Сторінка
2
Ось, наприклад, натюрморт Шардена, перед ним кожен раз зупиняєшся в захопленні, а розповісти чому він такий гарний, в чому його особливість, повністю, до кінця неможливо.
Ось і це є художність, і вона перенесена в натуру. Її породила сама натура і стремління цілісно її сприйняти в усій складності.
Етюд - можна сказати початок народження картини. З етюда я беру усе те, що допомагає мені писати картину, і за його допомогою бачу в моїй темі той ритмічний початок який перетворить тему в художній твір, пронизений художністю. При цьому, художність не прикладається до теми, як засіб її передачі, а народжується в самій темі, і така художність тільки цій темі і властива.
Серед митців знайдеться людина яка скаже: я реаліст, в мене правильний малюнок, кольору стільки, скільки потрібно, світлотіні також в нормі, все на місці, ідею я беру перевірену. Якщо його спитати про традиції, він скаже, що признає таких художників минулого, які схожі з ним. Але що таке реалізм і реаліст? Реалізм - прагнення в мистецтві до правди, а реаліст, це той, що відкриває художню правду.
Є людина, яка грішна можливо, і імпресіоналізмом, і палкою любов'ю до Ван Гога чи Рубльова, але вона прагне в своєму творчому шляху до правди, до краси, до розуміння сучасності, це не завжди їй вдається, і вона часто
оглядається на свої вчорашні роботи, в чомусь їх критикує і надіється в майбутніх своїх роботах досягнути чогось більшого. Таку людину ми будемо розуміти і поважати, а умовно назвемо її реалістом, тобто тією яка прагне до реального.
2. ТЕХНІКА СУЧАСНОГО ПЕЙЗАЖНОГО ЖИВОПИСУ.
Індивідуальні особливості кожного живописця яскраво проявляються у вибраній ним системі техніки в методах виконання роботи. В масляній техніці пейзажного живопису російських і вітчизняних майстрів примінялись і використовувались декілька технічних методів. Найбільш поширені з них є наступні:
1. Одншпаровнй живопис в один прийом "аля пріма" по сирому, без підмальовок. Він поділяється на два основних методи виконання живописного твору:
а) Полотно розкривається і обробляється художником по всій поверхні одночасно, основними кольоровими масами, з поступовим поглибленням форми і кольору по сирому шару фарби. Так працювали і працюють багато пейзажистів, найбільш яскраво виражений цей метод в творчості К. А. Коровіна, С. В. Герасимова, М.С. Сар'яна. Різновидністю даного методу є техніка живопису Белиницького-Біруля, який також писав переважно в один шар "аля пріма" по сирому, але майже завжди працював на протонованому грунті, який при його малослоновому живописі мав дуже важливе значення в побудові колориту твору.
б) Живопис виконується поетапно, методом одношарової техніки "аля пріма" по сирому, з максимальним закінченням кожної ділянки. Після повного просихання, майже завершеного живопису на всіх ділянках, завершуючи моделювання форм, проводиться лессіровками по сухій поверхні шару фарб. Так працювали В. Н. Бакшеєв, М. В. Нестеров, П. П. Кончаловський. 2. Багатошаровий живопис з підмальовками. Художник починає вести живопис по сирому з підмальовками, в яких він розподіляє по поверхні полотна основні кольори, і продовжує роботу над ліпкою і моделіровкою форм в наступному живописному шарі. Так працював М. В. Нестеров.
1. Живопис розпочатий по сирому, не може бути закінчений по не підсохшому шарі фарб і продовжується на окремих ділянках, або всій поверхні полотна після підсихання шару фарб і утворює на ньому плівки. Ця система багатошарового живопису не відповідає в повній мірі "аля пріма" хоча і зберігає 11 окремі принципи. В технічному відношенні такий метод безперервної довготривалої роботи олійними фарбами вимагає великого досвіду і обережності. Прикладом можуть бути твори В. А. Серова, А. А. Рилова, І. Є. Рєпіна, І.І. Шишкіна. Так писали і пишуть деякі художники нашого Прикарпатя А. І. Монастирський, П. Ю. Сахро, М. Р. Варення, І.І. Лобода.
Цей метод, не дивлячись на складність - є найбільш розповсюджненим в станковому живописі. Не дивлячись на загальність методу певних груп майстрів пейзажного живопису, у кожного з них є свої індивідуальні особливості. Зовсім не обов'язково, та і не потрібно намагатись переймати метод і техніку у кого-небудь з майстрів пейзажу, але знати їх для себе корисно, так як їх особливості, окремі прийоми, способи примінення різних матеріалів е результатом багаторічної праці, дуже цінного досвіду, з якого кожен може взяти багато навчального і корисного.
3. МАЙСТРИ ЖИВОПИСУ ПРО КОМПОЗИЦІЮ.
Кожний художник-початківець, що вступає у світ мистецтва, вже знає, що вищою формою живописної творчості є картина. Картини бувають різні по змісту і виконанню. Це залежить від нахилів, задумів і майстерності художника, тобто картина є такою формою живописної творчості, яка дає можливість вирішувати в художніх образах найрізноманітніші теми, дозволяє художнику виразити своє відношення до подій, людей, природи, речей.
Тематична картина, зокрема, картина сюжетна, - не бездумне ремісницьке повторення натури, а плід більшої, іноді багаторічне творчої праці. Складний творчий процес створення картини ставить перед художником завдання: визначити задум, вибрати тему, розробити сюжет, - щоб через пошуки в екскізах відповідних засобів живописно-пластичного вираження перейти, накінець, до створення самої картини, як цілісного створення художнього образу.