Сторінка
2
Визначені особливості посад, які на відміну від посад державних службовців поділяються на:
- виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою;
- виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;
- посади, призначення на які здійснюється сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
З урахуванням особливостей місцевого самоврядування передбачено, що прийняття на службу здійснюється:
- на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної рад, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою;
- на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою;
- на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, на конкурсній основі, чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Законом також передбачено, що у разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору.
Голови районних, районних у містах, обласних і Севастопольської міської рад, Київський міський голова та міські голови (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) мають право самостійно (без конкурсу) добирати та приймати на службу своїх помічників, радників (патронатну службу).
На час відсутності (відпустки) посадових осіб органів місцевого самоврядування (крім виборних посад) для виконання їх повноважень можуть прийматися на службу особи за строковим трудовим договором (контрактом).
Громадяни України, які вперше приймаються (обираються) на службу в органи місцевого самоврядування, складають Присягу. У її тексті передбачено урочисту обіцянку вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої обов’язки. Встановлено, що новообрані сільські, селищні, міські голови, голови рад не просто підписують текст Присяги, а складають її на сесії відповідної ради. Для зазначених посадових осіб передбачено також особливий порядок присвоєння рангів - за рішенням відповідної ради.
За рішенням органу місцевого самоврядування створюється кадровий резерв для зайняття посад і просування по службі, який затверджується сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради. До кадрового резерву зараховуються особи, які виявили бажання зайняти посаду в органах місцевого самоврядування і мають відповідну кваліфікацію та освіту або здобувають її. Порядок формування та ведення кадрового резерву посадових осіб визначається відповідною радою згідно з примірним порядком, який затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 17 Закону з метою оцінки ділових, професійних якостей, а також рівня кваліфікації посадові особи місцевого самоврядування один раз на 4 роки підлягають атестації.
Атестації не підлягають сільські, селищні, міські голови, голови районних у містах, районних і обласних рад, секретарі сільських, селищних, міських рад, працівники патронатної служби, особи, які перебувають на займаній посаді менше одного року, молоді спеціалісти, вагітні жінки чи жінки, які працюють менше одного року після виходу на роботу з відпустки по вагітності і пологах чи догляду за дитиною, особи, прийняті на посаду на визначений строк.
Атестаційна комісія створюється за рішенням сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради. Головою атестаційної комісії призначається секретар сільської, селищної, міської ради, заступник голови районної у місті, районної, обласної ради. У сільських та селищних радах з нечисленним апаратом (до 5 осіб) атестацію може проводити сільський, селищний голова одноособово.
Не визначені у цій статті питання атестації посадових осіб регулюються положенням про проведення атестації, яке затверджується сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті, районної, обласної ради. Примірне положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Статтею 18 Закону встановлено граничний вік перебування на службі в органах місцевого самоврядування: 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. Ці обмеження не поширюються на посадових осіб місцевого самоврядування, які обираються на відповідні посади.
У зв’язку з цим досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування є підставою для припинення служби (стаття 20 Закону), якщо ця особа не є виборною посадовою особою.
У разі необхідності термін перебування на службі в органах місцевого самоврядування може бути продовжено, але не більш як на п’ять років за рішенням сільського, селищного, міського голови, голови районної, районної у місті, обласної ради.
Відповідно до Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» забороняється звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку. Що стосується посадової особи місцевого самоврядування, то вона відповідно до Закону підлягає звільненню з посади у зв’язку з досягненням граничного віку. Якщо ж відповідний голова в установленому порядку прийме рішення щодо продовження певній особі терміну перебування на службі, така посадова особа до кінця продовженого терміну не може бути звільнена за ініціативою керівника з мотивів досягнення граничного віку чи виходу на пенсію. Ця особа не може також бути переведена на вищу посаду, крім обрання на посаду відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». У разі потреби за погодженням сторін ця особа може бути переведена лише на рівнозначну чи нижчу посаду або на посаду, яка відповідно до штатного розпису є патронатною.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Базовий рівень місцевого самоврядування – ключовий аспект реформування системи влади в Україні
Сутність інформаційного простору як парадигми суспільного розвитку
Сітьова парадигма територіального розвитку як наукова проблема
Інноваційний менеджмент в муніципальному управлінні
Організація фінансового контролю в процесі формування доходної частини міського бюджету на прикладі м. Ірпеня