Сторінка
5
З липня 1997 року в Україні введена нульова норма обов'язкового продажу виручки в іноземній валюті, тобто вся вона в даний час надходить у повне розпорядження підприємств-одержувачів.
Якщо підприємству не вистачає власних валютних коштів для здійснення платежів за його зобов'язаннями перед іноземними експортерами, а також на інші цілі (наприклад, для забезпечення витрат на службові відрядження за кордон у межах норм, що встановлюються державою, та ін.), воно має право придбати необхідну йому іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку (через «свій» уповноважений комерційний банк).
Суб'єкти підприємницької діяльності, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність, зобов'язані щоквартально подавати регіональному управлінню Національного банку і органу податкової адміністрації декларацію єдиного зразка про валютні цінності, доходи та майно, які належать резиденту України і перебувають за її межами. Без довідки про подачу такої декларації митні органи не мають права приймати експортно-імпортні вантажі до митного оформлення, а комерційні банки — здійснювати банківські операції з валютними цінностями суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності. В декларації знаходять відображення дані про загальну суму валютних цінностей, доходів (дивідендів) та майна, які перебувать за межами України і належать резиденту України, в тому числі суму валюти, яка одержана від здійснення діяльності за межами України, суму, перераховану за кордон з метою придбання товарів, які перебувають за межами України з перевищенням встановлених законодавством строків повернення їх в Україну, суму валютних цінностей в іноземних банках на рахунках, які відкриті без відповідного дозволу на це Національного банку України. За достовірність даних, наведених у декларації, декларанти несуть відповідальність, встановлену законодавством.
Порушення всіх чинних положень валютного регулювання і валютного контролю тягне за собою як цивільно-правову, так і адміністративну та кримінальну відповідальність згідно з законодавством України, включаючи фінансові санкції та позбавлення права вести зовнішньоекономічну діяльність.
Список використаної літератури
1. Закон України “Про податок на додану вартість” від 03.04.97 р.
2. Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22/05/97р.
3. Криницкий И.Е., Кучерявенко Н.П. Налоговое право.— Харьков: Ксилон, 1999.— 328 с.
4. Налоги в Украине: Сборник нормативных документов за 2002 год. - К., 2002.- 320 с.
5. Свердан М.М. Ефективність оподаткування в умовах ринкової економіки // Фінанси України. – 2002. - №7.
6. Синелвечиков Б. Податкова політика як фактор виходу з економічної кризи. // Фінанси України. – 2001. - №2. – С.12-18.
7. Соколовська А.М. Особливості проведення податкових реформ: світовий досвід і Україна. // Фінанси України. – 2000. - №12. – С.71-74.
8. Соколовська А.М. Податкова система України в контексті світового досвіду. // Фінанси України. – 1997. - №7. – С.77-89.
9. Сорока И. Социальное рыночное хозяйство и смешанная экономика как приоритетные модели украинского рынка. // Экономика Украины, №5, 2001.