Сторінка
12

Бюджетні права органів державної влади та місцевого самоврядування

2) інколи майже одразу після введення в дію Закону “Про Державний бюджет”, інколи трохи пізніше переглядалися встановлені нормативні показники, тобто відбувалася процедура секвестру;

3) існують значні розходження між значеннями показників бюджету, які обґрунтовуються Кабінетом Міністрів у проекті, і тими, що приймаються Верховною Радою;

4) макроекономічні показники, які є підґрунтям бюджетних розрахунків (валовий внутрішній продукт, рівень інфляції, валютний курс тощо), демонструють дуже великий розрив між прогнозними значеннями і фактичними - до 1996 року відхилення щодо величини валового внутрішнього продукту становили від 22 до 1000 %, а з 1996 року коливання були в межах від 3 до 18%.

Негативним у бюджетному процесі також є те, що значна частина показників Державного бюджету підганяється під нормативи, яких вимагають міжнародні фінансові організації, що надають Україні реабілітаційні позики для стабілізації народного господарства.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що зосередження уваги на внутрішніх проблемах бюджетотворчого процесу (яке досягає апогею під час розгляду чергового проекту Державного бюджету в парламенті) не повинно відривати від справжніх проблем бюджетної політики і економічної стратегії держави. Кінцевим критерієм успіху просування по шляху реформ має бути не мінімальний рівень інфляції чи дефіциту бюджету, а ті можливості, які економіка (ринок) надає для зростання виробництва. Бюджет як інструмент економічної та соціальної політики залежить від економічних умов і, у свою чергу, має впливати на ці ж економічні умови.

ВИСНОВКИ

Одним з основних інструментів державного регулювання соціально-економічних процесів в ринкових умовах є бюджет. Формування бюджету належить до відання органів державної виконавчої влади і виконавчих органів місцевих рад народних депутатів, які згідно з основними напрямами бюджетної політики визначені відповідно Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, місцевими радами народних депутатів. Ці органи відповідають також за виконання бюджету та контроль за цільовим, економічним і ефективним використанням виділених бюджетних коштів. Тим самим, за допомогою державного бюджету здійснюється різнобічний регулюючий вплив на ринкові відносини та процес розширеного відтворення. Бюджетна система є тією організаційною основою, що дозволяє наукове обґрунтування раціональної й ефективної системи впливу фінансів на підвищення продуктивності суспільного виробництва.

Структура бюджетної системи та взаємозв’язок окремих бюджетів мають і практичне значення і становлять основу для розробки фінансової політики держави і вдосконалення бюджетного механізму. Саме від рівня досконалості такого механізму залежать темпи економічного та суспільного розвитку, а також добробут громадян. Основним інструментом державного регулювання соціально-економічних процесів є бюджет як фонд грошових коштів, що створюється з метою забезпечення стабільного фінансування всіх заходів. Це дає змогу маневрувати бюджетним ресурсами, створює передумови для динамічного розвитку економіки. Основу цьому процесу становлять фінансово-господарські відносини.

Характер їх зумовлює наповнення бюджету та формує державні інституційні структури стосовно розвитку підприємництва, одночасно структуризують пропорції, які склалися в суспільстві між адміністративними важелями господарювання. В країнах з розвинутими ринковими інституціями і стабільною економікою фінансово-господарські відносини між державою і підприємством формуються під переважним впливом ринкових важелів, принципів демократизації і соціального захисту непрацездатного населення, надання з боку держави соціальних послуг на безоплатній основі і створення сприятливих умов для розвитку підприємницьких структур.

Список використаної літератури:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року – Українсько-правнича фундація – К., 1996.

2. Бюджетний Кодекс України. Затверджений Верховною Радою України 21 червня 2001 року №2542-III // Офіційний вісник України – К., 2001, - №29.

3. Закон України “Про Державний бюджет України на 2001 рік” №2120-III від 7.12.2000 р. // Офіційний вісник України. – К., 2000, - №52.

4. Закон України “Про Державний бюджет України на 2002 рік” // Офіційний вісник України. – К., 2002, - №2, с.50.

5. Закон України “Про Державний бюджет України на 2003 рік” // Урядовий кур’єр. – 10 січня 2003 року, №4.

6. Закон України “Про Державний бюджет України на 2004рік” // Урядовий кур’єр.

7. Закон України “Про систему оподаткування” Із змінами за1999 рік - Діло. - 1998.

8. Постанова Верховної Ради України “Про основні напрями бюджетної політики на 2001 рік (Бюджетна резолюція) // Праця і зарплата. – 2000. - №26.

9. Про структуру бюджетної класифікації України (Постанова Верховної Ради України №327 / 96 – ВР від 12.07. 1996) // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - №42.

10. “Про затвердження поряд­ку застосування непрямих методів визначення обсягу операцій, що обкладаються податком на додану вартість” (Постанова Верховної Ради України від 18 грудня 1998 р. № 1997). // Відомості Верховної Ради України. – 1998. - №42.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Фінанси»: