Сторінка
4
Ні Америка, ні Європа не чекали швидкого вибуху комуністичної системи зсередини. Разом з рештою світу НАТО виявилася абсолютно не готовою до так стрімкого розвитку подій – від вільних виборів в Польщі і відкритих меж в Угорщині до руйнування листопаду 1989 г. Берлінської стіни, народження об'єднаної Німеччини і подальшого закінчення “холодної війни”. Розвал соціалістичної системи в Східній Європі неминуче привів до припинення в 1991 г. діяльності Організації Варшавського Договору.
Крах комунізму дозволив союзникам планувати новий світовий порядок. Але одночасно він відкрив дорогу до нових регіональних і етнічних конфліктів в розколеному Радянському союзі і в Югославії, що надалі привело до створення сил НАТО по виконанню угод (ІФОР) і сил стабілізації (СФОР). Подальші ініціативи НАТО, такі як ПРМ і СЕАП, а також підписання Основоположного Акту РОСІЯ-НАТО і хартії НАТО-Україна говорить про колосальну гнучкість і здатність адаптації альянсу до нових умов. Альянс пережив потрясіння 90-х і продемонстрував готовність до рішення глобальних проблем наростаючого масштабу в XXI столітті.
Основні задачі НАТО.
Об'єднавши Сполучені Штати і Європу, провівши інтеграцію держав, що беруть участь в ньому, і стримавши всі направлені проти них загрози Північноатлантичний альянс довів, що є високоеффіктівним інститутом. НАТО є найефективнішою оборонною, а в перспективі і миротворчої, структурою в історії людства. Феномен НАТО займає особливе місце і в історії союзів, оскільки забезпечує як військову, так і невійськову безпеку, а також гарантує розвиток певної моделі держави, людської культури і суспільства. Для того, щоб бути готовим до викликів XXI століття альянс провів ряд ініціатив направлених на розширення можливостей сил НАТО і країн-партнерів.
До числа засобів, за допомогою яких Північноатлантичний альянс проводить свою політику в області безпеки, відносяться підтримка військового потенціалу, достатнього для запобігання війни і забезпечення ефективної оборони; наявність загального потенціалу подолання криз, що зачіпають безпеку його членів і виходять за рамки Статті 5 Північноатлантичного договору, а також активне сприяння діалогу з іншими країнами і рішенню проблем європейської безпеки на основі співпраці, включаючи заходи по досягненню подальшого прогресу в області контролю над озброєннями і роззброєння.
Для досягнення своєї головної мети Північноатлантичний альянс виконує наступні основні задачі в області безпеки:
Забезпечує необхідну основу для затвердження в Європі умов стабільної безпеки, спираючись при цьому на розвиток демократичних інститутів і прихильність мирному рішенню суперечок. Прагне до створення умов, в яких жодна країна ні могла б залякувати або примушувати будь-яку іншу країну або встановлювати свою гармонію за допомогою застосування сили або загрози її вживання.
Відповідно до Статтею 4 Північноатлантичного договору служить трансатлантичним форумом для проведення союзниками консультацій з будь-яких питань, що зачіпають життєво важливі інтереси його членів, включаючи події, здатні поставити під загрозу їх безпеку. Сприяє координації зусиль союзників у сфері їх загальних інтересів.
Забезпечує заборону будь-якої форми агресії відносно території будь-якої держави-члена НАТО або захист від неї.
Зберігає стратегічну рівновагу на всьому трансатлантичному просторі
Створені в рамках НАТО структури дають можливість країнам-членам координувати свою політику в цілях рішення вищезгаданих взаимодоповнюючих задач. Ці структури передбачають постійні консультації і співпрацю в політичних, економічних і інших невійськових областях, а також складання об'єднаних планів загальної оборони, утворення інфраструктури, необхідної для забезпечення дій озброєних сил і розробку і організацію об'єднаних програм підготовки особового складу, військових навчань і миротворчих операцій.
Ця діяльність спирається на складну військову і цивільну структуру, в яку входить апарат, що займається адміністративними, бюджетними і плановими питаннями, і установи, створених країнами-членами Північноатлантичного альянсу для координації роботи в спеціалізованих областях, наприклад, в налагодженні систем зв'язку, сприяючих проведенню політичних консультацій, а також управлінню військами і службою матеріально-технічного забезпечення військ.