Сторінка
2
У Києві 5 – 6 червня 1990 р. Всеукраїнський собор УАПЦ затвердив акт відновлення УАПЦ та ухвалив рішення про піднесення її до рівня Патріархату. Першим митрополитом в Україні став митрополит Мстислав. Українській мові надано статус мови богослужіння УАПЦ.
Митрополит Мстислав народився у 1898 році у Полтаві, племінник Симона Петлюри, колишній ад’ютант у чині хорунжого штабу головного отамана С. Петлюри. З 1921 року в еміграції. Вчився у Варшаві. В період життя на Волині обирався депутатом до польського сейму. Під час німецької окупації висвячений на диякона, а скоро – на єпископа Переяславського. У 1943 році виїхав за кордон, де створював нові громади УАПЦ, очолював українські православні, автокефальні церкви в США, Канаді, Західній Європі, Австралії.
Після його смерті Патріархом був обраний Димитрій. Релігійний діяч, мистецтвознавець, художник, людина широкого кругозору та високої моральності Патріарх Димитрій подвижники працював на ниві становлення і розбудови відродженої УАПЦ.
3. Сучасний стан православ’я в Україні.
В умовах сучасного релігійного Ренесансу в Україні одним із гостріших сучасних протиріч релігійного життя є розкол православ’я та утворення паралельних конкуруючих між собою структур: УПЦ – Українська православна церква, УАПЦ – Українська автокефальна православна церква, УПЦ-КП – Українська православна церква – Київський патріархат.
УПЦ, створена як автономна частина Руської православної церкви у січні 1990 р. Їй надано адміністративні автономію при збереженні канонічного підпорядкування Московському патріархату. 9 червня 1990 р. представите лем став Філарет.
Після проголошення Української держави УПЦ отримала повну незалежність від Московського патріархату.
УПЦ-КП – утворена на об’єднавчому Всеукраїнському помісному православному соборі, що відбувся 25 – 26 червня 1992 р. у Києві. Після незгоди Мстислава з деякими умовами об’єднання частина УАПЦ відійшла від УПЦ-КП.
Представите лем УПЦ-КП є Патріарх. Після смерті у червні 1993 р. Патріарха Мстислава УПЦ-КП вперше провела вибори свого предстоятеля. 14 липня 1995 р. Патріарх Володимир помер, який був похований на території Святої Софії. В день похорону сталися події, які народ називав «новими українськими Крутами», чи «кривавим вівторком».
У жовтні 1995 р. Всеукраїнським собором УПЦ-КП Патріархом Київським був обраний Філарета.
Отже православ’я в Україні на сьогодні є розколене на три церковні організації. Предстоятелі двох з них мають патріаршу гідність, третя – найбільша – канонічно пов’язана з Московським патріархом.
5. Використана література.
1.Л. П. Ходькова РЕЛІГІЄЗНАВСТВО. Навчальний посібник. – Львів 2000.
2. В.І.Лубський .”Релігіезнавство”, К. «Вілбор»,1997
3. Крівєлєв.І.А.”Історія релігії” 2 т,М.,1975-1976
4. Лубський В.І. “РЕЛІГІЄЗНАВСТВО” Київ “Вілбор” 1997 р.
5. Каутский К.І. “ІСТОРІЯ ХРИСТИЯНСТВА” М.1990 р.
1 2