Сторінка
2
Всі ІТП поділяють на такі, що знімаються, не знімаються і змиваються.
ІТП, які можна видалити за допомогою звичайних розчинників або механічним способом, мають товщину в межах 1–3 мм (залежить від способу нанесення на металеву поверхню). У їх складі є полівінілхлориди, ацетобутиратцелюлоза, мінеральні оливи, синтетичні смоли, жирні кислоти та інгібітори корозії.
Покриття ЛСП — це розчин присадки інгібітора корозії АКОР-1 (6–8 % за масою) в хлорвініловій емалі ХВ-114 (рідина темно-коричневого кольору, яку готують перед нанесенням, старанно перемішуючи компоненти). Залежно від способу нанесення, до робочої консистенції доводять розчинниками (ацетоном або Р-5). Сушать за температури 18 .23°С 15–30 хв. Захищає від корозії всі чорні й кольорові метали (за винятком чавуну) протягом 2–5 років залежно від умов зберігання.
Покриття ЗИП — містить етилцелюлозу, індустріальну оливу, дибутилфталат, новолачну смолу, каучук СК-4 і оливорозчинний інгібітор корозії (рідина від темно-жовтого до темно-коричневого кольору). Перед нанесенням суміш розплавляють, поступово підвищуючи температуру до 160 .180°С. Для видалення бульбашок повітря температуру можна підняти на 10 .15°С вище за температуру плавлення, потім слід забезпечити відстоювання протягом 30–45 хв. Залежно від способу нанесення (зануренням чи розпиленням),розбавляють розчинником. Час сушіння — 30 хв за температури 18 .23°С. При цьому утворюється гладенький, блискучий водонепроникний шар покриття. За антикорозійними та герметизуючими властивостями ЗИП переважає відомі консерваційні оливи та мастила. Захищає чорні й кольорові метали та сплави на тривалий термін зберігання за температури від -50 до 70°С. Не дозволяється консервувати цим покриттям підшипники та вироби з неметалевими й лакофарбовими покриттями, що розчиняються в органічних розчинниках.
ХС-62 рекомендують для консервації виробів із чорних, кольорових металів і сплавів терміном до 3 років у разі їх зберігання під навісом і в приміщенні. Перед нанесенням концентрований лак розводять ксилолом і наносять на металеві вироби щіткою або розпилювачем. Недоліком такого покриття є те, що плівка лаку обов’язково має бути перекрита шаром будь-якого серійного лакофарбового матеріалу на хлорвініловій основі. Час сушіння кожного шару — близько 1 години за температури 18 .23°С.
ИС-1 застосовують для консервації сталевих і кольорових (за винятком міді та її сплавів) металовиробів, зокрема — з металевими і неметалевими неорганічними покриттями. Має вигляд густого мастила. Наносять на вироби щіткою за температури не нижче 15°С, або розпиленням, попередньо розбавивши уайт-спіритом.
До ІТП, що не знімаються, належить покриття з високою адгезією до металів, які надійно захищають останні від корозії. Їх можна покривати фарбами та емалями, оскільки до складу входять синтетичні смоли, каучук, бітум, різні наповнювачі, розчинники.
Антикорозійна маса ЕЗО (етилцелюлозна захисна оболонка) — суміш рицинової і мінеральної олив із додаванням етилцелюлози та легкоплавких загусників — парафіну й церезину.
Покриття солохол — 8–10% розчин поліхлорвінілової смоли в дихлоретані з додаванням 4% дибутилфталату і барвників Судан-1 і Судан-2.
Індомол використовують для захисту від корозії важконавантажених вузлів і механізмів (шарнірних з’єднань, шатунів тощо). Це дисперсія сріблясто-чорного кольору, в яку входять: дисульфід молібдену й різні оливорозчинні поверхнево-активні речовини, які забезпечують формування на поверхні міцної та еластичної плівки, яка має високі антикорозійні й мастильні властивості.
Покриття переконс — суміш перхлорвінілового клею, пластифікатора (4% дибутилфталату) і барвників Судан-1 і Судан-2. Можна виготовити з перхлорвінілу розчиненням 24 частин за масою смоли в 76 частинах розчинників (бензин, толуол, ацетон, бутилацетат). Переконс застосовують для консервації різних металовиробів з гладенькою поверхнею.
Для розконсервації машин і механізмів або за потреби у видаленні ІТП, що не змиваються з поверхні металовиробів, застосовують змивач СП-6 або ЛФТ-1.
Найпоширенішою групою інгібованих тонкоплівкових покриттів є змивні ІТП. Сили адгезії у них до металовиробів значно перевищують сили когезії, внаслідок чого на поверхні металу формується міцний хемосорбційний шар, що має високі водовитісняючі властивості та швидкодію. У їх складі — парафін, полімерні смоли, петролатум, воски, бітуми, різні мінеральні оливи, оливо- і водорозчинні інгібітори корозії та розчинники, тому в технічній літературі їх ще називають плівкоутворюючі інгібовані нафтові суміші (ПІНС). Це захисні покриття, які змиваються нафтовими розчинниками. ПІНС наносять на металеві поверхні розпиленням, занурюванням або щіткою. Після випаровування розчинника (бензину, уайт-спіриту тощо) на металі залишається тверда, напівтверда, м’яка або рідка захисна плівка.
На відміну від тих, що не знімаються, ПІНС можна використовувати не тільки для захисту нефарбованих і фарбованих поверхонь, а й складних металевих виробів із різноманітними вузлами тертя для консервації вологих і мокрих поверхонь, схованих внутрішніх профілів, де застосування лакофарбових матеріалів неможливе або недопустиме. ПІНС у наш час є основним засобом захисту кузовів, днищ, крил, зовнішніх поверхонь легкових і вантажних автомобілів, сільськогосподарської техніки всіх видів, будівельних машин та інших виробів.
На відміну від щіл