Сторінка
1
Громадянське суспільство в сучасних демократичних правових державах світу забезпечує для контрольних органів умови транспарентності. Транспарентність — прозорість (гласність, відкритість) для громадськості інформації про результати діяльності, функції і структуру органів державного управління, зміст бюджетної політики і стан бюджету. Під громадськістю розуміються всі особи, організації, засоби масової інформації, яких цікавлять питання бюджету, оподаткування, фінансової політики, функціонування системи державних фінансів загалом. Бюджет і фіск — це насамперед грошові кошти, а гроші торкаються інтересів усіх і кожного.
Суспільні вигоди прозорості очевидні. Вона посилює підзвітність посадових осіб та створює політичні ризики для тих урядовців, які працюють неефективно і/або здійснюють нераціональну політику. Прозорість сприяє зростанню довіри, що, у свою чергу, забезпечує ширшу підтримку уряду. І навпаки, непрозорість знижує ефективність діяльності державних установ, є чинником деморалізації й дестабілізації суспільства.
Міжнародний стандарт вимог до транспарентності був прийнятий Радою керуючих Міжнародного валютного фонду (МВФ) у 1998 р. у формі «Кодексу (декларації принципів) щодо забезпечення прозорості в бюджетно-податковій сфері». Кодекс рекомендовано для застосування, зокрема, в країнах із перехідною економікою, де питання транспарентності є особливо гострими. Необхідність цього документа обумовлена тим значенням, яке має належне державне управління для забезпечення економічного зростання і суспільної стабільності. Ключовою умовою такого управління є забезпечення прозорості в бюджетній сфері.
Згідно зі згаданим Кодексом Транспарентність бюджетної сфери має відповідати чотирьом основоположним принципам.
Принцип визначеності ролі і функцій вимагає чіткого розмежування діяльності органів державного управління між бюджетною, грошово-кредитною сферою, державними підприємствами, державним і приватним секторами в цілому.
Принцип доступності інформації передбачає як наявність повної бюджетної інформації, так і її обов'язкову публікацію у визначені строки. При цьому поняття повноти інформації виходить за межі публікації показників державного чи місцевого бюджету в газетах. Ідеться про більш розширені і детальні матеріали.
Принцип відкритості підготовки і виконання бюджету та бюджетної звітності стосується питань достовірності інформації, її відповідності установленим нормам, міжнародним статистичним і бухгалтерським стандартам.
Принцип незалежних гарантій достовірності забезпечує такі гарантії за допомогою зовнішнього аудиту та незалежних перевірок.
Для країн із перехідною економікою мінімальний стандарт транспарентності в бюджетній сфері зводиться до певних основоположних вимог, що передбачають суспільну доступність фінансової інформації своєчасно і в повному обсязі. Нижче наведемо ці вимоги.
Мінімальний стандарт забезпечення прозорості. Роль і функції
— Визначення і діяльність органів державного управління мають відповідати вимогам системи національних рахунків або вказівкам МВФ щодо статистики державних фінансів.
— Органи державного управління мають розглядати позабюджетну діяльність у рамках бюджетного процесу.
— Необхідно запровадити законодавчу й адміністративну основу бюджету, що охоплює як бюджетну, так і позабюджетну діяльність із конкретизацією функцій управління бюджетною сферою.
— Правила оподаткування мають визначатися силою закону, на адміністративне застосування податкового права повинні поширюватися процедурні гарантії.
Інформування громадськості
—Позабюджетна діяльність має бути відображена в бюджетній документації та матеріалах обліку.
— У бюджетну документацію належить включати початкові й уточнені бюджетні розрахунки за попередні два роки.
—Бюджетна документація має містити інформацію про основні зобов'язання і податкові видатки уряду (суму податкових пільг), а також дані про пов'язану з бюджетними операціями діяльність центрального банку і нефінансових державних організацій.
—Дані про обсяг і структуру державного боргу належить повідомляти щорічно з затримкою не більше ніж на шість місяців.
—Необхідно публікувати дані про практику бюджетно-податкової звітності.
—Завчасно мають бути оголошені графіки строків публікації звітності.
Відкритість підготовки і виконання бюджету та бюджетної звітності
—Разом із бюджетом необхідно подати документ про перспективи розвитку бюджетної сфери й економіки в цілому, в тому числі про пріоритети та кількісну оцінку обгрунтованості бюджетної політики.
—Необхідно опублікувати розрахунки середньострокової макроекономічної основи бюджету, а також макроекономічні прогнози.
—Подати дані про бюджетні і податкові ризики та інші невизначеності відносно видатків за певними програмами.
— Уся діяльність органів державного управління має бути охоплена бюджетною класифікацією; операції належить класифікувати за економічними, адміністративними і функціональними ознаками.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Фінансово-податкові проблеми впровадження в Україні механізмів кіотського протоколу та створення національного ринку парникових газів
Виконання бюджетної політики
Бюджетний федералізм
Методи визначення ефективності діяльності банківської системи України
Методика визначення балансового прибутку відповідно до нових стандартів бухгалтерського обліку