Сторінка
2

Ринок слабоалкогольних напоїв

Одна з причин — виробники слабоалкоголки програють броварям у просуванні продукції. Приміром, телевізійну рекламу на молодіжні напої заборонено з 6.00 до 23.00, тоді як на українському ринку пиво не вважається алкогольним продуктом. Якщо цього року прогнозовані темпи приросту споживання пива становлять 5-10%, то щодо слабоалкогольного ринку експерти не прогнозують навіть 5% зростання.

На думку аналітиків алкогольного ринку (переважно західних), слабоалкогольні коктейлі є третім рівнем еволюції культури споживання алкогольних напоїв. Перший — переважання міцного алкоголю в структурі уподобань споживачів. Другий — зростання ринку пива, на зміну якому приходять стагнація пивної галузі та збільшення споживання слабоалкогольних і енергетичних коктейлів.

Нині ринок Західної Європи, як зазначають більшість експертів, перебуває на третьому рівні еволюції, тоді як український — на рівень нижче. Тому оптимістичні прогнози стосовно зростання того чи іншого сегмента алкогольної продукції здебільшого стосуються пивного ринку. Водночас виробники слабоалкогольної продукції на цьому етапі розвитку мають можливість частково перепозиціюватися у сегмент енергетичних напоїв, попит на які останнім часом зростає.

На думку експертів, цього року на ринку слабоалкоголки не варто очікувати ні появи нових гравців, ні виведення гучних брендів — кон’юнктура ринку наразі цьому не сприяє. Водночас аналітик СОВАТ Валерій Домбровський вважає, що 2005 рік для українського ринку стане визначальним і дасть можливість не лише оцінити його майбутнє, а й виявити перспективність обраних виробниками напрямів розвитку.

«Зокрема, Nemiroff з ТМ SPY торік помилився, ризикнувши заповнити суперпреміальну нішу й поставивши за мету захоплення 10-15% ринку. Український суперпреміальний сегмент ринку виявився маленьким, а ставлення до нього інших виробників — обережним. Водночас «Росинка» випустила співзвучний напій Fly у тій самій ніші, але в нижчій ціновій категорії, за рахунок чого їй вдалося обійти конкурента», — розповідає експерт. При цьому Василь Щур вважає, що український слабоалкогольний ринок ще не дозрів для формування вищої за середню цінової ніші коктейлів.

Сьогодні основна боротьба за покупця низькоградусного алкоголю відбувається в ціновому сегменті 2-2,5 грн. За словами експертів, цільовою аудиторією продавців слабоалкоголки є підлітки 14-17 років, бюджет яких розрахований на купівлю дешевих напоїв. Проте вже в найближчі рік-два, прогнозують експерти, ринок подорослішає й основним споживачем стане молодь 18-25 років, яка зможе дозволити собі дорогі коктейлі. У цьому випадку зростання продажу слабоалкоголки преміум- і суперпреміум-сегментів можливе насамперед за рахунок зменшення споживання горілки та лікерів.

Зростання продажу може сприяти поліпшенню дистрибуції — слабоалкогольний ринок вже давно вийшов за межі міст-мільйонників, завойовуючи споживача серед молоді невеликих міст і сіл.

А поки український споживач розігрівається, вітчизняні виробники слабоалкоголки шукають нові ринку збуту, зокрема, продаючи надлишок продукції у Росії, де слабоалкогольний напрям в умовах законодавчого звуження способів просування пивної продукції (обмеження місць торгівлі, рекламоносіїв тощо) отримав друге дихання. Наприклад, Nemiroff переорієнтував частину суперпреміум-напою в Росію. Має намір збільшувати свою присутність у СНД і Алкотрейд. Проте російський ринок, торік переступивши позначку споживання слабоалкоголки у 3 літри на людину, що є чи не найбільшим рівнем споживання серед країн Європи, навряд чи тепер зростатиме такими самими темпами, як і раніше.

Портрет ринкуслабоалкогольних напоїв (САН)-2005:

Виробництво:

17,899 млн дал напоїв міцністю 6-12%*8 млн дал напоїв міцністю 1,2-8,5%**

Споживання:

12-13 млн дал*7,7 млн дал**

Обсяг ринку:

$65-70 млн

Кількість учасників:

14

Концентрація:

більш ніж 75% продажу забезпечуютьтри компанії: ЗАТ «Оболонь»,ТОВ «Алкотрейд», ТОВ «Союз-Віктан»

За даними: СОВАТ, *Держкомстату,**Дані ДПАУ

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Різне»: