Сторінка
2
Додаткові кошти державному підприємству на збільшення обсягу виробництва можуть бути виділені з державного бюджету або за рахунок перерозподілу коштів інших підприємств даної галузі.
Акціонерне товариство може додатково випустити акції, товариство з обмеженою ( повною ) відповідальністю і інші господарські товариства – збільшити суми внесків усіх учасників до статутного фонду підприємства.
Незалежно від типу підприємства і форми власності статутний фонд може зрости за рахунок :
- безпосереднього приєднання до нього частини одержаного прибутку на приріст власних фінансових ресурсів;
- введення в дію об’єктів капітальних вкладень за рахунок власних коштів ( прибуток, амортизаційні відрахування ), централізованих і інших спеціальних джерел фінансування і банківських кредитів ( після сплати підприємством боргу банку );
- індексації основних засобів у зв’язку з інфляцією, яка згідно з діючим законодавством збільшує балансовий прибуток підприємства, який спрямовується на капітальні вкладення ;
- до оцінки оборотних засобів ( сировини, матеріалів, палива, запчастин, малоцінних і швидкозношуваних предметів тощо ) і засобів обігу (готової продукції ). Враховуючи наявність інфляції в Україні, підприємствам усіх форм власності дозволено проводити переоцінку залишків товарно – матеріальних цінностей на початку кожного місяця за умови зміни цін на виробничі та інші запаси товарів і матеріалів із спрямуванням суми до оцінки на поповнення своїх власних оборотних коштів, тобто на поповнення статутного фонду державних підприємств, збільшення власних фінансових фондів спеціального призначення у підприємств недержавних форм власності.
Якщо підприємство збиткове, то збитки , фактично, за відсутності джерел їх покриття ( кошти резервного ( страхового ) фонду, інші власні кошти спеціального призначення ) зменшують суму статутного фонду підприємства, хоч у бухгалтерському обліку вони обраховуються окремо на активному рахунку “ Збитки” аж до появи джерел покриття, в тому числі прибутку. Аналогічним чином зменшення статутного фонду може бути також наслідком уцінки основних засобів і оборотних товарно – матеріальних активів.
На державних підприємствах сума статутного фонду може зменшуватися при реалізації об’єктів 2-ї і 3-ї груп основних засобів (здебільшого це верстати, машини, устаткування, прилади й інші об’єкти). При цьому зі статутного фонду списується вся первісна вартість реалізованих об’єктів, в той час як виручка від продажу їх, яка зараховується у статутний фонд, тяжіє до залишкової вартості цих об’єктів ( за реалізації об’єктів 1-ї групи – будівель, споруд, передавальних пристроїв цього не спостерігається, бо на суму зносу реалізованих об’єктів передбачено збільшення статутного фонду).
Коли ліквідуються ( списуються з балансу ) об’єкти усіх трьох груп основних засобів, статутний фонд не зменшується, оскільки при ліквідації будинків, споруд, передавальних пристроїв також передбачено збільшення статутного фонду на суму зносу, а при ліквідації устаткування і інших об’єктів груп 2- ї і 3-ї статутний фонд зовсім не зачіпається : вся первісна вартість об’єктів відноситься на рахунок зносу основних засобів ( зменшує його ).
Зменшує розміри статутного фонду нарахування зносу основних засобів, тобто перенесення частини вартості їх на витрати виробництва. Це стосується підприємств усіх типів і форм власності, хоч у бухгалтерському обліку різних підприємств нарахування амортизаційних відрахувань відображається по різному. Державні підприємства при нарахуванні амортизації основних засобів прямо зменшують рахунок статутного фонду, інші підприємства облічують в суми зносу основних засобів лише на однойменному бухгалтерському рахунку. У будь –якому випадку нарахування зносу означає зменшення вкладень власних фінансових ресурсів у основні засоби, якщо вони створені за рахунок статутного фонду. Це зменшення статутного фонду повинне компенсуватися введенням у дію нових об’єктів основних засобів, що компенсується за рахунок амортизаційних відрахувань.
З 1 січня 1995 року в Україні скасовано порядок, що передбачав вилучення державою частини амортизаційних коштів державних підприємств до державного бюджету для створення централізованих фондів капіталовкладень, тобто вся сума амортизаційних відрахувань перебуває у розпорядженні підприємств для витрат за цільовим призначенням. Але не виключено, що враховуючи інвестиційну ситуацію в країні, такий порядок може бути запроваджено знову.
1.2. Економіко – правові засади формування і руху коштів статутних фондів.
Порядок формування і динаміка коштів статутних фондів, а також порядок їх використання, як джерела виконання фінансових зобов’язань юридичних осіб перед кредиторами залежать від форми власності підприємства і його організаційно – правової форми.
Статутний фонд державного підприємства, що перебуває у загальнодержавній або у комунальній державній власності, - це сума коштів і вартість матеріальних ресурсів, що безоплатно виділені державою в постійне розпорядження трудового колективу підприємства на правах повного господарчого відання. Чинним законодавством України встановлено, що, здійснюючи право повного господарчого відання, підприємство володіє, користується і розпоряджається цими ресурсами, чинить по відношенню до них будь – які дії, що не суперечать закону і цілям діяльності підприємства.