Сторінка
2
• зберігачів (28 – з них 25 комерційні банки).
В Україні фондові біржі є основними організаторами біржового ринку, де відбувається купівля-продаж цінних паперів, але вони функціонують окремо одна від одної. На біржовому ринку діють такі зареєстровані біржі:
• Українська фондова біржа (УФБ);
• Київська міжнародна фондова біржа (КМФБ);
• Українська міжбанківська валютна біржа (УМВБ);
• Донецька фондова біржа (ДФБ);
• Придніпровська фондова біржа (ПФБ).
З перелічених фондових бірж найбільш могутня і розвинена – це Українська фондова біржа (УФБ). її філії і фондові центри розташовані в 31 регіоні, а брокерські контори УФБ поширені по 200 регіонам, що сприяє реалізації прав юридичних і фізичних осіб на купівлю-продаж цінних паперів на всій території України.
На фондовій біржі обертаються цінні папери, допущені до обороту. Такі цінні папери проходять спеціальну експертизу і включаються до біржового списку (називаний лістингом). Для цього компанії подають на фондову біржу заяву з доданими до неї необхідними документами про фінансове положення для проведення експертизи.
Основними посередниками на фондовій біржі є брокери і дилери.
|
Брокери – це посередники, які діють за дорученням і за рахунок клієнтів, одержуючи за посередництво комісійні. |
|
Дилери – це члени фондової біржі, які здійснюють операції з купівлі-продажу цінних паперів від свого імені і за власний рахунок. |
2. Організація біржової інфраструктури
Для забезпечення нормального функціонування біржової торгівлі необхідна біржова інфраструктура, тобто певні організації, які виступають професійними учасниками біржової торгівлі. До них відносяться депозитарії, реєстратори, клірингові (розрахункові) організації, інформаційні агентства, біржові склади.
|
Депозитарії – це юридичні особи, організації, що створюються в формі акціонерних товариств, які надають послуги зі зберігання цінних паперів, а також обліку прав, які надаються. |
Потреба в таких організаціях виникла з появою в Україні фондового ринку. Передусім наявність депозитарію, який обслуговує конкретну біржу, прискорює виконання угод.
Основними функціями депозитарію є:
• зберігання цінних паперів;
• облік прав, що випливають з цінних паперів (ведення рахунків на основі депозитарного договору);
• виконання ролі посередника між емітентом й інвестором
|
Реєстратори, або держателі реєстру – юридичні особи, що мають спеціальну ліцензію й займаються збором, фіксацією, обробкою, зберіганням і наданням даних, які складають систему ведення реєстру власників цінних паперів. |
Реєстр, який складається на певну дату, дозволяє ідентифікувати власників цінних паперів і являє собою список зареєстрованих власників з вказівкою кількості, номінальної вартості, категорії іменних цінних паперів, що належать їм. Реєстр необхідний, передусім, емітенту для виконання зобов'язань перед держателями цінних паперів, яким виплачуються дивіденди, розсилаються запрошення на збори акціонерів і т. ін
У зарубіжній практиці роль реєстраторів виконують депозитарії або трансфер-агенти. В Україні трансфер-агенти розглядаються як помічники реєстраторів. Вони не мають спеціальної ліцензії на таку діяльність, бо вона не ліцензується, однак обов'язково повинні мати ліцензію брокера, депозитарію, реєстроодержувача і т. ін. на здійснення якої-небудь діяльності на фондовому ринку.
На початок 2000 року в нашій країні функціонувало близько 450 професійних учасників депозитарної системи фондового ринку, з них 2 депозитарії, 72 зберігачі та 376 реєстраторів.
Незалежні реєстратори і депозитарії в Україні об'єднає в Професійну асоціацію реєстраторів і депозитаріїв, координує їхню діяльність.
Здійснення біржових угод супроводжується не тільки передачею біржового активу одним власником іншому або переобліком прав власності на них, але і протилежно направленою передачею грошей за ці активи від їх покупця до продавця.
Коли кількість угод і учасників торгівлі дуже велика, то розрахунки звичайним шляхом утруднюються і виникає необхідність у створенні спеціалізованих на цих розрахунках організаціях. На практиці їх називають Розрахункова палата, Розрахунковий центр і т.п
|
Загалом, Розрахунково-клірингова організація – це спеціалізована організація банківського типу, що здійснює розрахункове обслуговування учасників біржового ринку. |
Вона може бути створена в формі акціонерного товариства закритого типу й повинна мати ліцензію Національного банку України на право обслуговування всіх видів розрахункових операцій на відповідному біржовому ринку і вести розрахункове обслуговування декількох бірж. Це комерційна організація, прибутки якої складаються з:
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Офіційні трансферти, їх роль і місце в доходах бюджетів
Фінанси як економічна категорія
Характеристика основних інструментів фінансового ринку. Інструменти страхового ринку
Система та структура органів Державного казначейства України, їх повноваження та правова основа діяльності
Аналіз фінансового стану Основ’янської ди станції колії Південної залізниці