Сторінка
4
Така форма залучення громадськості не повинна використовуватись без усвідомлення її необхідності та реальної в ній потреби. Що необхідно зробити так це створити спеціальні форуми по залученню громадськості для того, щоб визначити суспільні інтереси по основним або специфічним питанням та чітко визначити цілі й очікувані результати. Ці форуми повинні представити ключові групи громадян, включаючи приватні або вузькі інтереси такі як інтереси окремого району чи більш широких інтересів. Суспільний інтерес не може бути захищений спробою відгородити його формування від впливу значних та активних груп громадян. Урядові посадові особи, включаючи всіх державних службовців, повинні використовувати форуми разом із іншими формами залучення громадськості, поділяючи з нею занепокоєння щодо суспільних інтересів.
В недавніх роках органи державної влади США на всіх рівнях експериментували з цими форумами. На місцевому рівні, багато громад почали "орієнтовані на інтереси громади” зусилля, спрямовані на визначення бажаних результатів та засобів їх досягнення. Хоча ці зусилля передують новим формам залучення громадськості, більш ранні ініціативи звичайно залучали тільки еліти співтовариства. Зараз треба враховувати, що сучасна мета співтовариства – це залучення широкого кола громадськості через комбінацію опитувань громадської думки, громадських слухань, обговорень проблемних питань у засобах масової інформації та через референдуми.
Для України є актуальною ще одна форма взаємодії влади з громадськістю – це інформаційні технології та електронне урядування.
Взаємодія влади з громадськістю через інформаційні ресурси є важливим інструментом налагодження партнерських стосунків між ними, покращення діяльності самої влади. Це передбачає не тільки надання, а й обмін інформацією. Для реалізації цього необхідний відповідний рівень інформаційних технологій та забезпечення ними усіх задіяних сторін, тобто як органів влади так і широкого кола громадськості. Суспільство, яке відповідає цим вимогам називається “інформаційним суспільством”. Останніми роками розвинені країни швидко рухаються до інформаційного суспільства. Людство вже ввійшло у новий етап розвитку, коли інформація стала однією з основних цінностей управління суспільними процесами.
Обмін інформацією між владою та громадськістю є важливим показником прозорості та відкритості діяльності влади, її демократизації, це також є поштовхом для розвитку та зміцненню громадянського суспільства.
Останні роки в Україні починають розвиватись інформаційні технології. Вони зараз вже використовуються і органами публічної влади: створена та впроваджена у життя програма “Електронний Уряд України”, центральними органами виконавчої влади розроблено та підтримуються власні веб-сайти, свої веб-сайти мають всі центральні органи влади, в тому числі Верховна Рада та Секретаріат Президента України. Але не зажди на веб-сайтах органів влади передбачений так званий “зворотній зв’язок” – можливість для громадськості висловлювати свої думки, своє бачення щодо діяльності влади та вирішуваних нею проблем, реалізації державних програм тощо. Особливо це стосується органів влади територіального рівня. Проблема в тому, що не всі органи місцевого самоврядування мають свої інформаційні ресурси, в багатьох селах та селищах ще взагалі не має доступу до системи Internet. Хоча саме така форма взаємодії з громадськістю стає все більш ефективною – це необхідна умова інформаційного, а отже демократичного суспільства. “У процесі переходу до інформаційного суспільства формується технологічна домінанта, що проявляється у масовому розвитку та використанні інформаційно-комунікативних технологій. Ця домінанта не тільки забезпечує постійний зріст продуктивності праці, а й веде до появи принципово нових форм соціальної та економічної діяльності (дистанційна освіта, телеробота, електронна демократія тощо).
На сучасному етапі розвитку суспільних відносин в багатьох країнах все більшими темпами розвивається система електронного урядування. Саме вона забезпечує відкритість та прозорість діяльності органів влади усіх рівнів, підвищує взаєморозуміння та взаємодію влади з громадськістю.
Для України та її владних органів і структур, на сучасному етапі, впровадження системи електронного урядування на всіх рівня управління, інформаційна відкритість є необхідною умовою її розвитку, зміцнення демократії та подальшого її успішного функціонування.
Використання нових форм та методів взаємодії влади з громадськістю принесе поліпшення процесу управління в цілому, підвищить довіру до влади з боку громадськості та допоможе зміцнити та консолідувати спільні зусилля для вироблення та впровадження спільної політики щодо реалізації державних програм, вирішення проблемних питань сьогодення.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Управлінсько-методологічні проблеми муніципального розвитку
Перспективи розвитку місцевого самоврядування в ході адміністративної реформи в Україні
Досвід та актуальні проблеми кадрового забезпечення органів місцевого самоврядування в сучасних умовах
Особливості розвитку місцевої демократії на початку другого десятиліття незалежності України
Органи місцевого самоврядування можуть бути сторонами колективних трудових спорів