Сторінка
1
Факторинг - це достатньо новий вид послуг у області фінансування, яким займаються спеціальні факторингові компанії, що тісно пов'язані з банками або є їх дочірніми філіалами, або самі банки.
Факторинг (factor - в перекладі з англійського «агент, посередник») є різновидом торгово-комісійної операції, що поєднується з кредитуванням оборотного капіталу клієнта, що пов'язане з переуступкою клієнтом-постачальником факторингової компанії (чинник-фірмі) неоплачених платіжних вимог за поставлену продукцію, виконані роботи, надані послуги і, відповідно, права отримання платежу по них. Він включає інкасування дебіторської заборгованості клієнта, кредитування і гарантію від кредитних і валютних ризиків.
Метою факторингового обслуговування є своєчасне інкасування боргів для скорочення втрат, унаслідок затримки платежу, і запобігання появі сумнівних боргів, підвищення ліквідності і зниження фінансового ризику для клієнтів, які не хочуть брати на себе роботу по перевірці платоспроможності своїх контрагентів, по веденню бухгалтерського обліку відносно своїх вимог і зацікавлені, по можливості, в найшвидшому отриманні грошей по рахівницях.
У основі факторингу лежить покупка банком (факторською компанією) рахунків-фактур клієнта на умовах негайної оплати частини вартості (70-90%) відфактурованних поставок і оплати решти частини (за вирахуванням відсотка за кредит) в строго обумовлені терміни незалежно від надходження виручки від дебіторів. Тому факторингові операції називають також кредитуванням продажів постачальника або наданням факторингового кредиту постачальнику.
Схема організації факторингу
ЧИННИК-ФІРМА
ПОКУПКА ПЛАТІЖНИХ АНАЛІЗ КРЕДИТО-
ВИМОГ І ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ
ОПЛАТА ПРОДУКЦІЇ ОПЛАТА ВИМОГ
ПОСТАВКА ПРОДУКЦІЇ
ПОСТАЧАЛЬНИК ПОКУПЕЦЬ
Відповідно до конвенції про міжнародний факторинг, операція вважається факторингом в тому випадку, якщо вона задовольняє якій-небудь з наступних чотирьох ознак:
1. Наявність кредитування у формі попередньої оплати боргових вимог.
2. Ведення бухгалтерського обліку постачальника, раніше всього обліку реалізації.
3. Інкасування його заборгованості.
4. Страхування постачальника від кредитного ризику.
Види факторингу
Класичний факторинг в тій формі, в якій він практикується у всьому світі, припускає наявність комерційного кредиту в товарній формі, що надається продавцями покупцям у вигляді відстрочення платежу за продані товари і оформляється відкритим рахунком. Відкритий рахунок, коли покупець не видає продавцю ніякого боргового зобов'язання, припускає ризик. Страхування і управління ризиками комерційного кредиту здатні здійснити саме факторингові компанії через передбачувані ними послуги.
В даний час виділяють декілька видів факторингових операцій.
1. Внутрішні (якщо постачальник і його клієнт, тобто сторони за договором купівлі-продажу, а також чинник-фірма знаходяться в одній і тій же країні) або міжнародні.
2. Відкриті (якщо боржник повідомлений про участь в операції чинник-фірми) або закриті (конфіденційні). Повідомлення боржника при відкритому факторингу здійснюється шляхом відповідного запису на рахунку-фактурі, підтверджуючої, що правонаступником по виникаючому боргу є чинник-фірма і що платежі повинні здійснюватися в її користь. При конфіденційному факторингу ніхто з контрагентів клієнта не обізнаний про кредитування його продажів чинник-фірмою.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Місце державного казначейства України у фінансовій системі держави: становлення, проблеми та перспективи
Класифікація моделей фінансових відносин у суспільстві. Бюджетний процес. Повноваження та функції Державної податкової адміністрації
Стратегія структури капіталу
Антикризовий фінансовий менеджмент санаторного підприємства на основі фінансового контролінгу
Бюджетування як інструмент фінансового управління підприємством