меті демонстрації, дати питання, завдання, що робить сприйняття фільму цілеспрямованим. Їх кількість в початкових класах має бути невелика, аби учні змогли утримати їх в пам'яті. Демонстрація фільму є органічною частиною уроку і поєднується з іншими методами навчання, самостійною роботою учнів.
Учбові діафільми. Діафільм - статичне зображення на плівці, об'єднане єдиною сюжетною лінією і що у зв'язку з цим має певну послідовність подачі матеріалу теми.
Для початковий класів особливо великий значення має образотворчий ряд діафільм. Він може полягати з, документальний матеріалу (фотографії, документ) і бути мальованим.
На документальний матеріалі будуються головний образом діафільми нарисовий характер, а на мальованому - сюжетного.
По побудові діафільми можуть бути цілісними і фрагментарними.
Як правило, зрительний ряд діафільм супроводиться підписами - субтитр, але багато вчителі з повною підставою не читають підкадрові написи в класі, замінюючи їх бесідою з учнями. Частина діафільм до уроків російський мова відрізняється тим, що в кадри включений титр-завдання, орієнтуючий вчитися на виконання конкретний дія (допиши, відповідай на питання, склади пропозицію), і кадр для самоперевірка, де дані зразки правильний результат.
У теперішній час до діяти фонду учбовий діафільм, випустити студія "діафільм", входять діафільми до уроків російський мова, читання, природознавство, математика, трудовий вчення; для проведення позакласний робота.
Діафільми можуть бути використані на весь етапах процес вчення. Робота з діафільмом передбачає керівництво вчитель, вона складається зазвичай з:
1.пояснення мета і значення завдання (мотивація);
2.демонстрації діафільму з коментуванням кожного кадру, при цьому увага учнів фіксується на деталях зображення;
3.повторний перегляду діафільм.
4.Окремий етапи можуть замінюватися іншими у зв'язку із специфікою учбовий предмет: на уроках читання і розвиток мова особливий увага приділяється колективний переказу з метою допомогти дітям знайти словесний еквівалент зображенню, словарний і граматичний робота, обговорення кращий розповідь, складання план (так вводяться в загальний схему новий етапи); на уроках природознавства можуть бути замість коментування відповіді на питання, розповідь учень, виконання практичний робота; на уроках математика переважний місце має виконання практичний завдання (обчислити, визначити форму, кількість сторона, кутів у фігури, сам фігуру, даний в кадр,).
Для успішний діяльності з використанням учбовий діафільмів (екран посібників) в учнів необхідно сформувати загальноучбовий навики і уміння сприймати учбовий інформація з екран, розшифровувати і переробляти її.
Вчення прийом робота слід починати на самий простий за змістом кадрах діафільм. Для цього спочатку потрібно навчити дитяти бачити зображення в кадрі. Уважно, не кваплячись, діти розглядають малюнок, прагнучи не упустити жоден деталі. Такий детальний розгляд допоможе зрозуміти вміст кадр і відповісти на самий простий питання: що (хто) змальоване в кадрі? Що робить дійовий особу? Де відбувається дія? Як можна оцінити цей дію, вчинок? На цих або подібний він питання по черзі відповідають різний учні.
Далі один з учень, спираючись на короткий запис питання (Хто? Що робить? Де?), три пропозиціями розкриває вміст кадр. Доповнюючи друг друга, учні роблять короткий опис який-небудь крупний деталь кадр - так опрацьовується загальний план і крупний деталь. Після прочитування вчитель знайомить дітей з різний видами завдання діафільм, вправляє їх в поясненні сенс і хід виконання завдання.
У малокомплектний школі, де виконувати різний учбовий завдання по кадрах діафільм припаде таким, що вчиться весь три класів, знайомити з прийомами виконання завдань доцільно відразу всіх учнів на загальному етапі уроку. В умовах, коли учнів значну частину учбового часу працюють самостійно, просто необхідно, аби кожен учень під керівництвом вчителя вправлявся в названих прийомах роботи з діафільмом, тобто кожен повинен відповісти на одне з питань, розповісти вміст одного кадру, описати одну деталь, роз'яснити суть завдання і порядок його виконання. Лише така попередня підготовка дозволить успішно організувати надалі самостійну діяльність учнів за допомогою учбових діафільмів.
Вся самостійна і колективна робота учнів по екранних посібниках обов'язково завершується роботою з вчителем, в процесі якої перевіряються результати діяльності дітей і підводяться необхідні підсумки і виводи.
Учбові діапозитиви. Діапозитиви - фотографічне позитивне зображення на плівці, що поміщається в спеціальну картонну або пластмасову рамку. Вони випускаються серіями до 30 штук в кожній.
Діапозитиви відрізняються від діафільмів організацією матеріалу. Якщо в діафільмі кадри зв'язані сюжетною лінією або за іншою ознакою, то в серії діапозитивів система розташування матеріалу, запропонована автором, може і не використовуватися. Вчитель демонструє кадри в тій послідовності, яка найбільш доцільна при вибраній їм методиці викладу матеріалу.
Серії діапозитивів створені до всіх учбових предметів початкової школи, і значна частина їх призначена для позакласної роботи. Традиційно вчителі початкових класів використовували як ілюстрації до своєї розповіді (ввідному слову або до літературних текстів) серії діапозитивів на уроках читання, рідше - російської мови. В даний час створені і широко використовуються серії діапозитивів до уроків математики, зокрема за геометричним матеріалом; до уроків трудового вчення; природознавства, наприклад серії діапозитивів "Часи роки", "Тваринні в різні пори року", "Рослини в різні часи року", "Вода в природі", "Ліс".
Для початкової школи створена серія діапозитивів по образотворчому мистецтву, яка складається з розділів, передбачених програмою. Демонструючи їх, вчитель може з врахуванням віку учнів розкрити основну ідею твору і зупинити увагу хлопців на тому, якими образотворчими засобами художникові удалося це виразити.
Діапозитиви, як і діафільми, при поясненні вчителі виконують головним чином ілюстративну функцію, допомагаючи таким, що вчиться сприймати учбовий матеріал, оскільки створюють повніше уявлення про подію або явище. Але функції цих статичних посібників, що виучують, не обмежуються, звичайно, лише ілюстрацією розповіді вчителя. Вони можуть служити матеріалом і для перевірки знань учнів, і для проведення усних і письмових вигадувань.