Сторінка
3
Проведено в області реорганізацію господарств на основі реформування форм власності. Зараз у сільськогосподарському комплексі діють 640 підприємств різних форм власності.
У сільськогосподарському виробництві застосовується майже 2 млн. гектарів землі, з них 1,5 млн. гектарів ріллі. Найбільш поширені ґрунти – чорноземи, які займають 90 відсотків площі.
Більше 20 різних видів сільськогосподарських культур і 8 видів тварин і птиці вирощують господарства області.
Середня урожайність цих культур відповідно складає (центнерів з гектара): зерна –27.1, цукрових буряків – 180, соняшнику – 9.4, картоплі – 78, овочів – 169.7.
В останні роки створюються і розвиваються фермерські господарства. За ними закріплено 87.3 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь, з яких 84.7 тисяч гектарів орних. В середньому на одне господарство припадає по 57.4 гектара ріллі. З кожним роком фермерські господарства набувають досвіду у веденні товарного виробництва.
Традиційною галуззю на Полтавщині є тваринництво. В усіх категоріях господарств (включаючи приватний сектор) нараховується 508.6 тисяч голів великої рогатої худоби, в тому числі 230.8 тисяч корів, майже 411 тисяч свиней та 69 тисяч овець і кіз, близько 6 млн. голів птиці.
Полтавщина має одну з найбільших племінних баз в Україні. В області діє ЗО племінних господарств великої рогатої худоби та 35 – по розведенню свиней білої та миргородської порід.
Розвивається племінне конярство. Коні Дібрівського кінного заводу Миргородського району відомі своїми рекордами за межами України. БУДІВНИЦТВО
Щороку в області освоюються значні обсяги капіталовкладень, вводяться в дію виробничі потужності і об’єкти соціальної сфери, проводиться газифікація і благоустрій населених пунктів, будівництво і ремонт доріг.
Будівельна галузь області представлена 250 будівельними підприємствами та 10 організаціями, що виконують функції управління чисельність працюючих яких складає 22,8 тис. чоловік.
Із загальної кількості будівельних підприємств – 187, або 72% становлять підприємства колективної форми власності, 40 (15,4%) – державної і 18 (6,9%) приватної форми власності.
Спираючись на реальні можливості фінансування в області розроблені і реалізуються Чорнобильська будівельна програма, регіональна програма житлового будівництва, програма завершення спорудження шкіл та газифікації шкіл у селах, де є природний газ, реконструкції житлових будинків перших масових серій та програма будівництва раніше розпочатих об’єктів.
Особлива увага в роботі будівельного комплексу області приділяється питанню розв’язання житлової проблеми. В області реалізуються державні житлові програми: “Розвиток молодіжного житлового будівництва” і “Власний дім” – за рахунок державних пільгових довгострокових кредитів та “Житло військовим” – за рахунок інвестицій та 1,5 відсотка відрахувань від податку на прибуток.
Великих обсягів інвестицій потребує реалізація програми збереження і використання пам’яток архітектури та історичних міст Полтавської області, яка передбачає відродження пам’яток архітектури, які були втрачені в 30 роках та реставрації існуючих.
В будівельній індустрії Полтавщини виробництвом будівельних матеріалів займаються 40 спеціалізованих промислових підприємств і біля 250 дрібних.
Із загальної кількості промислових спеціалізованих підприємств – 36 (90%) колективних, 3 – державних і 1 – приватне.
На підприємствах області діють виробничі потужності по випуску основних будівельних матеріалів:
· стінові матеріали – 521,8 млн. штук умовної цегли;
· збірний залізобетон – 840,5 тис. м3;
· вироби великопанельного домобудування – 200,1 тис. м2;
· столярні вироби – 304,3 тис. м2;
· пиломатеріали – 111,4 тис. м3;
· нерудні будівельні матеріали – 8803,3 тис. м3;
· пористі заповнювачі – 140,7 тис. м3;
· теплоізоляційні матеріали (мінераловатні та пінопласти) – 20 тис. м3. ПІДПРИЄМНИЦТВО
В області налічується 6650 малих підприємств, в яких зайнято 56,6 тис. чоловік. Крім того, зареєстровано 48,1 тис. фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності.
Найбільша частка малих підприємств припадає на міста: Полтава – 42% загальної кількості та Кременчук – 26%.
В галузевому розрізі малий бізнес розвивається переважно у сфері торгівлі та громадського харчування (53%); в галузях промисловості та будівництва – відповідно 13% та 10%.
Найбільший рівень рентабельності мають підприємства, які надають посередницькі послуги при купівлі-продажу товарів (матеріально-технічне постачання та збут – 35%, торгівля та громадське харчування – 21%).
З метою підтримки малого бізнесу та забезпечення його подальшого розвитку в області створена інфраструктура його підтримки, це 38 інформаційно-консультаційних установ, 21 інвестиційна компанія, 76 фінансово-кредитних установ, в т.ч. 22 кредитні спілки. 14 бізнес-центрів та 2 бізнес-інкубатори, 4 фонди підтримки підприємництва.
Усе активніше заявляють про себе громадські організації та об’єднання суб’єктів підприємницької діяльності (їх налічується 45). ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ТА ІНВЕСТИЦІЇ
Аналіз динаміки зовнішньоторговельного обороту Полтавської області вказує на неухильне збільшення, починаючи з 1999 року експорту і, що відповідає збільшення позитивного сальдо, що свідчить про позитивні процеси в зовнішній торгівлі області, що обумовлені зростанням власного виробництва, підвищенням експортного потенціалу області.
Головними і визначальними товарами обласного експорту залишаються мінеральні продукти; засобу наземного транспорту; машини, устаткування і механізми, електричні машини; неблагородні метали і вироби з них.
Географічна структура іноземного інвестування в області формується під впливом двох взаємозалежних факторів. З одного боку, її розвиток визначається глибиною зовнішньоекономічних зв'язків із традиційними партнерами (країни СНД із перевагою Росії, окремі Західноєвропейські країни), а з іншого – потребою диверсифікованості, у першу чергу, міжнародної інвестиційної діяльності.