Сторінка
2
Застосування на уроках електронних засобів дозволяє здобувати й осмислювати найрізноманітнішу інформацію не лише про Україну, а й про світ. Це високоефективний і доступний засіб для посилення інтелекту і творчих здібностей. Через те нагальною потребою для вчителів і учнів є освоєння новітніх інтелектуальних технологій, електронних засобів масової комунікації. Проте не слід перебільшувати роль комп'ютера, через те, що лише вчитель може створити особливий емоційний настрій уроку.
Пріоритетними мають бути індивідуально-пошукові форми оволодіння програмовим матеріалом, порівняльний аналіз, обговорення проблемних питань, діалоги, диспути, захист колективних і самостійних проектів, рольові ігри.
Ефективним є застосування інтерактивних технологій – взаємодія учнів у парах, мікрогрупах, групах під час виконання практичних завдань, пошук інформації, підготування диспутів тощо. Вони разом з учителем стають рівноправними суб'єктами пізнання, активними співтворцями уроку.
Інтерактивне навчання створює умови для творчого самовираження, самопізнання і саморозвитку особистості, активної спільної навчальної діяльності і роботі в команді. Успіх в роботі над завданням всієї групи залежить від необхідних знань і сформованих навичок кожного учасника, усвідомлення важливості роботи разом, взаємодії через взаємодопомогу.
Учень повинен мати реальну можливість побачити себе "збоку", реально оцінити рівень своїх навчальних досягнень. При цьому важливо, щоб учитель створював на уроках такі ситуації, які б давали можливість дітям проявляти ініціативу, мати право на власну думку, помилку, на власний вибір, тобто працювати в демократичній атмосфері.
Створюючи навчальні групи на уроці, необхідно враховувати психологічну сумісність, творчі можливості, інтереси учасників, доцільно поєднувати парну, групову, колективну та самостійну діяльність.
При оцінюванні роботи учнів на уроці важливо враховувати їхню активність, спосіб спілкування з однокласниками, готовність до співпраці і відповідальності, дотримування правил обміну думками і поведінки.
Урок українознавства повинен бути цікавим, науковим і доступним, спрямованим на формування особистості, яка не лише володіє знаннями, а й вирізняється моральною зрілістю, громадянською позицією, має почуття власної гідності й гордості за свій народ, свою націю, державу і постійно прагне до самовдосконалення, самовиховання, самоствердження.
Сьогодні необхідно, щоб учитель мав не лише знання, але й милосердя, вміння збагнути неповторність дитини, готовність підтримати її і допомогти в самопізнанні й пізнанні навколишнього світу, сприяти формуванню її як Людини.
Література:
1. Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. "Педагогічна преса". – К. – 2002. – 3,4с.
2. Методичні рекомендації щодо вивчення базових предметів у 2005 – 2006 навчальному році. Лист Міністерства освіти і науки 1/9-326 від 16.06.05.
3. Програма з українознавства для І – XI класів. – К. – 2004. – С. 49.
1 2
Інші реферати на тему «Українознавство»:
Рідна мова – основа психічного розвитку дитини
Місце української мови у філософсько-освітньому вченні Григорія Ващенка
Мова і термінологічна сфера стандартів
Нові технології управління у вищих навчальних закладах
Українознавство в загальноосвітніх навчальних закладах (на допомогу вчителю українознавства)