Сторінка
1
Ромен Роллан народився в Кламені (Бургундія) в сім'ї нотаріуса. У звичайній школі вивчав історію і теорію всесвітньої культури. Як фахівець з історії музики захистив у Сорбонні дисертацію "Джерела сучасного театру: історія опери в Європі до Люллі та Скарлатті". Створив оригінальні науково-художні дослідження "Музиканти минулого" (1908), "Музиканти сучасності" (1908), "Газель" (1910), "Життя Бетховена" (1903), епопею "Жан-Крістоф" (1904 — 1912), цикли "Трагедія віри" (1897 — 1899, 1913), "Драми революції" (1892 — 1902, 1909) та ін. У цих творах виражено пантеїстичну концепцію світу, природи і відповідні емоційні настрої та спалахи. Саме вони становлять душу Всесвіту, що виражається у творчих пристрастях. Останні для Роллана важать більше, ніж ідеї.
На початку століття Роллан створює три біографії — Бетховена, Микельанджело і Льва Толстого, об'єднані у збірці "Героїчні життя". Автор оспівує втілення високого життєвого ідеалу, поетику боротьби за вічні моральні цінності.
Найбільш повно тема героїчного індивідуалізму виражена в 10-томному романі "Жан-Крістоф". Тут впізнається особистість Бетховена, перенесена в інше суспільство. Те, що Крістоф музикант, дає можливість Роллану показати вищий рівень духовності. Адже музика — найповніший вияв емоційної стихії, в ній міститься найглибша сутність світу. Крістоф найбільше виражає величну "феноменологію духу" творчої особи — від її народження до самої смерті. У романі постають визначні фігури — Гете, Баха, Бетховена. "Жан-Крістоф" пройнятий пафосом боротьби індивідуальності зі світом — через ідею романтичного буття, втечу у суб'єктивне. Цей роман вартий окремого дослідження саме як психологічний механізм феноменології духу.
Вплив учення А.Бергсона на Роллана виявився і у філософській концепції твору, і в його художніх образах. Структура роману немовби виражає потаємні сили душі. Тут панують психологізована абстракція, повне звільнення від фатальних моментів, речового світу, який має підпорядковану роль. Стиль Роллана — справжнє торжество патетичності.
З величезної спадщини Роллана слід виділити одну його працю, в якій осягнено єство людини, найбільше — її психічне єство. Йдеться про "Життя Мікельанджело".
У цьому творі найглибшим чином виражено суть людського існування, яке має спиратися на існування іншого, щоб стверджуватись у житті. Але інший становить загрозу, її не тільки слід уникати, а й ліквідувати самого іншого. Але приходить усвідомлення, що інший є моєю екзистенціальною опорою, тому, вбиваючи його, я знищую коріння мого існування, коріння мого буття. У цій субстанціальній подвійності (інший як опора мого буття, інший як смертельна загроза моєму буттю) криється уся кардинальна сутність людської психології. Все інше є третьорядне. Ця суперечність вводить людину в безмірні страждання, розкриття смислу яких — пряме завдання психології. Але, мабуть, наукове пізнання людини значно відстає від художнього.
Страждання виступає головним предметом ролланівського життєпису Мікельанджело. Він мав рідкісне щастя — бути створеним для боротьби і перемоги, і він переміг. Але митець не хотів перемоги. І в цьому також велич його героїзму.
Слід сказати, що проблема героїчного так чи інакше була предметом ролланівського відтворення великих творчих душ. Але справжній героїзм, пов'язаний із вічною проблемою "Я та Інші", є страждальним. Це має серйозну психологічну опору в бутті, а саме людське буття має смисл у зіставленні героїзму і страждання.
Мікельанджело був жертвою своєї геніальності. Вона жила в ньому як істота, всемогутня і всевладна. Тисяча радощів не варті однієї муки. Одинокість генія тут найвиразніша. Він створював навколо себе порожнечу. Він відчував себе одиноким навіть із самим собою, йому важко давався будь-який вибір.
Якось, їдучи верхи, Мікельанджело побачив гору, що підносилася над місцевістю. Його охопило бажання виліпити, витесати її усю, перетворити її в колоса, якого було б видно здаля мореплавцям . І це не примха творця, а бажання злитися зі світом, стикнутися з безконечним, перетворити увесь наявний матеріал у справу рук своїх, пережити абсолютне захоплення буттям.
Творити у світі людської несправедливості, жорстокості, ненависті — тож краще віддатися сну. "Мені дорогий сон. І ще дорожче мені, що я сам із каменю в той час, коли панують ганьба і злочин. Не бачити, не чути для мене велике щастя, а тому не буди мене, ох! Говори тихіше!" Поневолена Флоренція відповідає на його стогін. Пограбування Риму, падіння Флоренції були жахливими. Виникає думка про самогубство. "Якщо самогубство взагалі дозволено, так це тому, хто, сповнений віри, живе бридким жалюгідним рабом".
Тут постає суперечність у феноменології становлення духу. Безмірний потяг до творчості — і думка покінчити з життям. І все це в одній людині, що має жадобу дійти до повного феноменологічного завершення. Моральне падіння світу — це не лише поштовх для здійснення буттєвого експерименту. Через ідею небуття ми пізнаємо смисл визначення світу і наше завдання в ньому.
Потяг до небуття дуже важливий в житті й творчості Мікельанджело. Нескінченні хвороби майстра складають підтекст його настрою. Папа Климент забороняє Мікельанджело під страхом відлучення від церкви працювати над іншими творами, крім гробниць Юлія II та Медічі, щоб зберегти здоров'я творця. Таким було екзистенціальне тло Мікельанджело, його безмірних творчих досягнень. Александр Медічі ненавидів Мікельанджело, і той змушений був покинути назавжди Флоренцію. В 1534 році він повертається до Рима і там перебуває до самої смерті.
1 2
Інші реферати на тему «Психологія»:
Стимул і реакція: класичний біхевіоризм Дж. Вотсона (1878 — 1958)
Психологічний стан абсурду: розум і світ підтримують один одного, але не здатні об'єднатися. А. Камю (1913—1960)
Витоки ділових конфліктів та їх роль в процесі управління
Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння
Психологія творчості: від інтуїтивізму до гуманістичної традиції. Психологія творчості: від інтелектуалізму до біологізації