Сторінка
5
Планктон і риба також легко поглинають з морської води арсен, меркурій, плюмбум, кадмій і при необережному використанні можуть бути джерелом забруднення харчових продуктів.
У наш час обсяг відходів життєдіяльності людини досить значний і з кожним роком зростає. Основну масу твердих відходів закопують у котловани, що утворені внаслідок добування вапняку, глини, піску або гравію. Велика частина відходів переробляється на мул стічних вод і міський компост, які потім застосовуються як ґрунтові добрива.
Технологія переробки стічних вод на добрива за певної економічної вигоди приховує в собі небезпеку забруднення ґрунтів насамперед купрумом, ферумом, манганом і, що особливо небезпечно, цинком, плюмбумом і меркурієм. Вміст цинку в стічному мулі може бути в 300 разів більший, а купруму і бору — в 100 разів більший, ніж у природних ґрунтах. Названі метали важко вилучаються з ґрунту і впливають на хімічний склад урожаїв протягом багатьох років, хоч не всі вони однаково поглинаються рослинами. Найбільше рослини накопичують бор, плюмбум, кадмій та меркурій, незначною мірою — цинк і купрум.
Хімічні добрива, особливо фосфорні, можуть виступати джерелом токсичних металів, якщо їх вміст у добривах підвищений. Звичайна пшениця легко вбирає у свої зерна кадмій, якщо вміст останнього у ґрунті значний.
Сільськогосподарські хімікати — фунгіциди, інсектициди і гербіциди — мають у своєму складі мідь, меркурій, арсен, плюмбум. їх використовують для обробки овочів і фруктів, звідки вони можуть потрапити до їжі або напоїв (соків, вина), а після вживання — до організму. Підвищений вміст арсену у м'ясі тварин може спричинити препарат ортоарсенатної кислоти, який використовують як стимулятор приросту маси тварин.
Потрапляє арсен до рослин і організму людини тому, що за своїми хімічними і кристалографічними особливостями він подібний до фосфору і заміняє його в природних сполуках.
На превеликий жаль, упродовж останніх століть людина виявилася невдячною природі і, спокусившись благами цивілізації, нещадно експлуатувала і забруднювала її. Зокрема, це стосується й води, куди викидалося все — від побутового сміття до відходів металів. Брудна вода може спричинити серйозні інфекційні захворювання — ди-' зентерію, черевний тиф, холеру тощо, а також смертельні отруєння людей після вживання риби з підвищеним вмістом токсичних елементів.
ЦІКАВО ПРО ВІДОМЕ
В Україні така небезпека існує поблизу міст, де розвинуті хімічна, електрохімічна, металургійна, радіотехнічна, гальванічна промисловість, а поряд є річки або моря. Це — Черкаси, Кременчук, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Кривий Ріг, Одеса, Севастополь, Хмельницький, Вінниця і деякі інші.
Вихідна харчова сировина в більшості випадків потребує технологічної обробки. Якщо процеси миття і очищення від частинок землі відбуваються неякісно або сировина контактує з металами протягом значного часу, то цим самим створюються умови для її забруднення металами. До готового продукту метал може переходити з тари, якщо в хімічному відношенні вона нестійка до того продукту, який у ній зберігається. Таким чином, як обладнання, так і тара може бути джерелом хімічного забруднення.
Відомий випадок отруєння дітей дитячого садка домашнім м'яким сиром, який зберігався в оцинкованому відрі. Сироватка сиру з великим вмістом молочної кислоти прореагувала з цинком, внаслідок чого утворилася токсична сполука цинку, яка забруднила продукт, що й призвело до нещасного випадку. Стародавні римляни полюбляли вживати добре вино, яке зберігалося у полив'яних глеках. Оскільки до складу поливи (глазурі) входив оксид плюмбуму, то останній легко переходив до вина у вигляді розчинних комплексів. Вживання такого вина спричиняло хронічні отруєння плюмбумом. Медики вважають, що чудернацькі вчинки римських імператорів були наслідком їхнього хворобливого стану від отруєння цим металом. В Югославії траплялися випадки отруєння людей плюмбумом з маслин, які зберігалися у свинцевому посуді.
У сучасному побуті деколи використовують луджений посуд — це мідний посуд, покритий тонким шаром олова. Оскільки олово має домішку свинцю, то він разом з міддю легко переходить до їжі, якщо вона має хоч невеликий вміст органічних кислот — яблучної, оцтової, молочної і деяких інших. Зрозуміло, що варити борщ (а він має домішки органічних кислот) в лудженому посуді є справою досить ризикованою.
Метали можуть потрапити до харчових продуктів також з полив'яного і емальованого посуду. Глиняний посуд лише тоді майже не забруднює харчові продукти, якщо він поливаний твердим, рівним і міцним шаром покриття. Металевий посуд, покритий яскраво-жовтими або червоними емалями, може бути джерелом появи в продуктах плюмбуму й кадмію, бо ці сполуки металів є компонентами неорганічних пігментів.
Плюмбум і кадмій можуть потрапляти до харчових продуктів з візерунків скляного посуду, паперових і поліетиленових обгорток і етикеток. Особливо небезпечні ті, що містять яскраві кольорові барви, до складу яких входять неорганічні фарби з вмістом плюмбуму і кадмію. Відомий факт, коли гумова жуйка була в привабливій обгортці, що містила 88 мг/кг плюмбуму. Тут і варто замислитись, чи настільки вже необхідні Україні зарубіжні харчові продукти.
Пластмасові упаковки виявились непоганими у використанні. Під час перевірки було виявлено, що з їх поверхні метали переходять до продуктів у малих кількостях.
Харчові продукти можуть забруднюватися металами не лише через друкарські фарби, а й через харчові барвники. В багатьох країнах світу такі барвники було вилучено з ужитку і заборонено через підвищений вміст арсену, кадмію, хрому і плюмбуму.
Джерелом шкідливих елементів на практиці може бути металева тара або упаковка, в якій зберігають готові продукти. Консервні банки, виготовлені із залізної жерсті і луджені оловом, широко використовуються для зберігання м'ясних, рибних і молочних продуктів. Надійність щодо відсутності забруднення може бути гарантована в цьому випадку лише тоді, коли продукти містять малі кількості органічних кислот, нітратів, окисників чи відновників, а температура зберігання досить низька. Захисником стінок металевих банок від дії агресивних домішок їжі слугує харчовий лак, хоч є дані про те, що сам харчовий лак може бутив джерелом плюмбуму і спричинити забруднення.
Якщо зазначені умови порушено, то метал консервних банок або тари може реагувати з продуктом. Така взаємодія частіше має характер електрохімічної корозії: більш активний метал слугує анодом у гальванічній парі двох металів, а менш активний метал — катодом. Як приклад розглянемо корозію залізної жерсті, покритої оловом. Якщо захисне покриття порушене (удар, подряпина, агресивна дія хімічної домішки), то два метали тари — залізо і олово — вступлять у контакт з харчовим продуктом. У кислому середовищі одночасно ідуть процеси: