Сторінка
2
У раціони годівлі входять дешеві корми власного виробництва: сіно, сінаж, солома, силос, концентрати. Навесні молодняк випускають на другий пасовищний період і утримують до пізньої осені.
На вирощування 1 голови відгодівельного поголів’я 20-місячного віку живою масою 560 кг витрачається 3672 к. о., або 6,9 к. о. на 1 кг приросту.
У програмі розвитку господарства передбачено поступове зменшення затрат кормів на 1 кг вирощеної яловичини: в 2004 році — до 8,4, в 2005 — 7,9 і в рік повного освоєння — 6,3 к. о.
Вартість кормів у структурі собівартості яловичини за пасовищного утримання не перевищує 30% проти 65% в разі стійлового утримання. Собівартість приросту яловичини на пасовищі зменшується в 1,5–2,0 рази.
Створення міцної і стабільної кормової бази (в середньому одержують 36–38 ц к. о. з 1 га кормової площі) стало одним із основних і вирішальних чинників досягнення господарством позитивних показників у розвитку галузі м’ясного скотарства.
Директор і спеціалісти господарства постійно націлюють свій творчий пошук на здійснення заходів із інтенсивного ведення нової галузі спеціалізованого м’ясного скотарства, темпи якої характеризуються такими показниками:
Інтенсивне ведення м’ясного скотарства дало можливість значно поліпшити його економічні показники. Так, 2001 року виробництво яловичини в господарстві становило 788 ц на суму 351 тис. грн, із затратами кормів на виробництво 1 ц приросту — 9,8 ц к. о.
Виробництво валової продукції сільського господарства в 2002 році становило 867 тис. грн, у тому числі продукції рослинництва — 587 тис. грн, а тваринництва — 280 тис. грн.
Як бачимо з наведених у таблиці даних, помітно знизились показники виробництва м’яса, приростів худоби, зросли собівартість 1 ц приросту в 2003 р., що пояснюється небувалою в цьому краї весняно-літньою посухою, яка спричинила висихання пасовищ, а це, своєю чергою, ускладнило годівлю тварин на випасах. У 2004 році становище виправилось, і річні показники наблизились до проектних.
Підвищенню ефективності ведення м’ясного скотарства значною мірою сприяла цілеспрямована селекційно-племінна робота. В 2002 році на базі ферми було створено і одержано племрепродуктор із розведення симентальської м’ясної породи худоби м’ясного напряму продуктивності комолого типу американської селекції (наказ Мінагрополітики України від 22 лютого 2002 р. №54/17).
Цей досвід заслуговує на вивчення і впровадження.
Зростання кількості подібних господарств у регіоні дасть можливість поліпшити генетичний потенціал худоби м’ясних порід та повніше забезпечити населення продуктами харчування якісного походження.
1 2
Інші реферати на тему «Організація виробництва»:
Мікробні препарати на основі фосфатмобілізуючих мікроорганізмів у землеробстві
Машини для збирання цукрових буряків: конструкції та сучасні вимоги
Молочне скотарство: складові рентабельного виробництва
М’ясне скотарство на Буковині
Кесарів розтин як метод профілактики статевого травматизму при дистоції