Сторінка
3
Реалізація цих завдань у ході ірпінського проекту має сприяти докорінному покращанню управління містом і на цій основі поліпшенню соціально-економічної ситуації. А ця ситуація тут, як і в багатьох інших містах, дуже складна. Більшість промислових підприємств працює не на повну потужність або зовсім зупинилась. Дуже гостро стоїть питання енерго- і теплозабезпечення міста, оскільки коштів на купівлю цих ресурсів не вистачає. У занедбаному стані дороги та інші комунікації. Більшість із 38 оздоровчих дитячих таборів, що розміщені в місті і належать київським підприємствам та іншим власникам, фактично руйнуються та розкрадаються. У місті значна заборгованість по заробітній платі та пенсіям, росте безробіття, загострюються і інші соціально-економічні проблеми.
Зрозуміло, що ці проблеми не можуть бути розв'язані за допомогою старих методів, коли буде функціонувати стара неефективна система управління. Ось чому ірпінській проект набув державного значення. Враховуючи важливість ірпінського проекту для майбутнього місцевого самоврядування в Україні, його підтримав Президент України. У червні 1997 року був підписаний Указ Президента України "Про заходи щодо підтримки українсько-шведського проекту розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені".
У липні того ж року прийняте розпорядження Виконуючого обов'язки Прем'єр-міністра України про заходи щодо виконання цього Указу. У липні 1997 року Міністром Кабінету Міністрів України був затверджений склад робочої групи з координації заходів по реалізації в м.Ірпені українсько-шведського проекту. До неї увійшли представники Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, центральних органів виконавчої влади, науковці. Кілька рішень з питань реалізації проекту прийнято Ірпінською міською радою. З метою реалізації заходів проекту були створені кілька робочих груп у місті Ірпені та робоча група Київської обласної державної адміністрації. Ряд засідань, присвячених реалізації проекту, провела вже вказана робоча група Кабінету Міністрів України. В ході реалізації проекту проведено чимало українсько-шведських семінарів, здійснено кілька навчальних поїздок представників Ірпеня та інших організацій до Швеції.
Результатом цих та інших організаційних заходів стала розробка пропозицій Кабінету Міністрів України щодо шляхів реалізації проекту та виконання відповідного Указу Президента України.
Але цього замало для того, щоб цілі проекту були досягнуті. Досвід реалізації проекту засвідчує, що у нього є немало противників. Це ще раз засвідчує, що реальне, а не деклароване місцеве самоврядування приживається в Україні дуже важко. Адже ствердження цього інституту влади тягне за собою перерозподіл владних повноважень різних рівнів управління, включаючи і повноваження на розпорядження фінансами, податками, бюджетними коштами, власністю, землею та іншими ресурсами. Такі зміни не можуть відбутися швидко і проходять надзвичайно болісно. Їх можна забезпечити лише тоді, коли необхідність цих змін належно усвідомлять урядовці, народні депутати, врешті-решт, всі верстви і соціальні групи населення України. Порядок в Україні, вихід її з кризи можливий лише за умови нової організації державного управління. "Вертикаль влади", командні методи не дають ефекту. Потрібна адміністративна реформа, результатом якої має стати організація більш дієвої державної влади і місцевого самоврядування. Ірпінь може дати оригінальний досвід, який можна буде використати в ході адміністративної реформи.
Ірпінський проект рельєфно засвідчив, що нині діюче законодавство значною мірою суперечить нормам нової Конституції України і гальмує розвиток місцевого самоврядування. Цілі і завдання проекту можуть бути досягнуті лише за умови внесення значних змін до законодавства про місцеве самоврядування, бюджетного та податкового законодавства, земельного, лісового, водного кодексів, Кодексів законів про надра, законодавства з питань містобудування. Мають бути прийняті закони про територіальний устрій, про право комунальної власності, про фінанси місцевого самоврядування, про фінансове вирівнювання та ряд інших. Не обійтись і без внесення деяких уточнень до Конституції України, зокрема, в частині забезпечення можливості об'єднання міських та селищних територіальних громад.
Практика реалізації проекту засвідчила, що слід розробити та прийняти Закон України "Про державно-правовий експеримент". Адже те, що передбачено здійснити в Ірпені є експериментом, від результатів котрого буде залежати, яким буде місцеве самоврядування в Україні — справжньою і дієвою владою, чи бутафорією для бюрократичної і неефективної системи управління із жорсткою вертикальною підпорядкованістю і, як наслідок, повною колективною безвідповідальністю за свою діяльність.
У червні 1998 року Президентом України був підписаний Указ "Про продовження реалізації українсько-шведського проекту розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені Київської області". Відповідно до Указу Кабінету Міністрів України за участю Київської обласної державної адміністрації та Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України доручено підготувати і в установленому порядку внести у 1998 році на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про державно-правовий експеримент розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені Київської області". Таким чином, Ірпінь має стати полігоном першого в історії України державно-правового експерименту.
Якими будуть його результати? Є сподівання, що позитивним. Що Україна стане справді європейською державою. Є сподівання, що ірпінській проект на наступних етапах вийде із "паперової стадії", стадії розробки пропозицій, і принесе реальні результати для міста та України.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Специфіка підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування
Підвищення ефективності житлово-комунального господарства України
Ключові проблеми державної регіональної політики України
Інноваційний менеджмент в муніципальному управлінні
Етика та консультаційна діяльність в контексті розвитку місцевого самоврядування