Сторінка
1
Поняття фінансів підприємницьких структур
1.Фінанси підприємств – це економічні, грошові відносини, що виникають в результаті руху грошей і утворених на цій основі грошових потоків, пов`язаних з функціонуванням створених на підприємствах грошових фондів. Фінанси підприємств є основою фінансової системи держави, оскільки підприємства є головною ланкою народного господарства. Стан фінансів підприємств здійснює вплив на забезпеченість загальнодержавних і регіональних грошових фондів фінансовими ресурсами. Залежність тут пряма: чим стабільніший фінансовий стан підприємств, тим забезпеченіші загальнодержавні та регіональні грошові фонди, більш повно задовольняються соціальні і культурні потреби тощо. Сутність фінансів підприємств проявляється через їх функції. Під функціями потрібно розуміти ту “роботу”, яку виконують фінанси. Погляди економістів на функції фінансів різні, але їх виділяють не більше трьох:
забезпечення процесу господарювання грошовими коштами, контрольна і розподільча.
Розподільча функція здійснюється за допомогою фінансових інструментів:
Норм, ставок, тарифів, відрахувань тощо, встановлених державою.
Однією з найважливіших сторін фінансової діяльності підприємств є формування і використання різноманітних грошових фондів, які можна розбити на 4 групи:
Фонди власних коштів - це статутний фонд (капітал), додатковий капітал, інвестиційний фонд, валютний фонд та ін.
Фонди позичених коштів - кредити банків, комерційні кредити, факторинг, лізинг та ін.
Фонди залучених коштів - фонди споживання, розрахунки по дивідендах, доходи майбутніх періодів, резерви майбутніх витрат і платежів.
Оперативні грошові фонди - існують для виплати заробітної плати, дивідендів, платежів до бюджету.
Перша група –грошових фондів підприємстві – фонди власних коштів , що відіграють вирішальну роль у його діяльності.
При організації підприємство повинно мати статутний фонд або статутний капітал, за рахунок якого формуються основні фонди і оборотні кошти. Організація статутного капіталу, його ефективне використання, управління ним – одне з головних і важливих завдань фінансової служби підприємства. Статутний капітал - основне джерело власних коштів на підприємстві. Сума статутного капіталу акціонерного товариства відображає суму випущених ним акцій, а державного і комунального підприємства – величину статутного фонду. Статутний фонд змінюється підприємством, як правило, за результатами його роботи за рік після внесення змін в установчі документи. Статутний капітал підприємства визначає мінімальний розмір його майна, що гарантує інтереси його кредиторів. Статутний капітал виступає першим грошовим фондом, що відображається в пасиві балансу.
Додатковий капітал є другим фондом після статутного і включає:
- результати дооцінки основних фондів;
- емісійний доход акціонерного товариства (доход від продажу акцій зверх їх номінальної вартості за мінусом витрат на їх продаж);
- безповоротно отримані грошові та матеріальні цінності на виробничі потреби;
- асигнування з бюджету на фінансування капітальних вкладень;
- надходження для поповнення оборотних коштів.
Резервний капітал – утворюється за рахунок прибутку, величина відрахувань до якого визначається статутом.
Інвестиційний фонд - призначений для розвитку виробництва. В ньому концентруються:
- амортизаційний фонд(для простого відтворення основних фондів);
- фонд накопичення(за рахунок прибутку підприємства для розвитку виробництва);
- позичені джерела;
- залучені джерела.
Інвестиційний фонд є джерелом збільшення статутного фонду.
Валютний фонд – формується за рахунок валютної виручки від експортних операцій і тих, що купують валюту для здійснення імпортних операцій. Цей фонд не має самостійного цільового призначення.
Друга група - фонди позичених коштів. В умовах ринкової економіки жодне підприємство не може обійтись без позичених коштів. Їх різноманітність дає можливість використання їх в різних ситуаціях. Позичені кошти в нормальних економічних умовах сприяють підвищенню виробництва, його ефективності.
Третя група – фонди залучених коштів – мають подвійний характер: з одного боку, вони знаходяться в обороті підприємства, з іншого - вони належать його робітникам (дивіденди і фонд споживання):
-фонд споживання – грошовий фонд, що створюється за рахунок чистого прибутку і використовується на задоволення матеріальних та соціальних потреб підприємства. При формуванні фонду споживання необхідно враховувати таку закономірність : темпи зростання оподатковуваного прибутку повинні бути вищими за темпи зростання даного фонду, включаючи зарплату.
Четверта група - оперативні грошові фонди підприємства створюються ним періодично. Два рази на місяць, як правило, на підприємстві формується
Фонд виплати заробітної плати . Для забезпечення вчасної виплати зарплати на рахунку підприємства повинні накопичуватися необхідні грошові кошти, а при їх відсутності підприємство звертається до банку за кредитом на виплату зарплати. Велике значення при цьому має визначення оптимальних строків виплати зарплати і кількості днів, необхідних для цього. Періодично підприємство організовує фонд для платежів у бюджет різноманітних податків. Несвоєчасні платежі до бюджету підприємством тягнуть за собою штрафні санкції.
Окрім перерахованих, на підприємстві створюється низка інших фондів грошових коштів:
- для погашення кредитів банків;
- освоєння нової техніки;
- проведення науково-дослідних робіт;
- відрахувань іншим організаціям.
Сьогодні майже скрізь фінанси підприємств знаходяться у кризовому стані, який проявляється в:
- значній нестачі коштів як для здійснення виробничої діяльності, так і для інвестицій;
- низькому рівні заробітної плати, затримці її виплати;
- практичному припиненні фінансування соціальної сфери з боку підприємства;
- дуже дорогому кредиті і практичній неможливості у достатньому його використанні для потреб підприємства;
- значних невиплат підприємств одне одному, що нарощуються досить високими темпами, що збільшує дефіцит грошових коштів у підприємств і ускладнює їх проблеми.
Тому в даний момент першочерговим завданням для держави і підприємств є зміцнення фінансів підприємства і на цьому – стабілізація фінансів держави. Без вирішення цього питання інші проблеми вирішити неможливо.
Основним шляхом зміцнення фінансів підприємств може бути оптимізація використання ними грошових коштів і ліквідація їх дефіциту.
Найважливіші напрямки удосконалення фінансової роботи на підприємствах такі:
· системний і постійний фінансовий аналіз їх діяльності;
· організація оборотних коштів у відповідності до діючих вимог з метою оптимізації фінансового стану;
· оптимізація затрат підприємства на основі розподілу їх на постійні і змінні і аналіз взаємодії і взаємозв’язку “Затрати-витрати-прибуток”;
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Прогнозування науково-технічного прогресу
Сучасна практика податкового стимулювання інвестиційної активності в індустріально розвинених країнах
Маркетингова оцінка цінової політики споживачів
Ринок реальних інвестицій України: динаміка розвитку
Проблеми реалізації капіталотворчої функції сучасної корпорації на фондовому ринку