Сторінка
3
Оцінка вартості підприємств, що приватизуються здійснюється за відповідною вартістю наявних основних фондів та оборотних коштів. При цьому ціна може встановлюватися з урахуванням потенційної рентабельності підприємства або ринкових цін на майно.
У проведенні приватизації беруть участь окремі органи, фізичні та юридичні особи. Це – суб’єкти приватизації. До них належать державні органи приватизації, а також продавці, покупці державного майна та посередники.
Державні органи приватизації включають фонд державного майна України та його регіональні відділення та представництва. Зазначений фонд розробляє програму приватизації на поточний рік і прогноз на перспективу та здійснює організацію і контроль за приватизацією. Він підзвітний ВРУ.
Покупці – 1) громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства; 2) юридичні особи, зареєстровані на території України; 3) юридичні особи інших держав.
Посередники: 1) фінансові посередники – здійснюють продаж придбаних акцій на ринку цінних паперів; 2) довірчі товариства – від імені і за дорученням і за рахунок власників приватизаційних паперів здійснюють представницьку діяльність з приватизаційними паперами; 3) холдінги та інвестиційні фонди – акумулюють приватизаційні кошти громадян та вклади інших покупців в обмін на акції власного випуску.
Основні принципи приватизації державного майна. Це – законність надання пільг членам трудових колективів підприємств, що приватизуються, рівність прав громадян у процесі приватизації, пріоритетне надання прав громадянам України на придбання державного майна, безоплатна передача частини державного майна кожному громадянинові України, додержання антимонопольного законодавства.
Викупу підлягають здебільшого невеликі державні підприємства. Крупні підприємства приватизуються шляхом перетворення їх в акціонерні товариства. Поряд з цим значна частина державного майна приватизується безоплатно.
Загалом процес приватизації має як позитивні так і негативні аспекти.
Позитивні:
1) певне послаблення командно-адміністративних методів в управлінні державними підприємствами;
2) певне розширення процесу демократизації власності внаслідок зосередження частини акцій у найманих працівників;
3) певне зростання рентабельності державних підприємств.
Негативні аспекти роздержавлення і приватизації:
1) втрата населенням можливості отримувати товари і послуги з державного сектора за відповідно дешевими цінами;
2) зростання безробіття внаслідок капіталістичної раціоналізації державних компаній;
3) продаж державної власності за штучно заниженими цінами;
4) приватизація переважно прибуткових підприємств (що суперечило офіційно проголошеній меті оздоровити збитковий державний сектор);
5) монополізація більшої частини державної власності в руках фінансового капіталу;
6) зростання цін на державні товари і послуги.
До негативних аспектів приватизації відносять:
1) проведення роздержавлення і приватизації з порушенням чинного законодавства;
2) недосконалість законів, що регулюють ці процеси, їх часту зміну та корегування;
3) відсутність належної організації обміну майнових сертифікатів більшістю населення на акції підприємств тощо.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Етапи становлення ринку банківських послуг
Сутність та специфіка діяльності інвестиційних банків у сучасних умовах і потенціал їх створення в Україні
Бюджетний аудит
Об’єктивна необхідність та суть фінансів. Функції фінансів. Фінансова політика, її зміст та завдання. Соціально-економічна суть і функції бюджету держави
Моє бачення моєї майбутньої професії фінансиста