Сторінка
1

Вплив комп’ютерно-орієнтованих технологій у спортивному виховані студентів вищих навчальних закладів

Комп’ютерні технології відносяться до новітніх методів навчання. Вони мають як переваги, так і недоліки. Переваги – це можливість працювати індивідуально та цілодобово, інтерактивність та інше. Недоліки – це насамперед, відсутність конкретного викладача. Як наслідок, зменшується спілкування між учасниками навчального процесу, адже при традиційних методах навчання студенти отримують більш ніж 50% інформації. Найбільш важливо це буває при формуванні мотивів учбової діяльності та у виховному процесі. Під час дослідження з’ясувалося, що існує 4 основних мотива для занять фізкультурою та спортом: емоційне задоволення; рекреаційно – раціональний мотив (фізична культура допомагає краще відпочити та набратися сил); підготовка для професійної діяльності (бо здорова людина краще виконує свою роботу); бажання мати здоровий та гарний вигляд.

Ці мотиви можна сформувати за допомогою комп’ютерних технологій.

Якщо в традиційних технологіях переважно використовуються канали слуху, дотикання та нюху, то інформація в комп’юторних технологіях здійснюється за допомогою зору, (постать класичного викладача залишається більш ефективною, бо і тому він може більш успішно впливати на студентів як емоційно, так і функціонально.

Але і в комп’ютерних технологіях, спрямованих на навчання, використовуються спеціальні, так звані „компенсуючи” засоби: зображення, звук та лозунги.

Завдяки цим прийомам, вже зараз комп’ютерно – орієнтовані технології навчання, ресурси Інтернету є ефективним засобом пропаганди фізкультури і спорта в Україні. Наприклад, загальна кількість відвідувань сторінок лише тільки однієї футбольної команди „Динамо”(Київ) перевищує мільйонний рубіж.

На сьогоднішній день орієнтовані технології навчання мають многомільйонну аудиторію, яка постійно збільшується.

Для розробки презентаційного диску та Веб –сайту фізичного виховання та здоров’я ДонДМУ, авторами було виконано аналіз змісту та структури 127 домашніх сторінок Веб-сайтів України, на яких представлено 12 видів спорту (боулінг, спортивні танці, баскетбол, бокс, бодібілдінг, велоспорт, віндсьорфінг, волейбол, кінний спорт, легка атлетика, східні єдиноборства, футбол). Було виділено 7 основних елементів, що використовуються при створенні домашніх сторінок на спортивну тему: емблема спорту та його назва, лозунг, текст, гіперпосилання, інтерактивні елементи та малюнок. На частку останнього доводиться біля 90% обсягу усієї сторінки. Більш за все на малюнках зображено людей, що займаються спортом, а також основні атрибути даного виду спорту (пояс борця, м’яч, штанга, велосипед, коні, кеглі і т.п.). Менш поширені на малюнках такі символи як Земля, книга, дракон, інь-янь, (останні два характерні для сайтів східних єдиноборств). Слід зауважити, що у спортивному сегменті Інтернета України зображення чоловіків зустрічаються в чотири рази частіше, ніж жінок. Зображення расових груп на малюнках складає 3:1, на 3 малюнка з білими спортсменами трапляється 1 малюнок з представником іншої раси. Також домашні сторінки включають новини по даному виду спорту, інформацію про його історію, особливості розвитку, рекламу спортивних товарів.

Особливо слід зауважити про роль лозунгів в комп’ютерно – навчальних технологіях, Лозунг – це заклик, що виражає в стислій формі керівну ідею, задачу або вимогу. Роль лозунга ширше, ніж роль простого заголовка. У комп’ютерних навчальних технологіях – це надпис, домінуючий на екрані, що відразу „кидається в очі”. Задача лозунга, передусім, викликати певні почуття в перші 4-16 секунд встановлення емоційного контакту з учнем.

Авторами виконано аналіз та класифікація лозунгів, що використовується на 150 домашніх сторінках (Home page)веб – сайтів учбових закладів України, Росії, Великобританії, США, Китаю і Єгипту.

По цілях, які досягалися цими лозунгами, можна було розподілити їх по чотирьох великих групах. Перша група мала мету „виділити об’єкт з середовища”. Досягалося це за допомогою опису зрозумілих всім властивостей („Новосибірський Аерокосмічний коледж”, „Університет міста Л.”), або відносин („Ласкаво просимо в наш ліцей, коледж, університет”), або „Це ваш інститут!”, тощо.

Друга група лозунгів мала на меті „виділити частки цілого”. Саме за рахунок виділення деякого змісту і внутрішніх зв’язків здійснювався вплив на особливість в цьому випадку. Наприклад, типовий набір: „високоякісні вчителі, новітні технології навчання, повний день, індивідуальний підхід, чотири іноземних мови, комфорт і здоровий етичний клімат”, тощо.

Третя група лозунгів функціонувала в основному, за допомогою абстрагування і була позначена нами як „побудова ієрархії”. Наприклад: „Ми – самий перший (кращий, успішний, доступний тощо) учбовий заклад регіону (країни, континенту тощо)” або „Краща інтернетовська школа Росії”.

Четверта група лозунгів функціонувала за рахунок асоціації і була позначена нами як лозунги типу „знак і секс”. Наприклад: „Час вчитися всерйоз”, „Для бога і для себе”, „Заняття і повага до особистості”, „Школа №248 – никогда её не бросим ”, тощо.

Кожна з описаних вище груп лозунгів була орієнтована на певну соціальну групу користувачів сайта (студенти, школярі, ліцеїсти, абітурієнти, випускники, професорсько – викладацький склад, батьки, представники громадськості, засобів масової інформації і керівники організації, спонсори, колеги по професійній, регіональній або міжнародній співпраці, замовники). Приналежність конкретного лозунга до тієї або іншої групи визначалася основними цілями діяльності цих суб’єктів, тобто при змінах цілей діяльності лозунг сприймався інакше. Наприклад, для випускників школи №172 міста М., нагадування номера цієї школи викликає потік позитивних (або негативних) асоціацій і може бути віднесене до четвертого типу лозунгів, а для інших, що ніколи не мали справи з цим учбовим закладом, лозунг „школа №172 міста М.” буде лише „виділяти об’єкт з середовища”.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Фізкультура, туризм»: