Сторінка
3

Мікробіологічні препарати: історія та сучасність

У минулому році експериментальну реєстрацію мають лише два продукти з дев’яти зареєстрованих (Актофіт, 0,2% к.е., та Бактофіл марок А і Б). Із нових торгових марок на ринку з’явилися Азотофіт і Фітоцид. (Для довідки: діюча речовина Азотофіту — бактерія Azotobacter crhoococcum. Препарат використовують як протруйник насіння, оскільки він має чітко виражену фунгіцидну дію, а крім того, частково заміняє азотні добрива. Дія Фітоциду грунтується на використанні в його складі живих клітин та спор бактерій-антагоністів Bacillus subtilis, що інгібують розвиток своїх конкурентів — мікроорганізмів-збудників захворювань як у зелених частинах рослини, так і в її коренях.)

Загалом ситуація доволі стабільна. Незважаючи на періодичну ротацію асортименту, в арсеналі виробників сільгосппродукції щороку є дев’ять-десять біопрепаратів. Та чи можуть задовольнити вони сучасного виробника, розв’язати весь спектр проблем захисту рослин у розрізі величезного різноманіття шкідливих організмів і сільгоспкультур?

Динаміка така: в 2001 році 80% зареєстрованих біопродуктів були представлені інсектицидними препаратами; в 2003 їхня частка скоротилася до 20%, а в 2004 році зменшилася до 10%. Нині ми маємо п’ять біопрепаратів, дія яких спрямована проти комах-шкідників, а це вже понад 55% (рис. 2).

Чи нормальна така ситуація? Співвідношення між хімічними інсекти-акарицидами та фунгіцидами в 2001 році становила 1:1,24; 2003 — 1: 1,19; 2004 — 1:1,16; 2007 — 1:1,39. Отже, на тлі відносної стабільності названого співвідношення нині спостерігаються поступові зміни на користь продуктів, що мають фунгіцидну дію. Із біопрепаратами все навпаки — стрімко зростає частка саме інсектицидів. Але що це за інсектициди? У трьох із п’яти продуктів діюча речовина представлена поліедрами вірусів, в одному — комплексом бактерій і ще в одному — аверсектином. Жоден із зареєстрованих препаратів не має діючої речовини на основі Bacillus thuringiensis. І це тоді, як ми вже зазначали, коли світова індустрія біоінсектицидів грунтується саме на цьому мікроорганізмі (так звані Bt-препарати). Залишається лише сподіватися на далекоглядність виробників. Це ще не пізно виправити.

Ще одна цікава тенденція. Кілька років тому привабливішою була реєстрація нової торгової марки, під якою часто “приховували” добре відомий біологічний агент. Наразі повним ходом розпочалася експлуатація “розкручених” ще за радянських часів брендів. І це зрозуміло. Навіщо активно рекламувати нікому не відому торговельну марку, якщо можна приєднатися до слави препаратів, які працювали на одній шостій земної кулі не один рік.

Не можна обійти мовчанням доволі важливу течію в асортименті мікробіологічних препаратів. Йтиметься про поліфункціональність. Справді, якщо ми уважно поглянемо на перелік біопрепаратів, то побачимо: більшість із них передбачається використовувати досить обмеженим способом. Так, Актофіт, Вірін-НШ, Вірін Діпріон, Вірін-ЗСП можна застосовувати лише обприскуванням, Бактофіл — внесенням у грунт. Водночас Агат-25 К і Симтес зареєстровані як для обробки насіння, так і для обприскування посівів. Цікавим біопродуктом у цьому розрізі є Азотофіт. Його застосовують під час обробки насіння, розсади, підживлення та обприскування рослин у період вегетації. Під час насіннєвої обробки бактерії, які є діючою речовиною препарату, вкривають насінину, а після проростання переміщаються на коріння, утворюючи навколо нього своєрідний “захисний екран”. Завдяки цій здатності, Азотофіт може замінити хімічні протруйники та допомогти заощадити на внесенні азотних добрив. Така поліфункціональність є непоганим додатковим “плюсом” під час визначення конкурентоспроможності нової торгової марки на сучасному ринку.

Отже, підсумовуючи, визначимо найактуальніші тенденції сектору біопрепаратів:

- загальне зростання кількості зареєстрованих біопродуктів;

- зростання частки інсектицидних препаратів (порівняно з біофунгіцидами);

- брак на українському ринку препаратів на основі Bacillus thuringiensis;

- тенденція до використання “розкручених” брендів;

- поява поліфункціональних препаратів (як щодо цільового об’єкта, так і щодо способу застосування).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: