Сторінка
1
На Львівській філії УкрНДІПВТ ім. Леоніда Погорілого проведено випробування різноманітних обприскувачів. Їх результати допоможуть сільгоспвиробникові зробити свідомий вибір обладнання для захисту рослин.
Питання захисту рослин залишається одним із головних завдань під час вирощування сільськогосподарських культур. Аграріям часто доводиться вирішувати: з допомогою яких технічних засобів доглядати за посівами (боротися з бур’янами, хворобами, шкідниками).
Нині на базі колишніх колгоспів і радгоспів створено господарства різних організаційних форм власності з різною площею земельних угідь. З’явилася потреба в обприскувачах із широким типорозмірним рядом, що давало б можливість зменшити витрати на таку технологічну операцію, як внесення агрохімікатів.
Під час вибору обприскувача слід враховувати такі чинники:
а) розміри посівних площ господарства.
Для потужних господарств (понад 10000 га угідь) найкраще придатні самохідні обприскувачі, в яких висока продуктивність, добра маневровість. Для середніх господарств (від 1000 до 10000 га) — причіпні обприскувачі, для невеликих фермерських господарств (до 1000 га) — навісні обприскувачі з місткістю бака від 200 до 800 л;
б) наявність у фірми сервісної мережі.
Перевагу слід віддати виробникам, у яких добре розвинута сервісна служба, що забезпечує гарантійне та післягарантійне обслуговування обприскувачів на весь термін експлуатації, завжди є в наявності запасні частини й комплектуючі;
в) технічний рівень.
Використання обприскувачів високого технічного рівня, які обладнані бортовими комп’ютерами із системою контролю за основними параметрами роботи (швидкість руху, доза внесення тощо), дає змогу значно полегшити роботу оператора. Сучасну техніку для обприскування потрібно комплектувати гідравлічними змішувачами робочої рідини, які мають кілька ступенів її фільтрації; пінними маркерами; системами промивання; надійними в роботі стабілізаторами польової штанги; різними видами розпилювачів. Усі комунікації повинні бути виготовлені з матеріалів, стійких до дії агресивного середовища агрохімікатів.
В Україні широку гаму обприскувачів пропонує низка вітчизняних виробників: ВАТ “Завод “Львівсільмаш”, ВАТ “Львівагромашпроект”, ПП “Бартощук” (Луцьк), ВАТ “Богуславська сільгосптехніка” (Київська обл.) та посередницькі компанії, які переважно є дистрибуторами зарубіжних фірм: Українська овочева компанія UVC (Київ), компанія “Агросфера” (Дніпропетровськ).
Серед зарубіжних фірм можна виокремити таких відомих виробників машин для хімзахисту: Caffini, Gambetti (Італія), Hardi, Dammann (Данія), Rau, Amazone (Німеччина), Pilmet, Krukowiak (Польща).
Як вітчизняні, так і зарубіжні виробники обладнують свої машини насосами, робочими органами та елементами гідрокомунікації переважно виробництва провідних європейських компаній: Annovi Reverberi, Arag (Італія), Lechler (Німеччина), тощо.
Обприскувачі зарубіжних компаній, хоча й значно дорожчі за вітчизняні, мають низку переваг, зокрема за показниками надійності, довговічності, якості роботи.
Вітчизняні виробники, завдяки власному виготовленню рами, шасі, штанги, значно здешевлюють вартість своєї продукцї (до 50%) порівняно із зарубіжними аналогами. При цьому за показниками якості роботи такі обприскувачі майже не поступаються зарубіжним.
ВАТ “Богуславська сільгосптехніка” налагодила випуск обприскувача ЕКО-2000-18П із системою примусового осадження крапель повітряним потоком, що дає змогу доносити до місця обробки добре перемішану повітряно-крапельну суміш із великою кінематичною енергією крапель, що значно поліпшує утримання робочого розчину на поверхні рослин.
ВАТ “Львівагромашпроект” пропонує надійні в роботі штангові обприскувачі серії ОПШ-2000 із штангою 15, 18, 21,6 та 24 м, які укомплектовують високопродуктивними насосами, та регулювальною апаратурою провідних європейських фірм. Ці машини мають широкий попит у споживачів завдяки оптимальному співвідношенню ціна/якість.
На Львівській філії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого проведено випробування низки як вітчизняних, так і зарубіжних машин для хімзахисту, зокрема, обприскувачів ОП-2000-2-1, ОМ-630-2, ОПШ-2000-21,6 (ВАТ “Завод “Львівсільмаш”); ОГН-600, ОГП-2000 (ПП “Бартощук”); 1015 ZAW, 2-1015В (Pilmet); “Спідотрейн 2500” (Rau) тощо (технічна характеристика — в таблиці 1).
Результати проведених випробувань засвідчили: всі обприскувачі за показниками якості виконання технологічного процесу задовольняють вимоги нормативної документації (табл. 2), мають задовільні показники надійності та здебільшого відповідають вимогам системи стандартів безпеки праці.
Останнім часом на ринку техніки користується попитом споживачів продукція невеликих підприємств, які теж використовують комплектуючі європейських фірм. Серед них — обприскувачі ПП “Бартощук” серії ОГН з місткістю бака 400, 600 і 800 літрів та причіпний ОГП-2000. Ці обприскувачі оснащено мембранними насосами продуктивністю від 70 до 220 л/хв, вони досить надійні в роботі. Штанги в цих машинах складають і розкладають уручну, що значно їх здешевлює.
Машини для внесення агрохімікатів від ВАТ “Завод “Львівсільмаш” дещо поступаються своїм аналогам за показниками надійності.
Отже, вибираючи технічні засоби для хімічного захисту, потрібно зупинитися на техніці з елементами систем автоматичного контролю за технологічним процесом, а ще — звернути увагу на її надійність у роботі. Бо все це дасть з
1 2