Сторінка
7
Відомо, що ряд чисел Фібоначчі найкращим чином підходить для побудови «золотого січення». При цьому числа ряду Фібоначчі мають цілу низку закономірностей. Так, кожне число ряду представляє собою суму двох попередніх чисел: 0+1=1; 1+1=2; 1+2=3; 2+3=5 і т.д.
Законам природи підкоряється й поведінка людей. Фінансові ринки, відображаючи очікування, оцінки та рішення всіх учасників ринку, зводять їх у кінцевому підсумку до руху одного-єдиного показника – ціни, яка, в свою чергу, теж підкоряється закону чисел Фібоначчі.
То в чому ж полягає закономірність і в чому її користь для інвестора?
Досить часто на ринку можна спостерігати таке явище, коли зростаючий тренд раптом на деякий час завмирає, повертається назад і перегрупується, щоб згодом знову продовжити своє сходження. Знання того, яким саме буде подібне «повернення» (або, як його ще називають, «відкат») може надати інвестору непогану послугу.
Як це не дивно, але подібні «повернення» дуже часто підкоряються співвідношенню чисел Фібоначчі – тобто зміни відбуваються на рівні 38,2% та 61,8%. Також нерідко нові рівні підтримки й опору встановлюються на рівні, похідному від цих – наприклад, на рівні 50%.
Уявімо, ринок знаходиться у спадаючому тренді, який раптово повертається та йде угору. Ви хочете передбачити рівень підвищення. Зліва на діаграмі знайдіть найближчу точку, коли ціна паперу була рівна нашому сьогоднішньому переломному «мінімуму». Між цими двома «мінімумами» оберіть точку з найвищим рівнем ціни. Це буде потрібний Вам «максимум»
Тепер, маючи перед собою показники «максимуму» та «мінімуму», Ви легко одержите значення різниці цих двох величин.
Далі, Ви послідовно перемножуєте це значення на 0,382, на 0,5 та на 0,618. Додавши кожну з одержаних сум до значення «зламного мінімуму», Ви одержите три можливих рівні, на яких, за законом Фібоначчі, скоріше за все, й відбудеться повернення тренду до вихідного спадаючого руху.
У випадку, коли мова йде про висхідний тренд, який раптом «злякався» і повернув назад униз, дії з вибору точки відліку виконуються точно навпаки. Зліва від точки «відкоту» (сьогоднішній переломний «максимум») знайдіть точку, коли папір торгувався за точно такою ж ціною. Між цими двома «максимумами» знайдіть найнижчий показник вартості цінного паперу. Це і є Ваша шукана точка відліку – «мінімум». Різниця значень «максимуму» і «мінімуму», як і в попередньому прикладі, слугує базою для розрахунку нових можливих рівнів підтримки.
Перемноживши цю різницю послідовно на 0,382, 0,5 й на 0,618 і віднявши кожну з одержаних сум від сьогоднішнього переломного «максимуму», Ви одержите три значення ціни, за яких, за законом Фібоначчі, найбільш вірогідним є повернення тренду до свого минулого, висхідного напряму.
Додамо, що тим, кому ці підрахунки здаються занадто складними, не варто непокоїтись. Усі подібні обчислення проводяться у брокерських системах автоматично (на сайті он лайн-брокера повинна бути передбачена така можливість), і все, що потребується від Вас – це обрати на графіці точки «мінімуму» і «максимуму», що, погодьтеся, зовсім не складно.
За твердженням багатьох трейдерів закономірність чисел Фібоначчі дійсно дозволяє передбачити можливу поведінку ринку і є надійним, перевіреним часом інструментом. Саме за цією причиною ряд чисел Фібоначчі обрано деякими технічними аналітиками в якості основи для створення маси способів аналізу й прогнозування цін, найбільш відомими з яких є наступні чотири:
ü віялові лінії Фібоначчі;
ü дуги Фібоначчі;
ü рівні корекції Фібоначчі;
ü часові періоди Фібоначчі.
Віялові лінії Фібоначчі являють собою три лінії, побудовані на основі відкладеної на графіці ціни лінії [А-В]. Лінія [А-В] проводиться від ключових точок графіку, його поворотних моментів – максимумів і мінімумів цін. Для кращого застосування ліній Фібоначчі рекомендується проводити вказану [А-В] при розвороті «бичачого» тренду від максимум до мінімуму, а при розвороті «ведмежого» тренду – від мінімуму до максимуму. Слід також враховувати, що побудовані таким чином лінії Фібоначчі є нерухомими і при різкій зміні ситуації можливо вимагають нової побудови, на основі нової лінії [А-В]. Як видно на приведених нижче рисунках, лінія [А-В] є діагоналлю прямокутника, всередині цього прямокутника відкладаються паралельні вісі часу лінії на рівні 61.8%, 50% і 38.2% від загальної величини квадрата. Точки перетину даних ліній з правою вертикальною стороною прямокутника і дадуть нам основу провести лінії Фібоначчі.
Лінії Фібоначчі демонструють сильні рівні опору і підтримки. НА «ведмежому» ринку це, як правило, лінії resistance, а на «бичачому» – лінії support.
На рис. 26 можна побачити лінії Фіббоначі, що побудовані на тижневому графіку японської ієни до долару США.
Рис. 26. Приклад віялових ліній Фібоначчі.
Дуги Фібоначчі (Arcs Fibonacci) будуються аналогічно до віялових ліній. Спочатку між двома ключовими точками на графіці ціни – максимумом і мінімумом проводиться лінія АВ. Центром дуг Фібоначчі є другий екстремум ціни, а самі дуги проводяться через три точки, що перетинають лінію АВ на рівнях 61.8%, 50% і 38.2%. На продовженні цієї лінії можна будувати додаткові дуги на рівнях Фібоначчі 138.2%, 161.8%, 261.8% та 423.6%. Останнє число є третім ступенем одного з основних чисел Фібоначчі 1.618034.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Концептуальні підходи до формування державного бюджету в умовах ринкової економіки
Роль корпоративного управління в забезпеченні інтересів акціонерів
Лізинг як перспективний напрямок залучення фінансових ресурсів підприємствами теплових мереж
Державні фінанси, їх місце у фінансовій системі
Організація, форми і методи фінансування видатків бюджету