Сторінка
2
Так від читання матеріалу підручника нікуди не дінешся. Я для цього застосовую методику Ривіна, яка передбачає читання або вивчення тексту абзацами. Для вивчення абзацу пропоную учням:
- Складіть речення, яке виражає суть абзацу, придумайте друге, виберіть краще.
- Підготуйте відповіді на запитання, запропоновані вчителем, учнями.
- Складіть запитання для товариша.
- Перекажіть абзац в парі.
Щоб активізувати пізнавальну діяльність учнів під час лекції розповіді В. М. Лізинський у книзі «Прийоми і форми навчальної діяльності» пропонує, а я застосовую на своїх уроках , такі прийоми:
- У процесі пояснення вчитель через кожні декілька хвилин задає цікаві короткі задачі і завдання на розуміння, пояснення і застосування.
- До пояснення учні списують з дошки таблицю, яку вони повинні заповнити в процесі пояснення.
- До пояснення учні протягом 15 х складають на вибір змістовний план, тези, план – конспект за параграфом, який учитель пояснюватиме на уроці.
При вивченні фізики однією з важливих проблем є нерозуміння багатьма учнями модельної природи теоретичних об’єктів фізики . Це виявляється в тому, що такі об’єкти або навпаки – їх зв'язок з реальними об’єктами не встановлюється . Саме в 9 класі виникає необхідність замінити реальний об’єкт на його модель – матеріальну точку. Для формування у учнів уявлення про ідеальний фізичний об’єкт С. В. Каплун, А. І. Пємін, В. Г. Решетняк розробили, а я взяла на використання, спеціальні навчальні засоби – моделі, які, по – перше спрощені і схематизовані, по друге дають можливість виконувати з ними певні матеріалізовані дії.
В якості моделі, за допомогою якої вивчаються всі основні кінематичні поняття в 9 класі, використовується так звана ідеальна стробограма – зображення траєкторії матеріальної точки з нанесеннями на неї часовими проміжками. Моделюючи механічний рух за допомогою «ІС», розглядаючи його в різних системах відліку, учні отримують можливість через власні дії вивчати рух в «чистому» - ідеальному вигляді.
Сучасні дослідження в галузі освіти доводять, що традиційне навчання з найпоширенішими лекціями та запитальними методами не підходять більшості учнів. Учні по різному сприймають, обробляють, відтворюють, класифікують та застосовують знання. Одні відчувають глибоко, а інші осмислюють. Чутливі отримують інформацію через органи чуття, а ті хто осмислюють, підходять до всього логічним шляхом. Одні спочатку вивчають ситуацію, а потім самі пробують з’ясувати суть проблеми, а інші відразу, довго не замислюючись, починають щось робити, бо хочуть відразу випробувати на собі, застосувати нові знання.
Дуже пожвавлює урок застосування такого методичного прийому: «Моделі, що ожили». Цей прийом є модифікацією вправи театральної педагогіки «Потові механізми». Будь – яку навчальну модель, схему малюнок можна запропонувати для оживлення учням, об’єднаним у групи ( 3-8 осіб).
Для домашнього завдання я пропоную зробити моделі різноманітних приладів і нефізичних механізмів. Цей вид роботи допомагає учням зрозуміти принцип дії приладу, розвиває їх творчі здібності, підвищує інтерес до фізики. Це може бути модель динамометра, терезів, гідравлічної машини, рідинного манометра, теплоприймача з чорною і блискучою поверхнею камери – обскури, труб різного діаметру для вивчення закону Бернуллі, тощо
Для активації пізнавальної діяльності учнів на уроці організовую роботу учнів таким чином, щоб за різні виконані завдання , наприклад, малюнок, тексти, складання таблиці, задачі, фізичний диктант, претворення формул, роботу з одиницями вимірювання і таке інше отримували певну кількість балів. Підсумкові бали майже у всіх учнів відповідають достатньому і високому рівню.
Які труднощі довелось подолати в процесі роботи над темою « Моделюваня і узагальнюючі таблиці на уроках фізики як засіб підвищення пізнавальної активності учнів»?
По – перше, в залежності від готовності учнів до самостійної роботи з підручником працювати зі складними, чи більш простими таблицями;
По – друге, знайти доцільне місце в структурі уроку новим впровадженням ;
По – третє, переконати учнів в тому, що ця робота потрібна для кращого засвоєння знань, допомагає отримати навички роботи, які можна застосувати і на уроках з інших предметів.
Мій досвід показав, що робота над вибраною темою дала очікуваті результати успішність учнів підвищилась з 67% у 2006 році, до 72% у 2008 році. Мої учні займали другі місця на міській олімпіаді з фізики .
Тема: Механічний рух. Траєкторія. Матеріальна точка.
Мета: Сформулювати поняття про рівномірний рух, траєкторію руху, матеріальну точку;
розвивати самостійність, спостережливість, вміння аналізувати і робити висновки;
формувати науковий світогляд, пізнавальний інтерес.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Завдання уроку: навчити працювати з моделлю «ідеальна стробограма»;
Засвоїти поняття : тіло відліку, система відліку, координата тіла.
Знання і вміння, що формуються на уроці: вміння вимірювати відстань, знаходити координати тіла, наносити точки на координату площину.
Обладнання: стробоскопічна фотографія руху тіла, лінійка, стробоскоп.
І. актуалізація опорних знань
1) З власного досвіду наведіть приклади механічного руху.
2) Пригадайте, які види руху вивчали в 7 класі.
ІІ. Мотивація. Всі тіла у нашому всесвіті рухаються. Щоб передбачити наслідки руху, знайти коротший економніший шлях руху, чому саме так тіло рухається і вивчає механіку.
Механіка
Де? Коли? Чому?
Рухається тіло.
Механіка = кінематика + динаміка + статика
Вивчати механічний рух ми будемо за допомогою «ідеальної стробограми».
Розповідь вчителя про стробокоп, стробоскопічний знімок, «ідеальну стробограму».
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
На дошці і в зошиті робимо малюнок «ІС»
Самостійна робота учнів з «ІС» :
1) Виміряйте і запишіть відстані між сусідніми точками; між першою і останньою на мал а) і б)
2) Чи вплинув на результат вимірювання вибір точки?
3) Чому рух всього тіла можна замінити на рух однієї точки?
4) Яка лінія є траєкторією руху тіла?
5) Чи можна вважати цей рух рівномірним?
Питання. Поїзд рухається через міст.
Чи можна цей рух описати точкою? Поїзд рухається з Харкова до Києва. Чи можна описати його рух точкою?
Висновок. Матеріальна точка – умовне тіло, розмірами якого можна знехтувати в умовах данної задачі.
Пригадаємо математику: як фіксується положення точки в просторі? За допомогою координат.
Завдання 1. Запишіть координату точок
1 2
Х = - 20 км
- 20 0 20 40 Х = 30 км
Завдання 2. Нанесіть на координатну площину т А ( х =2,5 м, у = 10 м)
У, м Т В (х =7,5м, у = 5 м)
Питання. Чи можна квазати координату тіла в цьому випадку : рухаючись по трасі Харків – Первомайський через півгодини автобус був на відстані 30 км.
Не можна , не вказано тіло відліку.
Висновок. Тіло відліку – це будь – яке тіло, відносно якого фіксується положення інших тіл.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Дистанційний курс навчання з дисципліни "Методи та системи штучного інтелекту"
Формування умінь і навичок виразності голосного читання в учнів початкової школи
Планування і організація навчальної діяльності
Формування професійних навиків і умінь в учнів профтехучилищ
Виховний ідеал козака у козацькій педагогіці