Сторінка
4
Так просто і разом з тим мало зрозуміло для нашого менталітету у скандинавських країнах розв'язана чи не найскладніша для нас проблема — відносин центру і регіонів.
Звісно, повага не виникає з нічого. Приміром, шведське місцеве самоврядування — не бідний родич з простягнутою рукою. Муніципалітетам надане право збирати більшість податків. Та разом з тим саме місцева влада і надає більшість послуг населенню. На ній лежать турботи про життєзабезпечення міст і сіл, турбота про дітей, перестарілих.
Основний податок — прибутковий — майже повністю надходить до місцевого бюджету. Лише 20 відсотків громадян, тих, чий доход за рік перевищує 260 тисяч шведських крон, є платниками державного бюджету. Це найбагатші люди, і вони справедливо діляться заробленим з усією країною.
Пан Лангбакк зауважує, що, крім безпосереднього захисту муніципальних інтересів, Асоціація місцевих влад активно займається освітньою діяльністю, пропагує кращі надбання окремих муніципалітетів через спеціальні курси, семінари. При цьому додає: жодної копійки державних коштів на ці цілі не витрачається, все на партнерських засадах і самоокупності.
Третій напрямок роботи SALA — це налагодження і розвиток міжнародних відносин. В асоціації для цього працюють спеціальні підрозділи. Один підтримує контакти з Європейським Союзом, інший налагоджує побратимські відносини між шведськими муніципалітетами і комунами та органами місцевого самоврядування країн Східної Європи. Показово, що на ці цілі шведський уряд виділяє близько 10 мільйонів марок. З 1997 року Україна також включена до держав, яким Швеція може надавати таку допомогу.
Й тут ми переходимо до ще однієї теми нашої розмови — участі SALA в українсько-шведському проекті розвитку місцевого самоврядування в місті Ірпені Київської області, про який свого часу вже писав «Урядовий кур'єр».
— Це перший такий проект в Україні, — каже пан Лангбакк.
— Подібні ми здійснювали в Польщі, прибалтійських державах, зокрема в Латвії. Нещодавно налагодили роботу в Росії.
Розпочали працювати разом з українськими колегами — Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України при Президентові України ще наприкінці 1995 року. Визначили коло проблем, які збираємося розв'язати, і нині реалізовуємо намічене.
Ідея проста і зрозуміла: створити у місті нову систему місцевого самоврядування, яка б забезпечила ефективне управління містом і створила умови для збільшення обсягу та покращання якості послуг, що надаються міською владою територіальній громаді, виходу поселень Ірпінської зони із соціальної кризи.
І сам Стейнар Лангбакк, і його колеги з SALA неодноразово приїздили в Ірпінь, запрошували українських учасників проекту до себе на навчання. Вже підготовлено значну кількість нормативних документів, зокрема виданий Указ Президента України про початок ірпінського експерименту. Щоб прискорити його втілення, треба внести ряд відчутних змін до чинного законодавства, передусім земельного, податкового, адміністративного.
Та тут у нашій державі відбулися чергові вибори, і законодавчий процес на тривалий час було зупинено.
Допоки незатребуваними залишилися глибокі аналітичні і практичні матеріали, напрацьовані такими провідними фахівцями в галузі місцевого самоврядування, як Микола Пухтинський, Василь Кравченко, практиками із команди тепер вже колишнього голови Ірпінської міськради Гаррі Мартіна та їхніми однодумцями. Шкода, що міська громада міста, де було розпочато експеримент, та жителі навколишніх селищ певною мірою піддали сумніву справу, від якої були б у виграші всі, і передусім самі громадяни.
На моє запитання, чи вірить він у щасливу долю ірпінського проекту, Стейнар відповів, що він дуже хоче, аби проект реалізувався. Й додав, що водночас ніякої великої справи не розв'язати, треба рухатися крок за кроком.
Для наочності навів приклад латвійського проекту, який теж втілювався дуже важко, і лише тоді, коли справу було доведено до кінця, місцеві жителі переконалися, що справа заслуговує добрих слів. У місті, де він реалізовувався, повністю змінилася адміністративна система, внесено ряд істотних змін до чинних в Латвії законів — про охорону навколишнього середовища, соціальний захист, про освіту. Колишній великий і незручний будинок для перестарілих реорганізовано у кілька менших, затишних і зручніших для літніх, немічних людей. І навіть ті, хто раніше критикував той проект, стали його прибічниками.
З такою вірою — у неминучість змін на краще — Стейнар Лангбакк цими днями знову приїздить в Україну, на черговий семінар з реалізації українсько-шведського пілотного проекту. З ним його товариш і колега Олександр Пирогов, надзвичайно відкрита привітна людина, яка і допомагає нам спілкуватися під час зустрічей. Саме так вони розуміють рух «крок за кроком» на шляху до поставленої мети.
Від Ірпеня Київської області, як і від багатьох інших міст, містечок і сіл, до парламенту приїдуть обрані депутати. Хай би і їм став у пригоді досвід шведських колег, котрі завжди пам'ятають: той народний обранець, який забуває про проблеми територій, де живуть його виборці, щонайменше буде непопулярним і назавжди втратить надію ще раз отримати високий мандат довіри.
[1] «Урядовий кур’єр». - 1997. - 28 січня.
* "Урядовий кур'єр". - №81.- 28 квітня 1998 року.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Органи місцевого самоврядування можуть бути сторонами колективних трудових спорів
Стан та шляхи подальшої імплементації європейської хартії місцевого самоврядування в Україні
Розробка концепції муніципальної кадрової політики в Україні
Міжрегіональна мережа суб'єктів муніципального консалтингу
Ризики та потенційні загрози впровадження конституційних змін у частині територіальної організації влади та місцевого самоврядування