Сторінка
2
Отже, періодизація психології (або визначення її спрямувань у XX столітті) має відійти від запропонованої А.Маслоу; біхевіоризм, фрейдизм, гуманістична психологія. Насправді перед нами, з урахуванням українсько-російського контексту, постають дещо інші засади періодизації. Дійсна гуманістична психологія реально постала вже у першій третині XX століття, хоча б у пошуках авторів "Питань теорії та психології творчості" (1900-1923), у розробках українсько-російськими авторами проблем смислу життя у повній відповідності з ідеями смислу творчості (Є.Трубецькой, С.Франк, Д.М.Овсяпико-Куликовський, О.М.Веселовський та ін.). Це був великий етап, до якого слід додати і пошуки К.Ясперса щодо "психології світоглядів".
Проте суттєві зрушення у свідомості людства привели до відмови від цього дійсно гуманістичного спрямування, і на перший план вийшов сцієнтизм з його втратою проблем людського. Саме в цей період і слід включити три напрями психології, зазначені Маслоу. Але те світло в кінці тунелю, якого підсвідоме прагнула психологія, має бути світлом певного канону бачення психологічних проблем, бачення самого психічного. Дійсним третім спрямуванням психології XX століття має стати спрямування канонічної психології, психології дійсного гуманізму.
Вона включає в себе і проблеми життєвого шляху людини, про які у праці "Смисл життя" і говорить далі Трубецькой. Суперечка стосується внутрішньої боротьби між смислом і безглуздям. Уві сні та наяву — протилежні реальності. В якій же реальності ціль і смисл людського життя? Натуралістичне і супранатуралістичне буття рівною мірою однобічні. Трубецькой вважає індійське і грецьке тлумачення смислу життя рівною мірою неспроможними. Дві лінії двох світоглядів — горизонтальне і вертикальне схрещення, а хрест є найбільш універсальним зображенням життєвого шляху. Хрест лежить в основі будь-якого життя. Хрестоподібне саме зображення життя. Існує космічний хрест, який виражає немовби архітектурний каркас усього світового шляху. Трубецькой питає, чи може стати хрест животворним, чи результатом життя є смерть.
Істинний смисл життя Трубецькой шукає ні на небі, ні на землі. Смисл цей ''превыше мира". Смисл життя — у схрещенні вертикальної і горизонтальної ліній. Чи не говорить Трубецькой про певний канон буттєвої повноти, завершеності саме там, де схрещуються ці два шляхи?
Смисл випробовується хрестом. Смисл життя полягає в питанні, чи може повнота невмирущого, досконалого, вічного життя народитися із крайнього неживого, надзвичайного страждання. Чи може хрест — символ смерті — стати джерелом, символом життя? А це є питання про Бога, заради чого й варто жити, а життя має цінність. Хрест переображується із шляху смерті в шлях життя. Трубецькой вважає, що саме християнство найповніше об'єднує обидва начала — божественну повноту і ту стражденну істоту, яка тягнеться до світу.
Ця повнота, яку шукають і Фауст, і Манфред та інші герої, свідчить про існування канону життя, який насамперед уміщує в собі повноту буття, повноту як цілеспрямованість і завершеність у самому собі. Христос як досконалий Бог і досконала людина об'єднує дві ідеї. Трубецькой висловлює думку про неподільну і незливанну єдність Божого і людського. Людина, сполучаючись із Богом, не розчиняється в ньому. Досконала людина стає боголіодиною. Так долається порочне коло життя. Трубецькой бачить єдиний смисл життя в досягненні повноти буття. Це приводить до ідеї поєднання досконалого Бога і тварі. Вмирає те, що відірвано від Бога.
Проте Трубецькой виправдовує і горизонтальну лінію життя. Адже суть християнства — в об'єднанні обох ліній. У тому, що тече та змінюється, перебуває вічне.
Трубецькой зазначає, що одкровення смислу має поставати і в світі духовному, і в світі тілесному. Воскресне не тільки людина, а й уся природа.
Трубецькой не міг тоді передбачити ядерні катастрофи людства, що з середини XX століття нанизувались одна на одну. Думка про всезагальне тілесне воскресіння містить ідею повної реабілітації матерії: речовий світ не заперечується, а одухотворюється, просвітлюється, стає тим тілом духовним, про яке говорили апостол, а також Августин Блаженний та інші Отці Церкви. Трубецькой, як і в праці про ікону, виправдовує яскраві фарби життя — і радісні, і скорботні. Адже в цьому — дійсний передвісник майбутнього всезагального воскресіння і переображення.
Розглядаючи і вертикальну лінію життя, Трубецькой знову говорить про ікону та її значення. У чуттєвій формі вона подає образи потойбічного. Людину слід розуміти не тільки думкою, а всією душею — серцем, почуттям, уявленням. А нірвана, навпаки, передбачає нищення чуттєвого. Слід, щоб обидві лінії людського життя сполучилися між собою. Тоді хрест стає животворним. Так виправдовуються світова скорбота і страждання. Шлях до радості є Хресний шлях.
Розвиваючи ідею теодицеї, суперечності світогляду та ролі сумніву, Трубецькой говорить про інтуїцію всеєдиного смислу та його пошуку. Долається суперечність дуалістичного і моністичного світорозуміння, всеєдності й тимчасового буття. Світ у часі є остільки, оскільки його тримає в собі всеєдина свідомість. Вона залишається такою і в акті споглядання того тимчасового буття, яке воно в собі містить.
Зла воля є повстанням проти всеєдності, а гріх — його порушенням. В акті любові до Бога ми відчуваємо і нашу відокремленість від нього, і нашу єдність з ним. Гріх залежить від свободи.
Основна думка християнської теодицеї така: джерелом сумнівів — життєвих і логічних — є фатальне роздвоєння і суперечність між всеєдиним та його іншим. Всеєдність — це також факт досвіду, але ми часто знаходимо інше. Чи не є ця ідея Всеєдності ідеєю В.Соловйова! Всеєдність мислиться як співдружність. Справжнім другом Бога може бути лише істота вільна. Пасивне знаряддя не може бути другом. Обраним народом став той. що боровся з Богом, чинив йому опір. Лише людина, яка відпадає від Бога, може бути йому союзником. Вічна перемога любові йде услід за тимчасовим торжеством ненависті.
Відповідь на основне питання теодицеї Трубецькой формулює так: свобода тварі, яка визначилася щодо зла, не в змозі порушити повноти божественного життя, адже вона не породжує нічого субстанціального, істотного — тільки порожні привиди, її субстанціальний, істотний зміст — тільки в тій неподільній єдності з Богом, яку було уявлено в образі Богоматері.
Інші реферати на тему «Психологія»:
Соціальний атом та психодрама. Дж. Морено (1892—1974)
Вплив батькiвської сiм'ї на формування моделi шлюбу у сучасної молодi
Трансакційний аналіз. Е. Берн, Т. Харріс
Смисл життя у його всеосяжній повноті. Підхід до єдності універсального та унікального. С. Л. Франк (1877—1950)
Психіка як "Внутрі-буття". Людина — вчинок — світ. С. Л. Рубінштейн (1898-1960)