Сторінка
2
МашинобудуванняПомітне місце в обласному промисловому комплексі займає галузь машинобудування. Вона представлена 96 підприємствами, що знаходяться на самостійному балансі, всього ж підприємств і організацій, що випускають продукцію машинобудування і металообробки, в області більше тисячі. До виробництв цієї галузі, що мають істотне значення в загальнодержавному поділі праці, відносяться автомобільна і електротехнічна промисловість, верстато- і приладобудування, залізничне вагонобудування, виробництво дорожньо-будівельної техніки та технологічного устаткування для хімічної, харчової і легкої індустрії.
До провідних підприємств галузі машинобудування відносяться:Концерн “Крюківський вагонзавод” – це один з перших вагонобудівних заводів країни. Його основна продукція – великовантажні суцільнометалеві залізничні напіввагони, вагони для перевезення мінеральних добрив, вагони бункерного типу для перевезення зерна та інших харчових продуктів. Крім залізничних вагонів, спеціалістами підприємства освоєно виробництво автогрейдера і фронтального завантажувача. Особливо слід зазначити останню новинку, яку колектив підприємства підготував і приурочив 10-й річниці незалежності України – це перший вітчизняний пасажирський вагон. Цей вагон збудовано за всіма вимогами міжнародних стандартів і продемонстровано Президенту України Л.Д.Кучмі та Уряду держави на ювілейній виставці “Україна. 10 років незалежності” в м.Києві.
Холдингова компанія “АвтоКрАЗ” – це найбільше машинобудівне підприємство області. Основною продукцією заводу є тривісні автомобілі вантажопідйомністю від 9 до 20 тонн. Потужність підприємства за випуском великовантажних автомобілів становить майже 30 тисяч штук за рік. Завод освоїв виробництво більше 20 найменувань великовантажних автомобілів, що широко використовуються на гірничорудних розробках, на будівництві промислових підприємств і електростанцій, на лісозаготівлі та в інших галузях. У перспективі – серійне виробництво автомобілів середньої та малої вантажопідйомності.
ВАТ “Полтавський турбомеханічний завод” представляє енергетичне машинобудування області. На підприємстві виготовляються запасні частини для турбін електростанцій, у тому числі і для атомних, компресори тепловозів і електровозів, компресорні станції загального призначення різних потужностей і модифікацій, маслоочищувальні машини для електростанцій та інших підприємств. Завод працює з повним циклом виробництва – від виготовлення ковальських і ливарних заготовок до випуску готових виробів. Завдяки висококваліфікованому інженерно-технічному персоналу та досвідченості й компетенції робітників і службовців підприємство працює стабільно, має змогу зводити нові житлові будинки й навіть цілі квартали, утримує соціальну інфраструктуру.
ВАТ “Полтавський завод “Електромотор” також відноситься до підприємств електротехнічного машинобудування. Його основна продукція – електричні двигуни різних марок, які застосовують майже дві тисячі підприємств у межах України та експортуються в країни близького і далекого зарубіжжя.
ВАТ “Полтавський алмазний завод” – єдине в Україні підприємство такого профілю. В асортименті продукції – вироби з надтвердих матеріалів, волоки для виготовлення найтоншого дроту, оснастка для алмазної промисловості.
Серед численних промислових підприємств машинобудівної галузі слід виділити також ВАТ ”Кременчуцький колісний завод”, ВАТ ”Кредмаш”, ВАТ ”Полтавамаш”, ВАТ ”Полтавський автоагрегатний завод”, ВАТ ”Тепловозоремонтний завод”, ВАТ ”Карлівський машинобудівний завод”, ВАТ ”Карлівський механічний завод”, ВАТ ”Галещина, машзавод” та ряд інших широко відомих як у нашому регіоні, так і за його межами підприємств, які, незважаючи на економічні труднощі, що виникли в останні роки, продовжують наполегливо працювати і тим самим підтримувати імідж Полтавщини як машинобудівної області.
Гірничодобувна промисловість
До підприємств гірничодобувної промисловості (видобування неенергетичних матеріалів) належить гігант української чорної металургії, гордість Полтавщини ВАТ ”Полтавський гірничозбагачувальний комбінат”. Основною продукцією цього підприємства є залізорудний концентрат із вмістом заліза до 65 відсотків та офлюсований залізний окоток для доменних цехів металургійних комбінатів. Потужність комбінату складає: за видобутком сирої залізної руди – 33 млн. тонн, за виробництвом залізорудного концентрату – 13,8 млн. тонн, за виробництвом окотків – 10,9 млн. тонн на рік. Це містоутворююче підприємство, на якому працює майже 10 тисяч чоловік.
Нафтогазовидобувна галузь
Полтавщина є провідним нафтогазовидобувним регіоном України. Близько 40 відсотків українського газу та кожна п'ята тонна нафти з конденсатом видобувається з надр Полтавського регіону, які характерні унікальним набором родовищ паливно-енергетичної та мінеральної сировини. Промислова їх розробка почалася в 50-х роках на Радченківському родовищі нафти в Миргородському районі.
Своєрідність нафтогазовидобувної галузі області полягає в тому, що структура комплексу включає всі етапи – від розвідки надр до переробки вуглеводнів.
Підтримання досягнутого рівня видобутку вуглеводнів, а також подальше його нарощування залежить від щорічного збільшення розвіданих запасів в обсягах, які не повинні бути меншими за видобуток.
Геологорозвідники Полтавщини були провідними в надглибокому бурінні. По його відносному об'єму область займає одне з перших місць у світі. Це дало можливість відкрити глибокозалягаючі поклади вуглеводнів в діапазоні глибин 5-6 тис. метрів. До речі, найглибша на Україні свердловина глибиною 6750 метрів пробурена на околиці Полтави, на Східно-Полтавському родовищі.
Усього на території області налічується 40 нафтогазових родовищ, які знаходяться в експлуатації, та 69 родовищ і площ, які знаходяться у геологічному вивченні та дослідно-промисловій експлуатації. Видобуток вуглеводнів ведеться на 72 родовищах і площах. На них на даний час експлуатується близько 1370 свердловин. Видобуток нафтогазової сировини ведеться в 20-ти районах області. Переробка нафтогазової сировини
Одним з найбільших нафтопереробних підприємств України є закрите акціонерне товариство транснаціональної фінансово-промислової компанії "Укртатнафта" або Кременчуцький нафтопереробний завод.
Основні види продукції, що виробляються на ЗАТ "Укртатнафта":
· автомобільні бензини та дизельні палива;
· моторні, індустріальні і трансмісійні мастила;
· топкові мазути та дорожні і будівельні бітуми;
· зріджені гази для комунально-побутового споживання;
· технічна сірка.
Всього підприємством виробляється більше 80 видів нафтопродуктів.
ВАЖЛИВЕ ЗНАЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Основу аграрно-промислового комплексу складає сільське господарство, яке характеризується розвинутим виробництвом зерна, молока, технічних культур.