Сторінка
4
До інших виплат, здійснених урядом у погашення зовнішнього боргу, належить погашення зобов’язань перед Міжнародним банком реконструкції та розвитку (1,190 тис. доларів США), чергові виплати з погашення кредитів Міжнародного Валютного Фонду (17,041 тис. доларів США у січні, 103,18532 тис. доларів США у лютому, 22,56695 тис. доларів США у березні та 88,595 тис. доларів США в квітні), виплати та проведення протоколів заліку зменшення заборгованості перед Туркменистаном за рахунок навчання туркменських спеціалістів в учбових закладах України (35,2143 тис. доларів США), остаточна сплата зобов’язань за кредитом, наданим фірмою Ністо Іваї (6,000 тис. доларів США), а також планові виплати основного боргу, за фідуціарними позиками та нереструктурованими облігаціями зовнішньої позики 1995 року.
Таким чином, економіка України в 2000 році дещо змінила вектор свого боргового зобов’язання. Аналіз економічних реалій свідчить про три незаперечні факти: скорочення зовнішньої заборгованості на 20% і на середину 2001 року вона становитиме 9,9млрд.доларів США, стабільна грошова одиниця при прирості внутрішніх валових резервів, а також виплата всієї заборгованості по пенсіях і заробітній платі.
Основним джерелом надходження коштів до бюджету стали важелі монетарного впливу, погоджені урядом із Національним банком: жорстке регулювання валютного ринку з одночасним викупом іноземної валюти на внутрішньому ринку, збільшення грошової маси, перед евальвація гривні. Це привело до зростання інфляції в 2000 році на 25,8%.
Збільшення надходжень коштів в бюджет відбулося також за рахунок скорочення бартерних схем, взаємозаліків і скасування понад сто пільг багатьом суб’єктам підприємницької діяльності. Питома вага бартерних операцій в загальному об’ємі експорту країни зменшилась до 1,5% в порівнянні з 3,9% у 1999 році; імпорту – відповідно 1,4% із 3%.
Позитивним явищем для бюджету стало майже десятиразове зростання мінімальної заробітної плати, оскільки багато суб’єктів господарювання офіційно, із нарахуванням податків, виплачували лише мінімальні ставки, а решту зарплати “в конвертах”.
Аналіз розвитку боргових процесів в Україні і перспективи формування нової кредитної заборгованості країни дозволяють припустити значний вплив обсягів погашення та обслуговування боргу на фінансову стабільність в державі. Ріст зовнішнього боргу, більше ніж у 13 разів щодо розміру 1994 року в гривневому еквіваленті та нагромадження внутрішнього збільшення майже у вісім разів за той же період, обумовлюють необхідність відволікання значних сум для обслуговування цих боргів.
Так, у 2000 році Україна тільки Міжнародному валютному фонду виплатила 870 млн. доларів США в рахунок погашення основної суми боргу і 132 млн. доларів США, як відсотки в рахунок обслуговування боргу.
Одним із вагомих напрямків поступлень коштів в бюджет стало збільшення зовнішньої торгівлі. Так, у 2000 році в порівнянні з 1999 роком, об’єм зовнішньої торгівлі збільшився на 21,8% і досяг 28,6 млрд. доларів США, в тому числі експорт зріс на 25,8% (до 14,6 млрд. доларів США), імпорт – на 17,8% (до 14 млрд. доларів США). Позитивне сальдо склало 616,5 млн. доларів США. Зовнішньоторгові операції проводились з партнерами із 189 країн світу. В загальному об’ємі експорту товарів у 2000 році в порівнянні з 1999 роком збільшилась питома вага чорних металів та виробів із них, механічних машин і обладнання, продуктів неорганічної хімії.
Передбачається, що в 2001 році експорт збільшиться на 4,2%, імпорт – на 3,9%.
Більше того, політика запозичень уряду в попередні роки привела до нерівномірного розподілу боргового навантаження в часовій перспективі.
Отже, загальна сума платежів України по державному боргу у 2000 році досягла 6,643млн.гривнів і 1703млн.доларів США. При цьому, слід підкреслити, що зовнішнє фінансування України було припинене у вересні 1999 року, і лише в другій половині жовтня 2000 року Світовий банк виділив Україні 70 млн. доларів США на реструктуризацію вугільної промисловості. Водночас кредит Світового банку – це лише незначна частка зовнішнього фінансування, на яке розраховував уряд у поточному році. Таким чином, погашення та обслуговування державного боргу в 2000 році проходило практично при повній відсутності зовнішніх джерел фінансування.
У структурі зовнішніх запозичень борг міжнародним фінансовим організаціям складає 45,7%. З цих організацій найпотужнішими кредиторами України є Світовий банк та Міжнародний валютний фонд, на долю яких припадає більше 91 відсотка всього боргу перед міжнародними організаціями економічного розвитку. Так, борг України Міжнародному валютному фонду на кінець 2000 року становив 2,21 млрд. доларів США. Це сьомий показник серед усіх країн-боржників МВФ.
Друге місце за часткою в загальному обсязі боргу посідає новостворена в процесі реструктуризації заборгованість за єврооблігаціями 2000 року. Станом на початок квітня поточного року сукупний обсяг цих зобов’язань склав 2,166904 тис. доларів США або 21% загальної зовнішньої заборгованості. Крім того, значною залишається заборгованість України перед урядом Російської Федерації за спожиті енергоносії (19% обсягу зовнішнього боргу). Схему погашення цього боргу встановлено угодою про взаємозалік заборгованостей між урядами двох країн. Починаючи з 2001 року ці зобов’язання будуть виконуватися шляхом щорічного заліку орендних платежів у сумі 97,750 тис. доларів США, що мають сплачуватися Російською Федерацією за перебування Чорноморського флоту РФ на території України, до повного погашення заборгованості. При такій схемі погашення боргу, його суму буде анульовано приблизно протягом 20 наступних років.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Основні функції векселів в господарчій діяльності
Бюджет України: актуальні проблеми
Наднаціональні та суспільні інститути у забезпеченні глобальної та європейської безпеки
Довгострокові та поточні плани в економічній системі держави
Шляхи перебудови фінансових відносин у період формування ринкової економіки