Сторінка
4
Геніальність Менделєєва, сміливість його думок можна вбачати і в тому, що він на основі лише хімічних властивостей виправив атомні маси принаймні 14 хімічних елементів, зокрема берилію, титану, хрому, ітрію, індію, цезію, лантану, церію, ербію, іридію, платини, ауруму, торію й урану.
До створення періодичної системи елементів загадками були атомна маса берилію та склад його оксиду. Хіміки вважали берилій тривалентним з атомною масою 13,5 тільки на тій підставі, що со-лодкозем (ВеО) за хімічними властивостями дуже нагадує глинозем (А12О3). Щоправда, російський хімік І. В. Авдєєв на основі найретельніших аналізів довів, що «солодкій землі» відповідає формула ВеО, а не Ве2О3, як було прийнято в ті часи. Хибна думка про тривалентний берилій з атомною масою 13,5 суперечила періодичному закону, і тому для металу «солодкої землі» не було місця в періодичній системі. Менделєєв «поселив» берилій у 2-й групі і II періоді, вважаючи, що його атомна маса 9,4. Проти цього «свавільства» рішуче виступили шведські хіміки Л. Нільсон і О. Петерсон. Та коли вони визначили густину пари хлориду берилію, їх здивуванню не було меж. Виявилося, що атомна маса берилію становить 9,1 і що цей метал двовалентний, як і передбачав російський хімік.
Коли Менделєєв створював періодичну систему, всі хіміки приписували урану атомну масу 120. Для такого «розрубаного навпіл» урану теж не знаходилося місця в менделєєвській таблиці. Тому в 1869 р. Дмитро Іванович, спираючись на відкритий ним закон, сміливо подвоїв атомну масу урану. Цей елемент став крайнім і найважчим на той час «мешканцем» елементарію з атомною масою 240. Через 13 років німецький хімік Г. Ціммерман блискуче підтвердив цю думку російського вченого. Він експериментальне визначив густину пари хлориду урану ОСЬ і розрахував атомну масу урану. Вона дорівнювала . 240.
Буабодрана, Нільсона, Вінклера, Ціммермана і Браунера Менделєєв справедливо назвав «зміцнювачами» періодичного закону Чеський хімік Б. Браунер був удостоєний такого почесного «титулу» за дослідження рідкісноземельних елементів. Цей учений уперше розв'язав питання щодо розміщення чималої «сімейки» «братів-лантаноїців» у менделєєвському елементарії. Він один з перших підтримав ідею розміщення нововідкритих інертних (благородних) газів у так званій нульовій групі. Ним багато також зроблено для популяризації, поширення й визнання ідей російського хіміка Менделєєва в ученому світі.
Та все ж найголовніше, найістотніше в періодичному законі лишалося тоді ще не з'ясованим. «Ми не розуміємо причини періодичного закону», — визнавав сам творець його. Але на рубежі XIX і XX століть, ще за життя Д. І. Менделєєва, розкриття таємниць будови атома й атомного ядра поставило періодичний закон на міцні теоретичні підвалини. риявилося, що індивідуальність, а водночас і періодичність властивостей елементів визначаються зарядами ядер та електронною будовою атомів.
Періодичний закон і періодична система хімічних елементів допомогли подружжю Кюрі. Е. Резерфорду, Ф. Содді, К. Фаянсу, А. Деб'єрну, О. Гану, Л. Мейтнер та іншим розібратися у нетрях хитромудрих ланцюжків радіоактивного розпаду в родинах урану — радію, актиноурану, торію, а пізніше нептунію — плутонію. Дітище Менделєєва стало дороговказом й у відкритті штучної (наведеної) радіоактивності, ланцюгової реакції поділу ядер урану, і в передбаченні методів ядерного синтезу та властивостей ще невідомих хімічних елементів.
ПРО ЗАБРУДНЕННЯ
ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ
МЕТАЛАМИ І НЕМЕТАЛАМИ
Навіть невеликий вміст мікроелементів часто спричиняє зміну звичного кольору харчових продуктів за рахунок комплексоутворення між іонами металів і рослинними пігіентами, що є в складі їжі. Так, вишні чорніють від контакту з мідним посудом, те саме спостерігається, якщо яблучний сік зберігати в залізній тарі, надмірна кількість алюмінію або олова також спричиняє потемніння багатьох продуктів.
Сліди мікроелементів у складі жирів діють як каталізатори їх окиснення, внаслідок чого жири гіркнуть, особливо якщо до їх складу входять залишки ненасичених жирних кислот.
Одним із основних джерел забруднення харчових продуктів є сама вихідна сировина, яка може не відповідати необхідним вимогам щодо вмісту в ній хімічних елементів.
Переважна більшість рослин, о дають сировину для харчових підприємств, поглинають хімічні елементи в обмеженій кількості, проте є групи рослин, які спроможні накопичувати певні елементи в дуже великих кількостях. Прикладом може бути накопичення цинку в листках подорожника, плюмбуму — в рослинах придорожніх лісових смуг, селену — в бобах. Є рослини, яким підвищений вміст у грунті певних хімічних елементів навіть «подобається». Такі рослини слугують природними індикаторами на купрум, уран, кобальт, аурум або аргентум і допомагають геологам у пошуках корисних копалин. Але підвищений вміст шкідливих елементів у рослинах і організмах тварин може сприяти їх переходу до складу харчових продуктів. Так, кадмій відкладається у зернах рису внаслідок використання для зрошення промислових стічних вод електролітичних виробництв. Ще в 50-х роках в Японії був випадок, коли понад 50 чоловік загинули від вживання зерен рису з підвищеним вмістом кадмію. Зерна пшениці, подібно до рису, акумулюють цинк і плюмбум, тому за недотримання певних вимог борошно може бути забруднене цими металами.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Реферат як форма роботи з науковою літературою
Розвиток пізнавальних інтересів у молодших школярів
Роль програми "Скретч" у освіті середніх шкіл України
Збагачення словникового запасу першокласників на уроках розвитку мовлення
Нестандартні уроки як засіб підвищення якості знань учнів на уроках математики