Сторінка
3
Рис. 6. Глагольний візок ГТ-2
а – загальний вигляд; б – кінематична схема механізму горизонтального переміщення консолі; в – кінематична схема підйому та опускання консолі; г – кінематична схема механізму пересування візка.
Вертикальне переміщення каретки з консоллю здійснюється від електродвигуна 1 через двоступінчасту зубчасту передачу 2, ходовий гвинт 3 і гайку 6, укріплену на каретці. Каретка переміщається по вертикальним напрямним стійкі на чотирьох роликах. Горизонтальне переміщення консолі по роликах напрямної 4 здійснюється від електродвигуна 13 через двоступінчасту зубчасту передачу 14, ходовий гвинт 15 і гайку 16, укріплену на напрямній. Візок ГТ-2 може повертатися навколо вертикальноївісі на 360 градусів на основі 19. Для закріплення стійки в основі використовується фрикційний затиск 20.
3. Портальні візки
Вони являють собою напольні візки, що пересуваються по двох рейках, розташованих по обидва боки від виробу. Ці візки мають найбільшу жорсткість у порівнянні з іншими і можуть бути розміщені в будь-якому місці цеху. Нестача портальних візків - складність і громіздкість конструкції, що охоплює виріб з обох бічних сторін. Типові портальні візки призначені в основному для зварювання циліндричних виробів.
Крім типових, застосовують спеціалізовані портальні візки для зварювання конкретних виробів, наприклад балок. У порівнянні з глагольними візками портальні, в цих випадках, займають менше місця по ширині.
Портальний візок ПТ-1 призначений для переміщення самохідних зварювальних апаратів при зварюванні зовнішніх прямолінійних і кільцевих швів. У якості зварювальних апаратів застосовуються зварювальні трактори типові ТС різних модифікацій. При додатковій установці спеціального рейкового шляхові на балконі можуть бути застосовані підвісні голівки типові АБС і інші. Портал візка ПТ-1 (рис. 7.) складається з платформ 1, колон 2 і верхньої балки 6. На каретках 3, що переміщаються по колонах, закріплений балкон 4.
Рис. 7. Конструкція портального візка ПТ-1
Привод 5 підйому й опускання балкону розміщений на верхній балці 6. Портал переміщається за допомогою двох електроприводів. Синхронна робота приводів пересування забезпечується системою електричного валу. Зварювання поздовжніх швів здійснюється при пересуванні зварювального трактора в межах довжини балкона по напрямним або безпосередньо по виробу. При зварюванні кільцевих швів виріб обертається на роликовому стенді, а зварювальний трактор закріплюється нерухомо на балконі.
Портальний візок, зображений на рис 8, призначений для переміщення зварювального апарата АБС при зварюванні поздовжніх і поперечних прямолінійних швів. Він складається з металоконструкцій 1 із напрямними 3 та механізму пересування 2, який включає електродвигун, коробку передач, систему трансмісійних валів з конічними шестернями і дві парі циліндричних шестерень, що обертають головні котки.
Рис. 8. Спеціалізований портальний візок.
При зварюванні поперечних швів зварювальний апарат переміщається по напрямним 3, зварювання поздовжніх швів здійснюється при переміщенні порталу з робочою швидкістю. Робоча швидкість пересування візка регулюється змінними шестернями 4.
До портальних візків можуть бути віднесені і мостові візки (котучі балки). Типові котучі балки Інституту електрозварювання ім. Е. О. Патона НАН України (рис. 9.) призначені для автоматичного зварювання прямолінійних швів листових секцій, балок, колон, елементів металоконструкцій, а також інших подібних виробів. При наявності в складі комплексно-механізованого робочого місця обертача або роликового стенда, можливе зварювання і кругових швів. Проліт балки і довжина рейкового шляху на ній вибираються залежно від довжини зварюваних виробів і швів. У моделі КБ-1 (рис. 9.) цей проліт не перевищує 10 м. На балці 3 закріплений рейковий шлях для зварювального автомату 5, а також легка монорейка 6 для підвішування гірлянди проводів для живлення зварювальної апаратури. Котуча балка переміщається по рейках, встановлених на колонаді 1, висота якої визначається габаритами виробів, що зварюються, та встановленого під балкою допоміжного устаткування. У залежності від довжини зварюваного виробу обирають конструктивний варіант виконання балки.
Рис. 9. Котуча балка (мостовий візок) КБ-1.
Переміщення балки по колонаді здійснюється або вручну за допомогою штурвалів 2, закріплених на приводному валі 4, або електроприводом кранового типу. У більшості випадків більш доцільним є ручний привод, тому що він дозволяє більш точно встановити котучу балку над зварюваним швом, тім більше, що зусилля для її пересування за допомогою штурвалів (маховичків) незначне.
У ходовому механізмі візка (рис. 10.), як і в багатьох інших механізмах зварювального руху, остання кінематична ланка виконана у вигляді черв'ячної передачі замість циліндричної. Завдяки цьому різко зменшується небезпека виникнення пульсації в зварювальному русі голівки. У більшості випадків наявність наприкінці кінематичного ланцюга черв'ячної або гвинтової пари цілком виключає пульсації, особливо при великому передаточному відношенні цієї пари. При цьому дія одноходової передачі більш ефективна, ніж двох- або трьохходової, тому що останні мають відповідно в два - три рази менше передаточне відношення. Тому, незважаючи на порівняно низький К.К.Д. одноходових передач (черв'ячних і гвинтових), їхнє застосування в механізмах зварювального руху (наприкінці кінематичного ланцюга) все ж доцільно.